Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne

Niełatwe życie dobrego samarytanina w Chinach

Niełatwe życie dobrego samarytanina w Chinach

Zapewne większości Czytelników moich zapisków znana jest biblijna opowieść o dobrym Samarytaninie. Dziś więc trochę o ‘chińskich’ Samarytaninach przy okazji smutnej historii. Otóż dwa tygodnie temu jednym z największych miast południowych Chin, w mieście Foshan (佛山) znanym z porcelany, chińskich sztuk walk oraz – głównie w ostatnich 30 latach – prężnie rozwijających się licznych chińskich firm, w wyniku nieszczęśliwego wypadku zginęła dwuletnia dziewczynka Wang Yue. Zginęła na skutek obrażeń, jakie poniosła w wyniku potrącenia przez dwa … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Szanghaj zarobił na EXPO

Szanghaj zarobił na EXPO

Pamiętacie jeszcze drodzy Czytelnicy o zeszłorocznej imprezie EXPO 2010 w Szanghaju, o której pisałem całkiem sporo na łamach mojego bloga? Otóż Szanghaj rozbudował infrastrukturę (zresztą tak po prawdzie to i przed EXPO miał już całkiem niezłą a i cały czas rozbudowywuje), która służyła tak zwiedzającym, jak i mieszkańcom. I w dalszym ciągu służy. Nie było bowiem kombinowania, żeby coś było tylko przejezdne na EXPO, tylko robiono tak, żeby służyło w pełnym wymiarze od samego początku. … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny, EXPO, Szanghaj

Niebiański Pałac już w kosmosie

Niebiański Pałac już w kosmosie

W czwartek 29 września, o godzinie 21.16 (czasu chińskiego) z centrum Jiuquan na pustyni Gobi (prowincja Gansu) wystartowała rakieta Długi Marsz z pierwszym modułem chińskiej stacji kosmicznej: Tiangong-1 (Niebiański Pałac). Cała stacja ma powstać do roku 2020. Zdjęcie pochodzą ze strony: http://news.163.com/special/tiangong1hao/ Niebiański Pałac waży 8.5 tony, ma ponad 10 metrów długości i 3.5 m średnicy w najszerszym miejscu. Będzie ‘domem’ dla maksymalnie 3 astronautów. —– —– —– Odrobina historii. Jakkolwiek za początki chińskiego programu lotów kosmicznych można uznać … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny