Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny » Wojna handlowa USA-Chiny dalej trwa

Wojna handlowa USA-Chiny dalej trwa

To już grubo ponad rok (6 lipca 2018) od momentu, kiedy na dobre rozpoczęła siÄ™ wojna handlowa miÄ™dzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami – tego dnia Stany Zjednoczone zaczęły pobierać 25% cÅ‚o na 818 chiÅ„skich towarów (wartość importu to ok 34 miliardy USD). Chiny odpowiedziaÅ‚y tym samym, nakÅ‚adajÄ…c cÅ‚a na towary importowane z USA o tej samej wartoÅ›ci tj 34 miliardów USD.

I tak oto mija rok, tymczasem szybkiego zakończenia sporu nie widać (na to szybkie zakończenie liczył chyba najbardziej prezydent Trump)

Ryzyko – po stronie amerykaÅ„skiej – jest wiÄ™c takie, że za te cÅ‚a zapÅ‚aci przeciÄ™tny Amerykanin (mówi siÄ™, że Å›rednio 1000 dolarów w skali roku kosztować bÄ™dÄ… te cÅ‚a gospodarstwo domowe).

Co więc poszło nie tak? Dlaczego nie udało się szybko zakończyć sporu?

Jednym z powodów jest nieprzewidywalność prezydenta Trumpa i w związku z tym brak zaufania do jego deklaracji ze strony Chińczyków. Raz prezydent Xi Jinping jest najlepszym przyjacielem USA, by na drugi dzień stać się wrogiem numer jeden (lub numer 2, w zależności od tego, jak zirytowany działaniami szefa amerykańskiego FEDu jest prezydent Trump).

TÄ… nieprzewidywalność najlepiej widać byÅ‚o przy okazji zatarczki z Meksykiem. Być może nie pamiÄ™tacie, ale niemal równo rok temu (30 wrzeÅ›nia 2018) USA dogadaÅ‚y siÄ™ z KanadÄ… i Meksykiem i zmieniÅ‚y PółnocnoamerykaÅ„ski UkÅ‚ad o Wolnym Handlu (NAFTA) na USMCA (United States–Mexico–Canada Agreement). Wszystkim wydawaÅ‚o siÄ™, że sytuacja jest pod kontrolÄ…, by niedÅ‚ugo później prezydent Trump zagroziÅ‚ Meksykowi, że wprowadzi cÅ‚a (rozpoczynajÄ…c od 5% i każdego miesiÄ…ca podnoszÄ…c je o 5%), bo Meksyk nie robi wystarczajÄ…co (zdaniem Amerykanów) w sprawie nielegalnie przekraczajÄ…cych granicÄ™ meksykaÅ„sko-amerykaÅ„skÄ…. Innymi sÅ‚owy – możesz mieć umowy, ale jak prezydent Trump zechce coÅ› wymusić, to te umowy siÄ™ nie liczÄ….

Jaki wiÄ™c scenariusz widać? JeÅ›li mam popuÅ›cić wodze fantazji, to wydaje siÄ™, że w najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci żadnego przeÅ‚omu nie bÄ™dzie. Przez najbliższÄ… przyszÅ‚ość mam na myÅ›li wybory w USA w 2020 roku. Do tego czasu obie strony bÄ™dÄ… siÄ™ trzymać w szachu. USA pobierać cÅ‚o na zmniejszajÄ…cym sie imporcie z Chin (bo Chiny nie czekajÄ…, tylko rozglÄ…dajÄ… siÄ™ za nowymi rynkami zbytu – w czym pomóc im może chociażby nowy szlak jedwabny), Chiny zaÅ› bÄ™dÄ… przekierowywaÅ‚y eksport na inne rynki (a i też importujÄ…c produkty z innych niż USA krajów – jaskrawym przykÅ‚adem jest tu chociażby import soi). Jedni i drudzy bÄ™dÄ… też robić dobrÄ… minÄ™ do zÅ‚ej gry i w dalszym ciÄ…gu gra bÄ™dzie twarda tak dÅ‚ugo, jak druga strona nie bÄ™dzie staÅ‚a pod przysÅ‚owiowÄ… Å›cianÄ….

Co zaÅ› z zarzutami USA, że Chiny manipulujÄ… kursem swojej waluty (przypomnijmy, że od poczÄ…tku wojny handlowej chiÅ„ski juan systematycznie traci do dolara)? To nie do koÅ„ca tak, jak to Amerykanie przestawiajÄ…. Chiny kontrolujÄ… kurs juana – to bez dwóch zdaÅ„. Waluty, jak np nasza polska zÅ‚otówka, czy amerykaÅ„ski dolar, sÄ… takie bezpoÅ›redniej kontroli pozbawione (nie wiem, jak to siÄ™ po naszemu nazywa, po angielsku wÅ‚aÅ›ciwy termin to ‘free floating exchange rate’).

Chiny zaÅ›, w tym przypadku Ludowy Bank Chin, każdego poranka ustala dzienny kurs – ustala to na podstawie kursu zamkniÄ™cia z dnia poprzedniego oraz kursów miÄ™dzybankowych.

Taki dzienny kurs może siÄ™ zmieniać każdego dnia na plus lub minus 2% w odniesieniu do tegoż ustalonego kursu dnia. Co jeÅ›li kurs miaÅ‚by siÄ™ zmienić o wiÄ™cej niż owe 2%? Wtedy LBC (Ludowy Bank Chin) reaguje i czy to kupuje, czy też sprzedaje yuana – kontrolujÄ…c w ten sposób kurs. Czy jest tu – jak twierdzÄ… Amerykanie – pole do manipulacji? OczywiÅ›cie że jest – wszak Bank może preferować czy to sÅ‚abszego czy mocniejszego yuana i ukierunkowywać rynek odpowiednio ustalajÄ…c kurs dzienny, czy reagujÄ…c na zmieniajÄ…cy siÄ™ kurs wymiany. Czy jednak obecnie, przy okazji wojny handlowej, Chiny kursem manipulujÄ…? To już trudniejsze do udowodnienia. Bez wÄ…tpienia kolejne cÅ‚a nakÅ‚adane na towary z Chin powodujÄ… osÅ‚abienie yuana – to po prostu rynek. Jak szybko miaÅ‚oby to osÅ‚abianie siÄ™ odbywać – to już jednak inny temat. Mówi siÄ™, że Chiny przez dÅ‚ugi czas kontrolowaÅ‚y yuana, nie dopuszczajÄ…c do przekroczenia granicy 7 yuanów za dolara (wtedy USA siedziaÅ‚y cicho). W sierpniu tego roku, kiedy prezydent Trump zaogniÅ‚ sytuacje, yuan w koÅ„cu przekroczyÅ‚ próg 7 yuanów za dolara (co spowodowaÅ‚o bÅ‚yskawicznie oskarżenia ze strony USA o manipulacjÄ™ kursem yuana)

I teraz tak – osÅ‚abienie yuana wskutek zaoganijÄ…cej siÄ™ wojny handlowej to jeden z efektów tejże wojny. OczywiÅ›cie osÅ‚abiajÄ…cy siÄ™ yuan pomaga chiÅ„skim eksporterom przeciwdziaÅ‚ać skutkom wyższych ceÅ‚ w USA. Ale czy mamy tu do czynienia z manipulacjÄ… czy z mniejszÄ…/wiÄ™kszÄ… kontrolÄ…? Czy jeÅ›li Ludowy Bank Chin nie kontrolowaÅ‚by kursu, nie mielibyÅ›my z o wiele szybszym osÅ‚abieniem siÄ™ yuana? Zapewne tak – ale wtedy Amerykanie nie mieliby możliwoÅ›ci oskarżać Chin o manipulowanie walutÄ….

 

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracujÄ™, obserwujÄ™ i piszÄ™ :-)

Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: , , , , , , ,