Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny » Propaganda chiÅ„ska, amerykaÅ„ska i polska

Propaganda chińska, amerykańska i polska

To nie jest recenzja filmu “In the same breath”, ten film jest jedynie punktem wyjÅ›cia dla kilku moich komentarzy. Zacznijmy jednak od filmu. “In the Same Breath” to dokument, który miaÅ‚ swojÄ… premierÄ™ na HBO zaledwie 2 tygodnie temu. ReżyserkÄ… jest Nanfu Wang, Chinka mieszkajÄ…ca w USA. Jej osoba jest kluczowa dla zrozumienia przesÅ‚ania filmu, wszak spoglÄ…da na Å›wiat z perspektywy zarówno Chin (w których to Chinach dalej mieszkajÄ… jej rodzice), jak i USA, gdzie mieszka ze swoim mężem i dzieckiem.

 

źródÅ‚o: https://www.imdb.com/title/tt13648230/mediaviewer/rm2910649345/

 

Główny przekaz tego filmu, wzmocniony tytułem, jest taki: zarówno Chiny, jak i USA mają swoje za uszami w tym, jak podeszły do walki z wirusem. Oba rządy miały własny pomysł na radzenie sobie z problemami, ale elementem wspólnym było uciszanie tych, którzy mówić chcieli za dużo. To, jak wiadomo, problem nie tylko rządów amerykańskich czy chińskich, bo przecież każdy rząd ma jakąś agendę i pewne rzeczy ucisza czy wycisza. Różnią się między sobą jedynie skalą.

Pojawia siÄ™ w filmie również zarzut pod adresem chiÅ„skich rzÄ…dzÄ…cych, że udane powstrzymanie wirusa Chiny wykorzystaÅ‚y do celów propagandowych wskazujÄ…c, że socjalizm w chiÅ„skim wydaniu okazaÅ‚ siÄ™ skuteczny w zatrzymaniu wirusa. Ale znowu – każdy rzÄ…d sukcesy wykorzystuje w sposób propagandowy, wiÄ™c nie widzÄ™ tu specjalnie zarzutu, jaki można stawiać Chinom – pokazujÄ…, to co chcÄ…, a sukces w zatrzymaniu wirusa majÄ… ewidentny. Przecież nie bÄ™dÄ… pokazywać swoich porażek, bo jak wiadomo propaganda temu nie sÅ‚uży. DokÅ‚adnie to samo robiÄ… rzÄ…dzÄ…cy w USA, Francji, Niemczech czy Polsce.

Ciekawy jest także wątek, który podsumowuje pytanie: ile ludzi rzeczywiście zginęło z powodu wirusa w Wuhan? Czy oficjalna liczba niecałych 4 tysięcy ofiar jest rzeczywistą liczbą? To takie trochę szukanie sensacji ze strony Nanfu, gdy daje nam do posłuchania rozmowę z pracownikiem krematorium (jednego z kilku państowowych krematoriów na terenie Wuhan), który twierdzi, że spalono o wiele więcej zwłok, niż tych 4 tysiące.

Dlaczego piszę, że to szukanie sensacji i próba pokazania, że coś jest na rzeczy i na pewno coś zostało ukryte? Ano dlatego, że prawdziwym pytaniem, jakie powinno się pojawić jest: ile osób zmarło w wyniku wirusa a ile w wyniku braku lub drastycznie ograniczonej opieki medycznej w trakcie trwającego 76 dni kompletnego lockdownu Wuhan? To problem nadprogramowych zgonów jest tutaj rzeczywistym problemem, a nie rozstrzyganie, czy na COVID zmarło w Wuhan 3000, 5000 czy 10000 ludzi. Znając bolączki chińskiej służby zdrowia, która choć w ostatnich kilku dekadach poczyniła olbrzymie postępy, to dalej ma sporo do nadgonienia; moja hipoteza zatem brzmi: zapaść służby zdrowia w Wuhan w trakcie lockdownu i pozbawienie ludzi opieki medycznej spowodowało wzrost śmiertelności. Szpitale nie przyjmowały ludzi z innymi problemami i Ci wszyscy, którzy wymagali pomocy takowej nie otrzymali. Nie zapominajmy także, że szczęściem w tym cały nieszczęściu było to, że epicentrum epidemii znalazło się w Wuhan, mieście liczącym ponad 11 milionów mieszkańców i będącym stolicą prowincji Hubei, gdzie opieka zdrowotna stoi na wyższym poziomie niż na przysłowiowej prowincji.

Dlaczego stawiam takÄ… hipotezÄ™? Zobaczmy, co staÅ‚o siÄ™ w Polsce. Pisze siÄ™, że w ubiegÅ‚ym roku mieliÅ›my w Polsce niemal 60 tysiÄ™cy ‘nadprogramowych’ Å›mierci. I znowu – czy to ludzie chorzy na COVID? A może ludzie, którzy nie otrzymali pomocy, bo karetka nie dojechaÅ‚a albo jeźdźiÅ‚a od szpitala do szpitala? Albo osoby, których jedynÄ… opcjÄ… byÅ‚a teleporada? Ludzie, którym przeÅ‚ożono zabieg ratujÄ…cy życie?

źródło: Główny Urząd Statystyczny

 

opracowanie “Nadmierna Å›miertelność w Polsce w 2020 r.“, Polski Instytut Ekonomiczny

 

jeden z wniosków z opracowania “Nadmierna Å›mertelność w Polsce w 2020r”

 

Źródło: medonet.pl

 

Jak wiadomo, w Polsce problemem i jednÄ… z głównych przyczyn zgonów sÄ… choroby ukÅ‚adu krążenia i choroby nowotworowe – przy tych schorzeniach odpowiednie leczenie jest kluczowe, a tego potrzebujÄ…cy w zeszÅ‚m roku byli pozbawieni. Nie wspominam tu o profilaktyce, ale znowu – ograniczenie dostÄ™pu do lekarzy i badaÅ„ powoduje, że schorzenie, które można zatrzymać albo spowolnić, rozwija siÄ™.

 

Tak wiÄ™c zanim zaczniemy siÄ™ zwracać w stronÄ™ jakiÅ› teorii spiskowych zwiÄ…zanych z Wuhan, pomyÅ›lmy, czy problem nie leży gdzie indziej – nasze polskie doÅ›wiadczenia wskazujÄ… nam ewentualne odpowiedzi.

 

 

Na koniec dla ciekawskich i nieprzekonanych opracowanie Excess mortality in Wuhan city and other parts of China during the three months of the covid-19 outbreak: findings from nationwide mortality registries opublikowane w BMJ (British Medical Journal) dotyczÄ…ce Å›miertelnoÅ›ci w Wuhan w trakcie 3 miesiÄ™cy trwania pandemii (styczeÅ„-marzec 2020) – pokazuje, że moja hipoteza może być prawdziwa.

 

ŹródÅ‚o: https://www.bmj.com/content/372/bmj.n415

 

OczywiÅ›cie dla wielu to opracowanie może nic nie znaczyć – bo zrobione jest przez ChiÅ„czyków i zrobione jest na podstawie chiÅ„skich danych. Dla mnie jest jednak pewnÄ… próbÄ… odpowiedzi na pytanie, co też mogÅ‚o siÄ™ rzeczywiÅ›cie stac – a dla mnie takÄ… możliwoÅ›ciÄ… jest wÅ‚aÅ›nie wzrost liczby zgonów z uwagi na brak lub znaczÄ…co ograniczonÄ… opiekÄ™ medycznÄ…. I to jest temat z którym Chiny muszÄ… siÄ™ zmierzyć – jak rozwijać swojÄ… sÅ‚użbÄ™ zdrowia, bo mimo postÄ™pu, jaki Chiny zrobiÅ‚y, na tym polu majÄ… wciąż wiele do poprawy. I tak po prawdzie – to jest to też problem, z którym musimy siÄ™ zmierzyć w Polsce, bo i nasza sÅ‚użba zdrowia ma sporo do poprawy.

 

— — 

Drogi Czytelniku – zachęcam do subskrypcji, dzięki której będziesz wiedział, kiedy pojawia się nowy wpis.

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracujÄ™, obserwujÄ™ i piszÄ™ :-)

Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 komentarze(y) do wpisu: "Propaganda chińska, amerykańska i polska"

  1. stas says:

    No wpis przypomina prawdę znaną wszystkim- a o której nikt nie chce pamiętać-
    każda informacja służy przekazaniu takiej treści jaką chce przekazać nadawca.
    I sprawa tego sprowadza się do prostego rozumienia aktu komunikacji językowej- ale o tym to się uczy każdy uczeń w szkole na różnych zresztą poziomach edukacji. No i pamiętając o różnych funkcjach tekstów językowych i kontekstach
    powinniÅ›my być Å›wiadomi tzw. manipulacji jÄ™zykowych. No to nie miejsce na mówienie o formalnych stronach komunikacji jÄ™zykowej – ale w tym kontekÅ›cie chyba każdy rozumie jakim celom sÅ‚użą media- one zawsze byÅ‚y i sÄ… podporzÄ…dkowane ” siÅ‚om racji przekazu”.
    OdrÄ™bny problem to funkcjonowanie sÅ‚użby zdrowia- nam siÄ™ wydaje , że gdzieÅ› jest / byÅ‚o lepiej- a prawda jest zgoÅ‚a inna. Panika okresu pandemii u nas spowodowaÅ‚a faktycznie na jakiÅ› czas pozbawienie dostÄ™pu do leczenia- ba czas wizyt i zabiegów tzw. planowanych przesunÄ…Å‚ siÄ™ nawet o rok; teleporady – choć w mniejszym chyba zakresie – dalej funkcjonujÄ….
    A teraz propaganda- to po prostu przekaz informacji jaki jest wygodny dla nadawcy- zawsze taka byÅ‚a , choć musiaÅ‚a zmieniać techniki ze wzglÄ™du na zmieniajÄ…cego siÄ™ w jakimÅ› sensie odbiorcÄ™. A jaki jest ten współczesny odbiorca – no to widać na przykÅ‚adzie oddziaÅ‚ywania reklam 🙂
    W tym wszystkim warto by było, żeby umieć z dystansem czytać wszystkie teksty kulturowe- w tym filmy.

  2. Wojtek says:

    Stas – jak sie okazuje, to ta prawde trzeba powtarzac, bo ludzie maja tendencje do zapominania, ze media z obiektywnym ukazywaniem prawdy nie maja juz wiele wspolnego. A juz sama selekcja tego, co pokazujemy a co nie, jest subiektywna.

    Co do sluzby zdrowia, nie wiem, czy ludzie maja zludzenia, ze niby u nas jest lepiej (lepiej niz gdzie? W Niemczech? W USA? W Chinach? W Afryce?), ale pandemia ukazala wszystkie bolaczki naszej sluzby zdrowia. Fakt, ze przez ograniczony dostep do lekarzy zmarlo najprawdopodobniej wiecej ludzi, niz na wirusa, o czyms swiadczy. Pytanie, czy cos rzadzacy z ta wiedza mysla zrobic, czy nie.