Najnowszy wpis
O USA i o Chinach. Nie tylko o cłach.

Podróże między Chinami a USA to ciekawe doświadczenie, które ma swoje plusy i minusy. Największym wyzwaniem jest dla mnie jetlag – zmiana czasu o 12 godzin to spore obciążenie dla organizmu. Podróż przez poł świata: Szanghaj-Seattle-Salt Lake City-Miami… Na szczęście znam kilka sposobów, które pomagają: Nocne loty (red-eye flights) – pozwalają przespać lot i dotrwać do wieczora lokalnego czasu. Sok pomidorowy – jego smak jest wyraźniejszy w warunkach lotu, pomaga w nawodnieniu i dostarcza błonnika. Poduszka profilowana, klapki na … Czytaj wpis »
Polecane
Pewien znany ktoś

“Międzynarodowy sponsor wojny”. Takie oto ‘tytuły’ nadaje ukraińska agencja ds. zapobiegania korupcji. Nie sposób tego nie skomentować, … Czytaj »
Partia szachów, w której jesteśmy pionkami.

Jedno z ciał ONZ: Rada Praw Człowieka ONZ (UN Human Rights Council) w zeszłym tygodniu odrzuciło wniosek … Czytaj »
Pamięci Profesora Sławińskiego

Zapewne każdy z nas ma jakiegoś nauczyciela, któremu sporo zawdzięcza – nawet, jeśli przekonuje się o tym … Czytaj »
Populare
Majulah Singapura! (Naprzód Singapurze)

Kolejny wpis rozpocznę od akcentu polskiego. Wszystkim zdziwionym połączeniem wpisu o Singapurze (jak można się domyśleć po … Read more »
Z Pekinu do Szanghaju, czyli trochę ponad 1300 km za trochę ponad 170 PLN

Czyli zdecydowanie więcej, niż za jeden uśmiech, ale wciąż całkiem przyzwoicie, jak za przejazd ponad 1300 km … Read more »
Kosmos. Nie tylko o księżycu.

Przykładów, że polityka nie jest dla wszystkich, mamy aż nadto. Wystarczy zobaczyć jak obecnym politykom (nie tylko … Read more »
Wpisy
“Dziewice Orleańskie”

Pojawiła się niedawno w mediach informacja o akcji belgijskiej policji federalnej, która przeprowadziła naloty na 21 adresów w Brukseli, Flandrii, Walonii i Portugalii w ramach śledztwa dotyczącego korupcji związanej z Huawei. Podobno- donosi o tym serwis Follow the Money – został aresztowany 41-letni Valerio Ottati, belgijsko-włoski lobbysta, od 2019 roku związany z Huawei. W sprawę ma być zamieszanych także 15 … Czytaj tutaj »
Czy Wietnam poradzi sobie z korupcją?

W trakcie mojego ostatniego nagrania u Leszka Ślazyka poruszyłem problem, który trapi Wietnam – wszechobecną korupcję. Czy może ona zahamować rozwój tego kraju? To pytanie zadałem sobie po licznych wizytach w Wietnamie i rozmowach z dziesiątkami przedsiębiorców – nie tylko wietnamskich, ale także chińskich, tajwańskich czy zachodnich. Wszyscy, zwłaszcza ci z doświadczeniem w inwestowaniu w Chinach, zwracają uwagę na przepaść … Czytaj tutaj »
The Unlearned Negotiation Lesson

Everyone is still living through Friday’s events, namely the meeting between Donald Trump and Volodymyr Zelensky. And what is there to say? The conversation and the meeting turned out to be a real failure – and for both sides. Since everyone is weighing in, I’ll allow myself to voice my opinion too – especially since I deal with negotiations in my day-to-day … Czytaj tutaj »
Nieodrobiona lekcji negocjacji.

Wszyscy wciąż żyją piątkowymi wydarzeniami, czyli spotkaniem Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim. I co tu dużo mówić? Rozmowa i spotkanie okazały się naprawdę nieudane – i to dla obu stron. Skoro wypowiadają się wszyscy, pozwolę sobie także zabrać głos w tej sprawie – tym bardziej że w mojej pracy na co dzień zajmuję się negocjacjami. Przeprowadziłem dziesiątki, jeśli nie setki … Czytaj tutaj »
Cena zaufania. Od Kambodży do Ukrainy.

Niedawno opublikowałem tutaj recenzję książki profesora Kishore’a Mahbubaniego, doświadczonego singapurskiego dyplomaty. Dzieli się w niej wspomnieniami ze swojej kariery dyplomatycznej, a jedna historia szczególnie utkwiła mi w pamięci. Często o niej myślę, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń – wojny na Ukrainie i decyzji podejmowanych przez globalne mocarstwa, w tym obecną administrację USA. Ta historia niesie lekcję wartą rozważenia – nie … Czytaj tutaj »
The Cost of Trust: From Cambodia to Ukraine

Some time ago, I posted a review here of a book by Professor Kishore Mahbubani, an experienced Singaporean diplomat. In it, he shared memories from his diplomatic career, and one story particularly stuck with me. I think about it often, especially in light of recent events—the war in Ukraine and the decisions made by global powers, including the current U.S. … Czytaj tutaj »
(Un)diplomatic Memories. A Review.

When I received Kishore Mahbubani’s latest book, “Living the Asian Century: An Undiplomatic Memoir” as a gift, I didn’t expect it to be such a captivating journey through the history and development of Southeast Asia. Though deeply personal, the book offers a profound look at Singapore’s transformation and that of the broader region. This isn’t a typical biography. Mahbubani recounts … Czytaj tutaj »
Shenzhen i HongKong turystycznie.

Przy okazji tegorocznych obchodów Chińskiego Nowego Roku, wraz z rodziną wybraliśmy się do Hongkongu. Była to nasza pierwsza wizyta, którą odbyliśmy w tym mieście z córkami. Początkowo plany wyglądały zupełnie inaczej. Mieliśmy spędzić kilka dni w Tajlandii, gdzie zarezerwowaliśmy już hotel i lot. Jednak wkrótce zmieniliśmy zdanie. Na początku stycznia doszło do wydarzenia, które skomplikowało nasze plany – w Tajlandii uprowadzono mniej znanego młodego chińskiego aktora, którego dziewczyna … Czytaj tutaj »
The “Demon” Boy: Why Western Perceptions of Ne Zha Might Be Wrong

There’s been a lot of talk online recently about a Chinese animated film that’s breaking records as the most viewed in China. Merely days after its premiere on January 29, 2025, it surpassed the $1 billion mark in ticket sales. And it doesn’t stop there. Before I say more about the film itself and why we’re dealing with a phenomenon, … Czytaj tutaj »