Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny » Krótko i w temacie Świąt Wielkiej Nocy

Krótko i w temacie Świąt Wielkiej Nocy

Tak oto minęły mi w Chinach kolejne święta. Kolejne wielkanocne 😉 Miałem wprowadzać Helę w tradycję świąt, ale akurat w ten czas dorwało mnie jakieś wiosenno-przesileniowe przeziębienie. Więc tradycja Wielkiej Nocy w wydaniu praktycznym musi zaczekać do przyszłego roku.

Ktoś mnie ostatnio zapytał, jak w Chinach świętuje się w tym czasie. Cóż. Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie świętuje się w ogóle. Jakoś mało ‘komercyjne’ to święto, jakieś takie mało amerykańskie. Tak je chyba postrzegają Chińczycy. A żeby być precyzyjnym – nie dostrzegają, bo po prostu nie znają. O ile święta Bożego Narodzenia jeszcze jakoś znajdują swoje odzwierciedlenie w atmosferze, w wystrojach – a to za sprawą amerykańskiego Mikołaja, o tyle o Wielkanocy nie wie się nic. Nie ta obyczajowość, nie ten krąg kulturowy. W końcu w Polsce też nie świętuje się np chińskiego Nowego Roku.

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: , , , , , ,

4 komentarze(y) do wpisu: "Krótko i w temacie Świąt Wielkiej Nocy"

 1. Stas says:

  Na zmęczenie i wirusy wiosenne potrzeba dużo witamin!!! Mogą być też ziołowe herbatki chińskie.
  Swego czsu wszyscy w Polsce jedli, czy tam pili coś co nazywaalo się grzybek chiński. Podobno to było panaceum na wszystko….
  No a chiński Nowy Rok, kto tam wie może będziemy kiedyś też obchodzić….
  Póki co w Warszawie działa jakiś klub przyjaciół Chin, czytałam na stronie china radio international. Ciekawa strona, dużo dobrych informacji o kulturze i obyczajach. Co ciekawe język też niezły.

 2. BaiXiaoTai says:

  Obchodzi sie!!Odkad w Polsce jest Instytut Konfucjusza, obchody sa jeszcze huczniejsze niz dawniej!! 🙂

 3. maydox says:

  Stas – no coz, z grzybkow to ja pieczarki lubie 😉

  BaiXiaoTai – hmm, ja wiem, ze sie obchodzi, ale miejmy na uwadze skale. W Chinach w ten sposob tez sie obchodzi Swieta Wielkiej Nocy, bo kilka swietujacych osob sie znajdzie 🙂 Tak jak wiekszosc Chinczykow nie wie nic o Wielkanocy, tak wiekszosc Polakow nie wie nic o chinskim Nowym Roku 🙂

 4. sajm says:

  Aaaaaaaa mamy Euro 2012! Pozdrawiam Sajm