Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne
Autopromocja III. Kiedy będziemy pracować dla Chińczyków? Część 2
Zapraszam na drugą część rozmowy poświęconej pracy w Chinach. Rozmawiam z Leszkiem Ślazykiem o chińskim rynku pracy, wynagrodzeniach, ubezpieczeniach społecznych, ale i problemach, jakie stoją przed Chinami w tym obszarze. W tle przewija się pytanie – czy (i kiedy) będziemy pracować dla Chińczyków i czy czeka nas praca za miskę ryżu? Pytanie prowokacyjne, ale ma dać do myślenia. Rozwój Chin powoduje, że coraz więcej firm chińskich szukając rynków zbytu pojawia się i w Europie, więc … Czytaj wpis »
Wpis z kategorii: Chiny
Jak zgrać sobie moje rozmowy do odsłuchania?
Jako, że dostałem kilka wiadomości w których pytacie mnie, jak można moje rozmowy czy to u Leszka Ślazyka, czy też pana Sebastiana Pitonia odsłuchać, a nie oglądać – dzisiaj odpowiedź na to 🙂 Zapraszam na mój kanał Youtube, gdzie zamieściłem krótką instrukcję, jak – w najprostszy z możliwych sposobów – zrobić sobie z dowolnego nagrania wideo na youtube zapis dźwiękowy. Sposób przetestowany i z którego sam korzystam do przygotowywania sobie materiałów do odsłuchiwania w trakcie … Czytaj wpis »
Autopromocja III. Kiedy będziemy pracować dla Chińczyków? Część 1
Kiedy będziemy pracować dla Chińczyków? Czy będziemy mieć za tą pracę przynajmniej miskę ryżu? Brzmi prowokacyjnie? Tak ma być – ma dawać do myślenia! Jako, że z Leszkiem nie przegadaliśmy wszystkiego w trakcie naszej pierwszej youtubowej rozmowy, to umówiliśmy się na kolejną rozmowę, na której to rozmowy nagranie (cześć 1) mam przyjemność zaprosić. Tym razem trochę więcej rozmawiamy o rynku pracy w Chinach, o wynagrodzeniach, ubezpieczeniach społecznych ale i problemach, jakie stoją przed Chinami. Zastanawiamy się … Czytaj wpis »
Najbrzydsze budowle w Chinach, edycja 2022
Dla odmiany, po tych wszystkich poważnych tematach, dzisiaj coś luźniejszego. Oto w Chinach odbywa się co roku, organizowana przez stronę internetową zajmującą się architekturą, sonda, której celem jest wyłonienie 10 najbrzydszych budowli w Chinach mijającego roku. Without further ado, jak to mówią Anglosasi, czyli bez zbędnej zwłoki – zapraszam do obejrzenia budowli, które w tym roku znalazły się w tym zaszczytnym gronie: Miejsce 10 Nowa Stacja Kolejowa w Zhuzhou, prowincja Hunan Budowla o powierzchni 45 tysięcy metrów kwadratowych, … Czytaj wpis »
Autopromocja II. Rozmowa na kanale Pitoń TV
Czyli: Pragmatyzm czy zamordyzm? Plutokracja czy merytokracja? Takie między innymi rozważania w kolejnym nagraniu na YouTube Drodzy Czytelnicy – jako, że święta za pasem, to w ramach prezentu bożonarodzeniowego zapraszam wszystkich chętnych do odsłuchania kolejnej rozmowy – tym razem na zaproszenie pana Sebastiana Pitonia na jego kanale Pitoń.TV O czym moja rozmowa? Ano o tym, czym żyję na codzień, czyli o Chinach i o tym, jak pewne sprawy widzę z perspektywy, z jakiej od 17 … Czytaj wpis »
Spokojnie żyję / Spokojnie, żyję.
Pisałem o tym, ale jak uczą doświadczenia, o pewnych sprawach trzeba przypominać, bo wszyscy w bieżącej pogoni za informacjami zapominają, o czym czytali/słyszeli przed tygodniem. A więc – nie zwracajcie uwagi na oficjalne statystyki dotyczące infekcji COVID w Chinach, czy też liczby zgonów spowodowanych COVID. Te liczby – czego powinny nas nauczyć nasze doświadczenia z Polski, czy z Europy – nie mają większego znaczenia w sytuacji, gdy zmienia się sposób ich liczenia. Co to … Czytaj wpis »
Co ma Gogol do spadku eksportu Chin?
Niektórzy z satysfakcją przyjmują listopadowy spadek chińskiego eksportu i moim jedynym komentarzem są – za Gogolem (Rewizor) – słowa: „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie!” Prawda jest bowiem taka, że to spowolnienie to efekt mniejszych zamówień ze Stanów Zjednoczonych, z UE czy w końcu z Azji. Innymi słowy – trzeba zapiąć pasy, bo idzie recesja. Wykres pokazujący spadek chińskiego eksportu, źródło: CAIXIN, Listopadowy spadek eksportu wyniósł 8.7% rok do roku (w październiku był … Czytaj wpis »
Szczyt zarażeń COVID w Szanghaju
Jeśli wierzyć Zhang Wenhong, jednemu z chińskich ekspertów zajmujących się chorobami zakaźnymi, to maksimum infekcji Szanghaj zobaczy w ciągu najbliższych 3-4 tygodni, zaś uporanie się z COVIDem zajmie Szanghajowi 3-6 miesięcy. Co to oznacza? Oznacza to chaos. Dlaczego? Jak pisałem wcześniej, zielone kody zdrowia wciąż wymagane są m.in przez szkoły. W klasie jest pozytywny przypadek? Cała klasa wraca do domów i przechodzi na zajęcia online. Dla wielu rodzin to jest wyzwanie, bo kto w takiej sytuacji … Czytaj wpis »
Autopromocja – rozmowa o Chinach na YouTube
Dzisiaj – jak w tytule – będę się promował. Po tylu latach chyba w końcu można, tym bardziej, że okazja ku temu przednia. Oto z Leszkiem Ślazykiem, z którym znam się od lat, a z którym łączy nas ciekawość Chin, udało się nam w końcu porozmawiać na kanale Leszka, do którego oglądania/słuchania serdecznie zapraszam. Rozmowa o wielu rzeczach i z racji na to, że to nasza pierwsza rozmowa być może momentami choatyczna. Tym niemniej szczera … Czytaj wpis »
Wsiąść do pociągu… albo nowego samolotu!
Szanghaj, ucząc się na doświadczeniach ostatnich kilku dni chociażby Pekinu, próbuje przygotować się na wielce prawdopodobne ‘zatkanie’ przepustowości w szpitalach i ośrodkach kwarantanny. Temu m.in służy możliwość, jaką dano studentom uczącym się na uczelniach w Szanghaju – mogą wystąpić o zwolnienie z zajęć i udać się do swoich miast rodzinnych. Jeśli zdecydują się pozostać w Szanghaju, to w dalszym ciągu muszą robić testy co 48h. Akurat studenci to zapewne nie największa grupa spośród tych, którzy … Czytaj wpis »
Wpis z kategorii: Chiny