Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny, EXPO, Szanghaj » EXPO 2010 czas rozpocząć

EXPO 2010 czas rozpocząć

Zaczęło się. Punktualnie o godzinie 20 czasu chińskiego rozpoczęła sie ceremonia otwarcia Światowej Wystawy EXPO. Poniżej kilka ujęć – jakość wprawdzie nienajlepsza, jako że zdjęcia robione ‘z telewizora’, ale zawsze to namiastka tego, co się działo.

I jakkolwiek to jutro na dobre rozpoczyna się wystawa i dostępne dla zwiedzających będą wszystkie pawilony, to tym niemniej za nami już tydzień, w trakcie którego można było odwiedzać wybrane pawilony (w dniach 20-26 kwietnia). Zabrakło niestety wśród nich naszego pawilonu, co traktuję jako zaniedbanie, bo każdą okazję na zaistnienie należy wykorzystać.

Krótko podsumowując ten próbny tydzień – wystawę zobaczyło w ciągu ‘próbnego’ tygodnia ponad milion osób. Pojawiły się pierwsze rankingi najciekawszych pawilonów. Według statystyk wejść – największym powodzeniem cieszyły się: pawilon chiński (co zrozumiałe), zaś kolejnymi (zdecydowanie zostające w tyle za pawilonem chińskim) – USA, Australia, Hiszpania, Francja, Japonia, Tajlandia oraz Włochy.

Co ciekawe – Amerykanie do końca nie byli przekonani, czy chcą się na EXPO wystawiać. Jak wieść niesie, spory udział w tym, że jednak się zdecydowali, miała chińska diaspora w Stanach. Tym niemniej poszukiwania sponsorów pawilonu amerykańskiego trwały jeszcze w lutym tego roku. Jak widać – wszystko się udało 🙂 I jeśli wierzyć sondażom, to właśnie pawilon amerykański ma się cieszyć największym zainteresowaniem wybierających się na EXPO (nie licząc pawilonu chińskiego).

—– —– —–

EXPO – kiedy i za ile?

Wystawa potrwa do 31 października, otwarta będzie dla zwiedzających każdego dnia w godzinach 9 – 24, podczas gdy pawilony otwarte będą w godzinach 9-22.30.

Bilety: dzielą się według rozróżnienia na dni specjalne i dni zwykłe. Dni specjalne to: Świeto Pracy (1-3 maja), Rocznica Utworzenia ChRL (1-7 października) i ostatni tydzień wystawy (25-31 października). Ceny biletów w tych dniach to: 200 RMB (86PLN) oraz 120 RMB – 52 PLN (min. dla dzieci <1.2m, dla studentów z ważnymi legitymacjami, dla urodzonych przed 1950, dla niepełnosprawnych). W pozostałe dni - ceny wynoszą odpowiednio 160 RMB (69 PLN) i 100 RMB (43 PLN).

—– —– ——
Z ciekawostek:

– z okazji EXPO firmy taksówkarskie dokonały inwestycji w dodatkowe samochody (VW Touran) w liczbie… 4200 samochodów

– z okazji EXPO mieszkańcy Szanghaju dostali dodatkowe dni z okazji święta 1 maja – na odpoczynek udali się już dzisiaj i potrwa tenże odpoczynek do 4 maja. Ja już się cieszę – do pracy dopiero 5 maja 🙂

– osoby udające się do Szanghaju muszą liczyć się z kilkoma utrudnieniami – wzmożone środki to min. spisywanie wszystkich osób wjeżdzających do Szanghaju. Samochody z tablicami rejestracyjnymi spoza Szanghaju muszą występować o specjalne pozwolenia na wjazd do Szanghaju. Co ciekawe – uzyskanie pozwolenia uzależnione jest min od … stanu pojazdu. Stare samochody (szczególnie ciężarówki) będą miały problem z wjazdem do miasta

– od dzisiaj, od godziny 23 czasu chinskiego (godzina 17 czasu polskiego) funkcjonować będzie strona www.expo.cn (w języku angielskimi i chińskim), która da możliwość zapoznania się nie tylko z zewnętrznym wyglądem poszczególnych pawilonów, ale także i z ich wnętrzami. Bez wątpienia będzie to gratka dla osób niemogacych odwiedzić wystawy osobiście. Do oglądania wnętrz pawilonów konieczne będzie utworzenie na stronie własnego konta

Poniżej – nasz pawilon:

– w ceremoni otwarcia udział wzięło 20 przywódców państw, min prezydent Francji, przewodniczący Komisji Europejskiej – pan Barroso, prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak. Do tego prezydenci Kenii, Armenii, Konga, Gabonu, Malawi, Malty, Mikronezji, Mongoli, Palestyny, Seszeli i Turkmenistanu.

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny, EXPO, Szanghaj · Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

7 komentarze(y) do wpisu: "EXPO 2010 czas rozpocząć"

 1. stas says:

  No ciekawe- to czekamy na inne relacje!

 2. maydox says:

  Stas – z pewnością jeszcze się coś pojawi-wszak EXPO potrwa pół roku 😉

 3. Paweł says:

  W doniesieniach prasowych wygląda na to, że ludzie przestraszyli się tłumów i kolejek i frekwencja im siada. Nieco ponad 110 000 osób i to w święto narodowe. W sumie trudno się dziwić…

  Jeśli dobrze liczę to codziennie powinno odwiedzać EXPO grubo ponad 300 000 osób, żeby dobić do szumnych zapowiedzi o 70 milionach odwiedzin.

  Ciężko zakładać, że w dni powszednie frekwencja bardzo urośnie. Chyba będą musieli przeszacować swoje założenia. Na uczelniach już rozdają bilety za darmo studentom, ciekawe co będzie dalej.

  Pozostaje się cieszyć z taksówek, jeździ się nimi przyjemnie. Touran z produkowanych w Chinach aut to chyba najlepsze auto na taksówkę (Fiat Doblo jakoś tutaj nie dotarł 🙂 )

 4. maydox says:

  Paweł – zgadza się, do 70mln wejsc potrzeba ok 380.000 wejsc dziennie. Ale ja tam podejrzewam, ze plan odwiedzin juz byl nakreslony grubo przed otwarciem EXPO – zeby go zweryfikowac musialbym dotrzec do informacji o liczbie urzednikow chinskich. Bo to w nich widze nadzieje, na dobicie do 70mln odwiedzin do 31 pazdziernika 🙂

 5. Paweł says:

  Przepustowość bramek bezpieczeństwa ma swoją przepustowość. Chyba co do szacunków zastosowali znany nam skądinąd hurra-optymizm. Zobaczymy, może faktycznie bez przechodzenia przez kontrolę osobistą chińscy urzędnicy wyrobią kilkadziesiąt milionów w ostatni tydzień 😉

  Ja się osobiście cieszę, że frekwencja siada. Chętniej wykorzystam swoją wejściówkę, gdy istnieje nadzieja, na mniejsze kolejki. Już nie wspominając, że polski pawilon wyjątkowo dobrze się prezentuje. Chińczycy go wybrali do promowania imprezy – normalnie coś się nam raz udało. Nie do wiary, ale krzepiące uczucie.

 6. YLK says:

  Ponoc 70mln gosci byla wynikiem analiz jakiejs amerykanskiej firmy. Na dzien dzisiejszy sprzedano ok. 32mln biletow, i jak sie do tego doda te rozdawane za darmo (NB my Laowai’e tez mamy dostac, razem z ??? za Y200), to wychodzi 40mln. W kazdym razie znacznie ponizej przewidywan.

 7. maydox says:

  Paweł – co do wyglądu zewnętrznego pawilonu zgoda, co do promocji Polski – mam sporo zastrzeżeń, ale o tym wkrótce.

  YLK – wlasnie przed kilkoma dniami czytalem o biletach dla obcokrajowcow – u mnie na osiedlu administracja jeszcze nic nie wie, ale obiecali sie zorientowac 😉 Co do rozdawanych za darmo biletow dla Szanghajczykow – juz sie troche nasluchalem o odsprzedawaniu biletow, bo Szanghajczycy jak wiadomo nie przepuszcza zadnej okazji zeby zarobic 😉