Czy Wietnam poradzi sobie z korupcją?

W trakcie mojego ostatniego nagrania u Leszka Ślazyka poruszyłem problem, który trapi Wietnam – wszechobecną korupcję. Czy może ona zahamować rozwój tego kraju? To pytanie zadałem sobie po licznych wizytach w Wietnamie i rozmowach z dziesiątkami przedsiębiorców – nie tylko wietnamskich, ale także chińskich, tajwańskich czy zachodnich. Wszyscy, zwłaszcza ci z doświadczeniem w inwestowaniu w Chinach, zwracają uwagę na przepaść dzielącą oba kraje pod względem przyzwolenia na korupcję w życiu biznesowym. Wietnam, niestety, zdaje się … Czytaj wpis »
Cena zaufania. Od Kambodży do Ukrainy.

Niedawno opublikowałem tutaj recenzję książki profesora Kishore’a Mahbubaniego, doświadczonego singapurskiego dyplomaty. Dzieli się w niej wspomnieniami ze swojej kariery dyplomatycznej, a jedna historia szczególnie utkwiła mi w pamięci. Często o niej myślę, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń – wojny na Ukrainie i decyzji podejmowanych przez globalne mocarstwa, w tym obecną administrację USA. Ta historia niesie lekcję wartą rozważenia – nie tylko dla naszych polityków, ale także dla nas, obywateli mniejszych krajów. Mahbubani wspomina swoją misję … Czytaj wpis »
The Cost of Trust: From Cambodia to Ukraine

Some time ago, I posted a review here of a book by Professor Kishore Mahbubani, an experienced Singaporean diplomat. In it, he shared memories from his diplomatic career, and one story particularly stuck with me. I think about it often, especially in light of recent events—the war in Ukraine and the decisions made by global powers, including the current U.S. administration. This story carries a lesson worth considering—not just for our politicians, but for us, citizens … Czytaj wpis »
Polska na wojnie nie tylko z demonami zza miedzy.

Koniec/początek roku to pora, kiedy można znaleźć dzień czy dwa na spokojne przeczytanie jakiejś książki. Jako że miałem taką szansę w trakcie świąt, ale też i z uwagi na to, że ostatnio dużo podróżowałem i siłą rzeczy miałem trochę czasu, to udało mi się zapoznać z dwoma książkami, które polecam. A polecam je osobom, które interesuje polityka i mechanizmy nią kierujące. Nie są to optymistyczne w swojej wymowie książki – raczej wpędzają w zadumę nad … Czytaj wpis »
Chiny-Indie-Europa

Jeśli ktoś ma ochotę posłuchać mojej kolejnej (po długiej przerwie) rozmowy z Leszkiem na jego kanale na Youtube – serdecznie zapraszam. Rozmawiamy – a jakże – o Chinach, ale i o moich przemyśleniach związanych z wizytą w Indiach z początka listopada. Jest też oczywiście i o Europie – o tym, gdzie w tej całej układance jesteśmy my. Czy i na ile to co się dzieje w temacie (zarzuconego) de-couplingu a (bardziej) de-riskingu wpływać będzie na … Czytaj wpis »
Indie 2023. Impresje.

6 dni, na więcej nie było tym razem czasu, bo zajęć w Chinach sporo. Udało mi się tą wizytę wepchnąć w napięty kalendarz, upychając akurat przed jednymi z największych indyjskich świąt – Divali. Żeby jednak nie było – jedno z miejscowych świąt udało się zaliczyć – mowa o święcie, które nazywa się Karva Chauth/ Chaturthi. A – co z uśmiechem na ustach mówiło mi kilku rozmówców – polega zasadniczo na tym, że zamężne kobiety poszczą … Czytaj wpis »
Czy Diogenes jadł manti?

Kolejna podróż do Europy zakończona. Tym razem Turcja i UK. Nie powiem – dobrze jest być znowu w stanie podróżować i choć ceny biletów lotniczych w dalszym ciągu są mniej więcej dwa razy wyższe niż w roku 2019, to jednak doceniam, że mogę w końcu z wieloma osobami z ktorymi pracuję, spotkać się twarzą w twarz. Niech spece od komunikatorów mówią co chcą, ale nic nie zastąpi możliwości bezpośredniego spotkania – szczególnie, jak jest sporo … Czytaj wpis »
Czy Chińczycy są dumni z Chin?

Między innymi na taką okoliczność zostałem przepytany przez pana redaktora Łukasza Warzechę na jego kanale, w ramach cyklu “Rozmowy niekontrolowane”. Jestem panu Łukaszowi wdzięczny za to zaproszenie, wszak nie mam tysięcy subskrybentów na Twitterze, na którym to z Panem Łukaszem się na tą rozmowę umawialiśmy. Rozmawialiśmy o tym, co może interesować widzów w Polsce – czyli jest i o władzy chińskiej i o tym, jak jednostka funkcjonuje w tych Chinach. Jest i o tym, jak Chiny … Czytaj wpis »
Wizyta pana Li w Warszawie

Jako, że już niektórzy zaczynają się ‘nakręcać’ na tą wizytę, spieszę by dorzucić moje trzy grosze. Po pierwsze – proszę sobie za wiele nie obiecywać. To jest badanie terenu przez Chiny, stąd też należy chłodzić u nas te rozgrzane głowy, które mają nierealne oczekiwania. Po drugie – z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, co też Chiny umieszczą w swoim komunikacie po spotkaniach. Dlaczego wspominam o spotkaniach? Ano dlatego, że widzę tutaj przynajmniej dwa spotkania – jedno … Czytaj wpis »
Szymczyk u Ślazyka-czyli o Chinach, świecie i Polsce

Grafik ostatnimi czasy wyjątkowo napięty, bo mam już pierwszą grupę z naszej centrali w Europie (pierwsza wizyta od 2019 roku!) i codziennie po kilka spotkań, do tego przejazdy i loty – czasu więc niewiele na inne sprawy, tym niemniej udało się po jednym z mniej obłożonych dni usiąść z Leszkiem późnym wieczorem mojego czasu i pogadać znowu trochę o tym, co w Chinach i na jakim tonie piszczy 😉 Tak, wszystkie te postacie pojawiają się … Czytaj wpis »