Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne

Świątecznie – krótko

Świątecznie – krótko

Przy okazji przełamywania się z Heleną opłatkiem przypomniałem sobie zabawną sytuację z mojej pierwszej Wigilii w Chinach – otóż ówczesny konsul zorganizował spotkanie wigilijne polskich studentów z Chińczykami, którzy studiowali w Polsce. Jako ówczesny student Uniwersytetu Fudan zostałem także zaproszony na owo spotkanie opłatkowe. Pamiętam Pana, który siedział przede mną. W Polsce studiował język polski – było to lata temu. I chyba tylko ‘instrukcję obsługi’ opłatka już zapomniał, albo po prostu nikt mu nie wyjaśnił . … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Różne

O pisaniu po chińsku

O pisaniu po chińsku

Czyli nie taka znowu ta technika skomplikowana. Większość z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że język chiński pisany to znaki. W związku z tym częstokroć spotykam się z pytaniem, jak też wygląda pisanie smsów czy też tekstów na komputerze. Wyjaśniam więc – nie, nie ma klawiatur specjalnych z tysiącami wymyślnych znaków. Pisanie po chińsku nie jest wbrew pozorom skomplikowane. Wystarczy nam najzwyklejsza klawiatura. Wszystko bowiem sprowadza sie do zapisu fonetycznego. Jakiego znaku chińskiego byśmy sobie … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Na zimne wieczory

Na zimne wieczory

Jest w Chinach cała masa małych przydatnych wynalazków, których się nie docenia (ba! – nawet czasami nie pomyśli, że coś takiego może istnieć), a które okazują się całkiem ułatwiać żywot. Niedawno Baysuhi pisała na swoim blogu o Japończykach lubujących się w tego typu wynalazkach. Bez wątpienia są oni mistrzami w wymyślaniu rzeczy jeszcze nie wymyślonych, a także często rzeczy do niczego nikomu niepotrzebnych, ale niewynalezionych 😉 Tym razem jednak wynalazek, do którego można się przekonać … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Z cyklu: cudze chwalicie…

Z cyklu: cudze chwalicie…

Z powrotem w Szanghaju. Wyjazd do Polski krótki i wypełniony pracą. Znalazł się na szczęście czas na chwilę oddechu – co wykorzystałem na odwiedziny w pewnym muzeum. W tym miejscu moja rekomendacja – jeśli wybieracie się do Warszawy, to z czystym sumieniem polecam odwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Rewelacja. Tylko tyle w ramach komentarza. Każdy – bez względu na wiek – znajdzie tam coś dla siebie. … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Różne