Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne

Happy ? Year!

Wszystkim Czytelnikom składam noworoczne życzenia – szczęścia i pomyślności w Nowy Roku – Bawoła (?, czyt.: niu2). Po świątecznym okresie słów kilka napiszę o tym, co w tym roku można było obejrzeć w programie noworocznym (obowiązkowy punkt programu dla większości Chińczyków), uzupełnię także o kilka faktów mój wpis zeszłoroczny – tymczasem udaję się na kolejną porcję ?? (shui3jiao3) – pierogów gotowanych w wodzie 🙂 … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Dziękuję za głosy!

Zakończyłem swój udział w Konkursie na Blog Roku. W mocno obsadzonej kategorii ‘Ja i moje życie’ blog zajął 30 miejsce (stan na godzinę 10 polskiego czasu, w czwartek 22 stycznia – ponad 51 oddanych głosów – niestety, ale Organizatorzy nie informują o dokładnej liczbie głosów wprowadzając przedziały- stąd moja pozycja z trzema ‘kulkami’ oznaczającymi liczbę głosów między 51 a 250). Wynik świetny – 30 pozycja na 1524 blogi startujące w tej kategorii to wynik znakomity. I za ten wynik chciałbym podziękować Wszystkim, którzy oddali swój głos. Dziękuję i niezmiennie zapraszam do zaglądania na moją stronę. Chciałbym jednocześnie powitać wszystkich nowych czytelników, którzy dzięki temu konkursowi dowiedzieli się o istnieniu tej strony – zachęcam Was do regularnego zaglądania tutaj. … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Różne

Czy Chiny są droższe od Polski (na przykładzie IKEA)

Czy Chiny są droższe od Polski (na przykładzie IKEA)

Można zadać sobie takie pytanie, choć pewnie większośc ludzi popuka się teraz po czołach – po co? Przecież to nawet dziecko wie, że Chiny to taniocha. Czy aby na pewno? Dzisiaj na tapetę wziąłem sklep znanej wszystkim sieci IKEA. Jako, że mnie w Polsce obecnie nie ma, pozwoliłem się posłużyć danymi ze strony IKEA w Polsce. Zaś do sklepu tej sieci w Szanghaju wybrałem się osobiście. I oto jeden z przykładów obalających tezę, że Chiny są tańsze od … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Czyżby spowolnienie?

Czyżby spowolnienie?

W Europie już podobno szaleje (jeśli dowierzać portalom internetowym), Amerykanie masowo tracą pracę i domy – wniosek z tego, że i w Chinach przyjdzie się zmagać z ochłodzeniem. I tak też zaczyna się dziać. Chińczycy coraz częściej narzekają, że nie dostali obiecanych bonusów noworocznych (a w zasadzie – zeszłorocznych), tzw. trzynastek, czternastek i których tam jeszcze firma nie wpisała do kontraktu. To taki swoisty wyznacznik wśród Chińczyków tego, czy pracuje się w poważnej firmie – trzynastka … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Twój głos się liczy

Twój głos się liczy

Drugi raz zgłosiłem swoją stronę do konkursu Onetu na Blog Roku. Mam nadzieję, że i w tym roku przybędzie kilku nowych czytelników, którzy wiedzeni ciekawością, jak też Chiny wyglądają – trafią na moją stronę. Drugi też raz miałem problem, jaką kategorię wybrać. Większość oczywiście odpadła w przedbiegach – o polityce nie piszę, choć pewnie mógłbym coś niecoś na ten temat napisać. Problem mam tylko – zresztą nie pierwszy raz, czy blog mój zaliczyć do kategorii ‘Podróże’, … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Różne

Coraz bliżej Chiński Nowy Rok

Coraz bliżej Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok za pasem (to już 25 stycznia), wszyscy powoli szykują się do tego wydarzenia. To szykowanie zaczyna się od prób zdobycia biletów – to dla tych, co spoza miast, w których przyszło im pracować. I jak co roku-ile by tych pociągów, autobusów, samolotów i samochodów nie było, to zawsze wszyscy w panice próbować będą kupić bilet. Jedni sami stojąc w kolejkach kilkudniowych, inni korzystając z kolejkowiczów zawodowych, jeszcze inni korzystając z biur podróży. … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny