Polska na wojnie nie tylko z demonami zza miedzy.
Koniec/początek roku to pora, kiedy można znaleźć dzień czy dwa na spokojne przeczytanie jakiejś książki. Jako że miałem taką szansę w trakcie świąt, ale też i z uwagi na to, że ostatnio dużo podróżowałem i siłą rzeczy miałem trochę czasu, to udało mi się zapoznać z dwoma książkami, które polecam. A polecam je osobom, które interesuje polityka i mechanizmy nią kierujące. Nie są to optymistyczne w swojej wymowie książki – raczej wpędzają w zadumę nad … Czytaj wpis »
Chiny-Indie-Europa
Jeśli ktoś ma ochotę posłuchać mojej kolejnej (po długiej przerwie) rozmowy z Leszkiem na jego kanale na Youtube – serdecznie zapraszam. Rozmawiamy – a jakże – o Chinach, ale i o moich przemyśleniach związanych z wizytą w Indiach z początka listopada. Jest też oczywiście i o Europie – o tym, gdzie w tej całej układance jesteśmy my. Czy i na ile to co się dzieje w temacie (zarzuconego) de-couplingu a (bardziej) de-riskingu wpływać będzie na … Czytaj wpis »
Indie 2023. Impresje.
6 dni, na więcej nie było tym razem czasu, bo zajęć w Chinach sporo. Udało mi się tą wizytę wepchnąć w napięty kalendarz, upychając akurat przed jednymi z największych indyjskich świąt – Divali. Żeby jednak nie było – jedno z miejscowych świąt udało się zaliczyć – mowa o święcie, które nazywa się Karva Chauth/ Chaturthi. A – co z uśmiechem na ustach mówiło mi kilku rozmówców – polega zasadniczo na tym, że zamężne kobiety poszczą … Czytaj wpis »
Czy Diogenes jadł manti?
Kolejna podróż do Europy zakończona. Tym razem Turcja i UK. Nie powiem – dobrze jest być znowu w stanie podróżować i choć ceny biletów lotniczych w dalszym ciągu są mniej więcej dwa razy wyższe niż w roku 2019, to jednak doceniam, że mogę w końcu z wieloma osobami z ktorymi pracuję, spotkać się twarzą w twarz. Niech spece od komunikatorów mówią co chcą, ale nic nie zastąpi możliwości bezpośredniego spotkania – szczególnie, jak jest sporo … Czytaj wpis »
Czy Chińczycy są dumni z Chin?
Między innymi na taką okoliczność zostałem przepytany przez pana redaktora Łukasza Warzechę na jego kanale, w ramach cyklu “Rozmowy niekontrolowane”. Jestem panu Łukaszowi wdzięczny za to zaproszenie, wszak nie mam tysięcy subskrybentów na Twitterze, na którym to z Panem Łukaszem się na tą rozmowę umawialiśmy. Rozmawialiśmy o tym, co może interesować widzów w Polsce – czyli jest i o władzy chińskiej i o tym, jak jednostka funkcjonuje w tych Chinach. Jest i o tym, jak Chiny … Czytaj wpis »
Wizyta pana Li w Warszawie
Jako, że już niektórzy zaczynają się ‘nakręcać’ na tą wizytę, spieszę by dorzucić moje trzy grosze. Po pierwsze – proszę sobie za wiele nie obiecywać. To jest badanie terenu przez Chiny, stąd też należy chłodzić u nas te rozgrzane głowy, które mają nierealne oczekiwania. Po drugie – z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, co też Chiny umieszczą w swoim komunikacie po spotkaniach. Dlaczego wspominam o spotkaniach? Ano dlatego, że widzę tutaj przynajmniej dwa spotkania – jedno … Czytaj wpis »
Szymczyk u Ślazyka-czyli o Chinach, świecie i Polsce
Grafik ostatnimi czasy wyjątkowo napięty, bo mam już pierwszą grupę z naszej centrali w Europie (pierwsza wizyta od 2019 roku!) i codziennie po kilka spotkań, do tego przejazdy i loty – czasu więc niewiele na inne sprawy, tym niemniej udało się po jednym z mniej obłożonych dni usiąść z Leszkiem późnym wieczorem mojego czasu i pogadać znowu trochę o tym, co w Chinach i na jakim tonie piszczy 😉 Tak, wszystkie te postacie pojawiają się … Czytaj wpis »
Elektryki i nie tylko. W Chinach i w Polsce.
Oto jak donosi money.pl, który omawia artykuł „Puls Biznesu” (za paywallem), a dotyczący raportu firmy Info-Ekspert „w ostatnich czterech latach nowe samochody podrożały o nawet 65.7%”. O tyle podrożały małe SUVy na diesel. Ceny samochodów segmentu B (benzyna) podrożały o 45.3%, zaś ich wersje na diesel podrożały o 44.6%. I taka sytuacja ma się utrzymać. Jak podaje Info-Ekspert: średnia cena małego SUVa na diesel wzrosła z 100k PLN (2019) do 166k PLN. Samochód segmentu B? … Czytaj wpis »
Pompeo i jego książka, część 2. Najniebezpieczniejszy człowiek świata ;-)
W najnowszej książce Pompeo (Never Give an Inch: Fighting for the America I Love) Polska wspomniana jest raptem 4 razy. Jak na cenę, jaką nasi rządzący płacili za budowanie sojuszniczych relacji, to wygląda na to, że sekretarzowi stanu nie zapadliśmy w pamięć. Mnie to nie dziwi, bo – czego Pompeo w książce dowodzi – Pompeo skupiał się na interesach USA. Jeśli komuś z nim po drodze – super. Jeśli nie – to nie ma co … Czytaj wpis »
Być jak USA
Nie powiem, ciekawie jest patrzeć na to, jak prezydent Ukrainy dyplomatycznie zwraca się słowami, że propozycja Chin (12-sto punktowe stanowisko, moim zdaniem jak na plan-jak to nam się przedstawia-miałkie, ale będący mimo wszystko jakimś krokiem do przodu w wykonaniu Chin) jest warta rozważenia i chętnie by się z Chińczykami spotkał, no ale wtedy wychodzą Amerykanie (Blinken, Sulivan) i sekretarz generalny NATO (Stoltenberg) i mówią, że Chiny nie są wiarygodne. To o tyle ciekawe, że do tej … Czytaj wpis »