Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne

EXPO 2010 czas rozpocząć

EXPO 2010 czas rozpocząć

Zaczęło się. Punktualnie o godzinie 20 czasu chińskiego rozpoczęła sie ceremonia otwarcia Światowej Wystawy EXPO. Poniżej kilka ujęć – jakość wprawdzie nienajlepsza, jako że zdjęcia robione ‘z telewizora’, ale zawsze to namiastka tego, co się działo. I jakkolwiek to jutro na dobre rozpoczyna się wystawa i dostępne dla zwiedzających będą wszystkie pawilony, to tym niemniej za nami już tydzień, w trakcie którego można było odwiedzać wybrane pawilony (w dniach 20-26 kwietnia). … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny, EXPO, Szanghaj

Chiny o naszej tragedii

Chiny o naszej tragedii

Było po 16, w Szanghaju pogoda tego popołudnia była nie dość że deszczowa, to na dodatek było parno. Miałem wychodzić z domu, gdy zobaczyłem nagłówki wiadomości ściągniętych na telefon. Pierwsza myśl – nie, to jakiś ponury żart. Ale w miarę, jak otwierałem kolejne wiadomości, zaczynało do mnie docierać, że to wcale nie żart, ale tragiczna rzeczywistość. Wiadomość o wypadku dotarła do Chin szybko – jeszcze tego samego dnia, po potwierdzeniu doniesień agencyjnych, Prezydent Chin Hu … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

"Wnętrze mi kipi, nie milczy,bo spadły na mnie dni klęski"

"Wnętrze mi kipi, nie milczy,bo spadły na mnie dni klęski"

Ciebie błagam o pomoc. Bez echa. Stałem, a nie zważałeś na mnie. Stałeś się dla mnie okrutny. Uderzasz potężną prawicą. Porywasz, zezwalasz unosić wichrowi, rozwiewasz moją nadzieję. Wiem, że mnie prowadzisz do śmierci, wspólnego miejsca żyjących. Czy zniszczonemu nie podaje się ręki? W nieszczęściu nie woła się o pomoc? Czy nie płakałem z innym w dzień smutku? Współczuła z biedakiem ma dusza. Czekałem na szczęście – a przyszło zło, szukałem światła – a nastał mrok. Wnętrze mi kipi, nie milczy, bo spadły na mnie dni klęski. (Księga Hioba 30:20-27) … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Różne