Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne

Jak trener pierwszej klasy Walery Z. Henryka W, asystenta drugiego masażysty, o radę pytał i co z tego wynikło

– Heniu, i co ja mam im napisać w tym raporcie – trener pierwszej klasy, Walery Z. drapał się w swoją łysą głowę – Przecież ja jestem od innych rzeczy, a nie od pisania. Z pisaniem mi nigdy nie szło. – Ale gdzie masz Trenerze złożyć ten raport? – No do tych z departamentu sportu kwalifikowanego i młodzieżowego. – ??? – Henryk W., asystent drugiego masażysty, uniósł brwi w niemym zdziwieniu – Ekhm – chrząknął, grając ewidentnie na czas i myśląc nad odpowiedzią. Wiedział, że zła odpowiedź zaowocuje tym, że odpadnie z dzisiejszej rozgrywki w pokera. A przecież chciał się dzisiaj odgryźć trenerowi drugiej klasy w sportach wodnych. No i wygrać przy okazji pokaźną butelkę Jasia Wędrowniczka. – No więc Heniu? Co mi poradzisz? – trener pierwszej klasy, Walery Z. spojrzał na Henryka W. … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Jak to jest z tymi medalami?

Amerykanie – prowadzą liczbą wszystkich zdobytych medali. I tak też pokazują ranking medalowy w USA. Chińczycy – prowadzą liczbą zdobytych złotych medali. I tak też pokazuja ranking medalowy w Chinach. Polacy – hmmm. Coś się wymyśli, żebyśmy także prowadzili 🙂 Wygląda na to, że rozpętała się nowa wojna – medalowa. Chińczycy oburzyli się na forach internetowych faktem, że Amerykanie w ten sposób przedstawiają tą klasyfikację. Oberwało się też Europie – bo ktoś podobno gdzieś zauważył, że w rankingu prowadzonym w Europie na pierwszym miejscu jest … Unia Europejska. Tak – można tak dalej kombinować – może podział na kontynenty? Albo w przeliczeniu na liczbę mieszkańców? Pełna dowolność. Wiadomo – Igrzyska 😉 … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Liu Xiang – nadzieja Chin

Liu Xiang – nadzieja Chin

To miał być wielki dzień dla Chińczyków. Zloty medal w biegu na 110m przez płotki miał zdobyć Liu Xiang – osoba, która zna każdy Chińczyk i na którego występ czekały całe Chiny. zdjecie za: Xinhuanet. Może sie to wydać dziwne – Chiny zdobywają złote medale każdego dnia. Dlaczego wiec aż tak nastawiano się na ten występ? Dlaczego ten Szanghajczyk wzbudza takie emocje w Chinach? Dlaczego to on, obok Yao Minga jest tak uwielbianym sportowcem? Powodów jest kilka. 1. Jest … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Beijing 2008 – jest i medal

Beijing 2008 – jest i medal

Trochę trzeba było poczekać na polski hymn, ale cierpliwość została wynagrodzona. Świetny wynik Tomasza Majewskiego – wielkie brawa dla polskiego Olbrzyma 🙂 zdjęcie za: Onet/AFP. Jedynym zgrzytem był fakt, że nie miałem okazji zobaczyć tego finału na żywo. Niestety – zdaniem chińskiej telewizji działy się w tym czasie znacznie ciekawsze rzeczy, stąd też kulomiotów nie pokazano. Tak po prawdzie – to udało mi się zobaczyć zwycięski rzut dopiero dzisiaj rano, przy okazji przeglądu wczorajszych wyników. Szkoda. Wszystko z faktu, … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Zgodnie z przewidywaniami – czyli o Chinach w Polsce

Spodziewałem się tego – Gazeta Wyborcza piórami/klawiaturami swoich korespondentów będzie wszędzie szukać argumentów na to, że Chiny są be. Panie Rafale Stec, bo to do Pana się zwracam – lubię czytać pana artykuły, ale czasami aż mnie skręca. Nie wydaje mi się, że Pan trafi na mój blog, ja zaś nie mam szansy komentowania na Pana blogu (mam zasadę, że nie rejestruję się na blogach, gdzie chcę zamieścić komentarz – komentarz powininen być czymś zwykłym i naturalnym, a nie obwarowanym warunkiem posiadania konta). Tym niemniej u siebie na blogu pozwolę sobie z Panem wirtualnie popolemizować. Na wstępie mam nadzieje, że nie rozmawiamy na poziomie – Ci, którzy mówią dobrze o Chinach, są be, Ci zaś, którzy mówią źle – są dobzi. To takie założenie, żeby uniknąć tego, że w drugim zdaniu zostanę … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Czekając na medal Polaków

Nie to, żebym siedział non-stop przed telewizorem i z nadzieją czekał na medale rodaków. Człowiek ma swoje sprawy do załatwiania, swoje życie, więc Olimpiada może być tylko dodatkiem. A że jak do tej pory medali brak, to i nieliczne chwile przed telewizorem spędziłem na oglądaniu sukcesów innych i słuchaniu komentarzy Chińczyków. Polską niestety nikt sobie głowy nie zawraca. Występ pani Sagun-Lewandowskiej, który Onet ogłosił sukcesem (tytuł z wykrzyknikiem – nie wiem, czy to że dobrze, czy że źle: “Najlepszy jak dotąd wynik w polskiej ekipie!”) chińscy komentatorzy w trakcie zawodów podsumowali w ten sposób – “Polka startuje od kilkunastu lat, to jej piąte Igrzyska, a w dalszym ciągu strzela nierówno”. Tutaj link do artykułu: Onet. Cóż można dodać. Dla Onetu to sukces. Pani Mirosławie pogratulować można występu, mimo wszystko pamiętając, że na Olimpiadzie liczą … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Jak oni to zrobili?

Jak oni to zrobili?

Ceremonia otwarcia igrzysk mogła się podobać, mogła się też nie podobać. Wiadomo – o gustach się nie dyskutuje. Ja akurat zaliczam się do tej pierwszej grupy, jako, że doceniam ogrom pracy, jaką Chińczycy włożyli w to wydarzenie i mogłem oglądać całość posiłkując się swoją wiedzą, a gdzie tej wiedzy brakowało – pomocą i komentarzami Heleny. Abstrahując od samej wymowy tego pokazu, zastanawiałem się nad szczegółami technicznymi. Bo wiadomo – wyglądać może ładnie, bądź tak sobie – … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Mały bohater

Mały bohater

Kim był mały chłopiec, który wraz z YaoMing’iem wprowadził wczoraj na stadion chińską reprezentację? (zdjęcie pochodzi ze strony: Xinhuanet ). Nazywa się Lin Hao, ma 9 lat i jest jednym z tych, którzy ocaleli z niedawno mającego miejsce tragicznego trzęsienia ziemii w prowincji Syczuan. Gdy rozpoczęły się wstrząsy, chłopiec został uwięziony przez walący się budynek szkoły. Na szczęście przeżył i bez większych obrażeń udało mu się znaleźć wyjście z ruin. Wydostał się tylko po to, by po chwili … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Igrzyska czas rozpocząć

Igrzyska czas rozpocząć

No i zaczęły się Igrzyska. Teraz tylko odnotowuję ten fakt, jako że pora u mnie więcej niż późna. Ale dzień był więcej niż pozytywny, więc i napisać tych kilka zdań mogę. Dlaczego dzień oceniam pozytywnie? Bo: – odebrałem wbity do paszportu nowy ‘residence permit’ (pozwolenie na pobyt), więc kolejny rok spędzam w Chinach (wbrew pozorom nie było to takie proste – przy okazji Olimpiady zaostrzono warunki przyznawania wiz) – obejrzałem całą ceremonię otwarcia Igrzysk (ciekaw byłem, jaki będzie przekaz tej … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Swiatowy czlowiek – pan G.

Tak sie zastanawialem, jak to sie przy okazji Olimpiady w Chinach odezwa nagle specjalisci od tego kraju. Przyznam sie, mialem jakies tam swoje typy, kto tez bedzie ‘parl na szklo’. Ale tego sie nie spodziewalem – oto Europarlamentarzysta, niejaki Pan G. pojawil sie ze swoimi przemysleniami. No prosze. Juz nie wiem, czy plakac, czy smiac sie, jak czytam takie wynurzenia: “Czesto podrozuje do Chin, moge powiedziec, ze znam ten kraj dobrze(…)” [ http://wiadomosci.onet.pl/blogi/bgolik.blog.onet.pl,334676589,blog.html ]. Ale co mozna rzec – z takimi swiatowcami czlowiek sie mierzyc nie moze (a i nie chce) – to jakies podroze do Chin, po ktorych nagle sie zna ten kraj, a to jakies przejscia z brukselskimi prostytutkami. Swiatowiec… … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny