Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne

Weekendowo. Śpiewająco.

Tak oto w przypływie nagłej ochoty na relaks po pracy skorzystałem z zaproszenia Znajomego i wraz z Helą wybrałem się na wielkie śpiewanie. Uwierzcie – wielkie. Ale od początku. Mieliśmy pojawić się w lokalu w sobotę o godzinie 13, ale jako, że miałem kilka rzeczy do załatwienia przed południem dotarłem na miejsce około godziny 15. Nieźle zamaskowana winda-tuż-za-rogiem zabrała mnie na 3 piętro i gdy otwierały się drzwi, jeszcze przez moment myślałem o wycofaniu się. No ale jak się obiecuje, to się słowa dotrzymuje. Więc powiedziałem sobie: raz kozie śmierć. I wszedłem na salę. Lekki półmrok, liczne fotele i stoliki. I oto i dzisiejsi wykonawcy. Dobrych dwadzieścia osób – sami Chińczycy, znajomi mojego znajomego, więc i moi znajomi 🙂 I szok. Właśnie na telebimie kolejny utwór. Głośna muzyka i po chwili słychać śpiew. … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Lokatorem być.

Tak. Stało się. Oto w skrzynce na listy znalazłem kolejny formularz wielkosci kartki formatu A4. Cóż, ‘spółdzielnia’ dba o lokatorów. Co jakiś czas dostajemy takie ankiety do wypełnienia. Czy jesteś zadowolony z usług świadczonych przez nasze przedsiębiorstwo … (nigdy nie doczytuję do końca – może dlatego, że znaki mają zbyt skomplikowane w nazwie?), jakie ewentualne sugestie chciałbyś wyrazić. Pytania tym podobne. Ale tym razem nie wypełnię tego formularza, choć pewnie mój strażnik przy bramie będzie się dopominał zdecydowanym spojrzniem. Nie. Ostatnio wypełnilem i co? I guzik przyszło z moich sugestii. Otóż zasugerowałem (z pomocą Heleny, która przełożyła moją sugestię na bezbłędną chińszczyznę – znaczy się po chińsku było, a nie tak zagmatwane 😉 ) zainstalowanie oświetlenia na naszym boisku do koszykówki 🙂 A co, zła sugestia? Tak się składa, że mamy … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Chopin w Szanghaju

Chopin w Szanghaju

Sobota, godzina 9.30, park Zhongshan. Pogoda średnia – znaczy się pochmurnie i deszczowo (ale na całe szczęście nie pada). Dookoła prowizorycznych barierek – linek zbierają się Chińczycy. Większa część z nich to zwykli gapie, którzy przyszli do parku pospacerować, pogimnastykować się lub też po prostu wybyć z domu. To oni będą stanowić większą część tych, którzy będą świadkami dzisiejszej uroczystości – odsłonięcia pomnika Chopina. Pomnik jest autorstwa niejakiej Lu Pin, Chinki, ktora 11 lat spędziła w … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny