Najnowszy wpis
Szczęśliwego Roku Królika!

Tak oto jest okazja odpocząć kilka dni. Niech nie wydaje Wam się jednak czytelnicy, że świętować będziemy nie wiadomo ile. Teoretycznie – do piątku 27 stycznia (Że jak? Że cały tydzień?), ale – o czym zazwyczaj się nie mówi – dwa dni trzeba potem odrobić (w sobotę i niedzielę, czy też dwie soboty – to już w zależności jak to sobie która firma ustawi). Trochę zatem o króliku – czego się od niego spodziewać? A … Czytaj wpis »
Polecane
Autopromocja – rozmowa o Chinach na YouTube

Dzisiaj – jak w tytule – będę się promował. Po tylu latach chyba w końcu można, tym … Czytaj »
Partia szachów, w której jesteśmy pionkami.

Jedno z ciał ONZ: Rada Praw Człowieka ONZ (UN Human Rights Council) w zeszłym tygodniu odrzuciło wniosek … Czytaj »
Pamięci Profesora Sławińskiego

Zapewne każdy z nas ma jakiegoś nauczyciela, któremu sporo zawdzięcza – nawet, jeśli przekonuje się o tym … Czytaj »
Populare
Z Pekinu do Szanghaju, czyli trochę ponad 1300 km za trochę ponad 170 PLN

Czyli zdecydowanie więcej, niż za jeden uśmiech, ale wciąż całkiem przyzwoicie, jak za przejazd ponad 1300 km … Read more »
Najlepsze kraby są w YangChengHu (Jezioro Yang Cheng)

Nie jestem ich miłośnikiem. Nie lubię patrzeć na szczypce. A już w ogóle nie rozumiem, co jest … Read more »
Majulah Singapura! (Naprzód Singapurze)

Kolejny wpis rozpocznę od akcentu polskiego. Wszystkim zdziwionym połączeniem wpisu o Singapurze (jak można się domyśleć po … Read more »
Wpisy
Autopromocja IV, czyli chińska edukacja (część 2)

Zapraszam na drugą cześć rozmowy o edukacji, jaką przeprowadził ze mną Leszek Ślazyk na swoim kanale na Youtube. Jak zwykle – zachęcam do komentowania! Kliknij w obrazek, żeby obejrzeć nagranie na Youtube. Dla tych, którzy nie mieli okazji odsłuchać pierwszej części rozmowy poświęconej edukacji – zapraszam TUTAJ Jeśli chcesz posłuchać moich wcześniejszych rozmów na YouTube – TUTAJ znajdziesz linki prowadzące do nich. Oto najpopularniejsze wpisy … Czytaj tutaj »
Chińskie wyzwania 2023, cześć 2

W jednym z poprzednich wpisach o wyzwaniach, jakie stoją przed Chinami, wskazałem na kilka obszarów w polityce zagranicznej. Dzisiaj – dla odmiany – wpis poświęcony chińskim wyzwaniom wewnętrznym. Wzrost gospodarczy i … all that jazz O ile Chiny już w zasadzie od kilku lat przyzwyczajały świat do tego, że zmienia się ich perspektywa i nie ma się co ekscytować tylko i wyłącznie … Czytaj tutaj »
Autopromocja IV, czyli chińska edukacja (część 1)

Jeśli nie słyszeliście o tygrysich rodzicach (i nie, nie mam tu na myśli słodkich tygrysów w ZOO), to nic się nie martwcie – to akurat koncept azjatycki, więc macie prawo o nim nie wiedzieć. A co więcej – to dzisiaj będziecie mogli o nim posłuchać! Tak, pojawia się w tytule słowo ‘autopromocja’ i już wiadomo, że będę zapraszał do oglądnięcia kolejnego … Czytaj tutaj »
Kobiety u władzy w Chinach.

Przy okazji wymiany komentarzy pod moim poprzednim wpisem pojawił się wątek kobiet w chińskiej polityce. Jako, że w Chinach ludzi masa, to ciężko byłoby tak o wszystkich szczeblach władzy, więc odpisałem jedynie w temacie chińskiego zgromadzenia ludowego (oficjalna nazwa: Narodowe Zgromadzenie Ludowe). W tymże zgromadzeniu z obecnych 2975 członków 742 to kobiety (25%). Jest to niemal identyczny wskaźnik jak w … Czytaj tutaj »
Chińskie wyzwania 2023, część 1

Chińska wyzwania – podsumowanie 2022 i plany na 2023 Po kilku ostatnich latach, kiedy to Chiny zamknęły się w wyniku pandemii koronawirusa, druga połowa 2022 przyniosła zerwanie z tym zamknięciem i nie mówię tu o gwałtownym zniesieniu polityki zero COVID, a o tym, co działo się na arenie międzynarodowej. Popatrzmy: Międzynarodowe wizyty chińskiego prezydenta w drugiej połowie 2022 roku (pierwszy raz od … Czytaj tutaj »
Autopromocja III. Kiedy będziemy pracować dla Chińczyków? Część 2

Zapraszam na drugą część rozmowy poświęconej pracy w Chinach. Rozmawiam z Leszkiem Ślazykiem o chińskim rynku pracy, wynagrodzeniach, ubezpieczeniach społecznych, ale i problemach, jakie stoją przed Chinami w tym obszarze. W tle przewija się pytanie – czy (i kiedy) będziemy pracować dla Chińczyków i czy czeka nas praca za miskę ryżu? Pytanie prowokacyjne, ale ma dać do myślenia. Rozwój Chin … Czytaj tutaj »
Jak zgrać sobie moje rozmowy do odsłuchania?

Jako, że dostałem kilka wiadomości w których pytacie mnie, jak można moje rozmowy czy to u Leszka Ślazyka, czy też pana Sebastiana Pitonia odsłuchać, a nie oglądać – dzisiaj odpowiedź na to 🙂 Zapraszam na mój kanał Youtube, gdzie zamieściłem krótką instrukcję, jak – w najprostszy z możliwych sposobów – zrobić sobie z dowolnego nagrania wideo na youtube zapis dźwiękowy. … Czytaj tutaj »
Autopromocja III. Kiedy będziemy pracować dla Chińczyków? Część 1

Kiedy będziemy pracować dla Chińczyków? Czy będziemy mieć za tą pracę przynajmniej miskę ryżu? Brzmi prowokacyjnie? Tak ma być – ma dawać do myślenia! Jako, że z Leszkiem nie przegadaliśmy wszystkiego w trakcie naszej pierwszej youtubowej rozmowy, to umówiliśmy się na kolejną rozmowę, na której to rozmowy nagranie (cześć 1) mam przyjemność zaprosić. Tym razem trochę więcej rozmawiamy o rynku pracy … Czytaj tutaj »
Najbrzydsze budowle w Chinach, edycja 2022

Dla odmiany, po tych wszystkich poważnych tematach, dzisiaj coś luźniejszego. Oto w Chinach odbywa się co roku, organizowana przez stronę internetową zajmującą się architekturą, sonda, której celem jest wyłonienie 10 najbrzydszych budowli w Chinach mijającego roku. Without further ado, jak to mówią Anglosasi, czyli bez zbędnej zwłoki – zapraszam do obejrzenia budowli, które w tym roku znalazły się w tym … Czytaj tutaj »