Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny » Letnie Davos 2015 w Dalian

Letnie Davos 2015 w Dalian

To najdluzsza moja dotychczasowa przerwa w pisaniu. Sporo sie dzieje, co powoduje, ze na pisanie czasu mniej niz zwykle. Rodzina, praca – pierwsze w kolejce do podzialu mojego czasu. Pisanie spadlo znacznie nizej, tym bardziej, ze jak sobie obiecywalem: jak pisac tutaj, to cos choc odrobine istotnego, a nie dla samego pisania.

Co po przerwie? Ano przyznam sie, ze zastanawiam sie nad formula pisania na tym blogu. W Chinach rzecz jasna w dalszym ciagu jestem, kazdy dzien to w zasadzie cos nowego, choc uwazam, ze niekoniecznie powinienem pisac o wszystkim co sie dzieje. Zalozenie jest bowiem proste – o rodzinie nie bedzie, bo to strefa prywatna, o pracy jako takiej rowniez pisac nie bede, bo to tajemnica zawodowa. Pozostaje jesli juz pisanie o Chinach, ale czy kogos beda interesowac prozaiczne rzeczy zwiazane z mieszkaniem w tym kraju? A co wiecej – jak juz kiedys pisalem, im dluzej tu mieszkam, tym wiecej rzeczy wydaje mi sie oczywistymi i niekoniecznie czuje potrzebe pisania o nich. No nic, zobaczymy sami jak wyjdzie.

Tymczasem o pewnym wydarzeniu, ktore mialo miejsce w zeszlym tygodniu na polnocy Chin, w portowym miescie Dalian (prowincja Liaoning), gdzie odbylo sie tzw Letnie Davos 2015.

Impreza o tyle wazna, ze przy jej okazji wystapil premier Chin, Li Keqiang, ktory odniosl sie do zwalniajacej gospodarki Chin (wzrost PKB o 7 procent w 6 pierwszych miesiacach 2015), ktore to spowolnienie juz powoduje zawrot glow u co poniektorych.

 

Dalian_Davos_02

Sygnal byl jasny – tak, wzrost jest wazny, ale wazniejsze jest to, jak sie ludziom zyje. I – na co takze zwrocil uwage – w gospodarce swiatowej, te 7% wzrostu w tak poteznym kraju jak Chiny to wynik w dalszym ciagu bardzo dobry. Zwrocil takze uwage na fakt, ze 50% udzialu w tym wzroscie PKB ma sektor uslug, co swiadczy o zdrowej gospodarce. Chiny od zawsze zreszta podchodza do wszystkiego bardzo pragmatycznie – wzrost tak, ale te liczby i cyfry musza sie przekladac na rzeczywistosc. W Chinach to znaczy, ze bezrobocie utrzymywane jest w ryzach (5% w miastach), ze tworzone sa nowe miejsca pracy (ponad 7milionow w pierwszych 6 miesiacach 2015).

Jak wiec maja sie Chiny? Calkiem dobrze, zas obserwujac, co sie dzieje w Europie (problemow zwiazany z uchodzcami/imigrantami), mozna miec jeszcze wieksze wrazenie, ze Chiny maja sie rzeczywiscie nie najgorzej, choc tez zdaja sobie sprawe, ze to, co dzieje sie na swiecie ma tez coraz wiekszy wplyw na to, co dzieje sie w samych Chinach.

Jedna rzecz, na ktora zwrocili moi koledzy z Polski (to wlasnie to, co dla mnie jest juz tak oczywiste, ze nie warte wzmianki – choc jak sie okazuje robiace wrazenie na tych, ktorzy maja krotszy staz w Chinach), to fakt, jak np funkcjonuje przecietny Chinczyk korzystajacy z telefonu komorkowego. Tutaj jest on w stanie zrobic za pomoca telefonu niemal wszystko – kupic, zaplacic, zamowic. A jest uzytkownikow smartfonow w Chinach niemal 500mln. Kazda niemal restauracja (tak, wlacznie z mniejszymi restauracyjkami) umozliwia zamowienie za posrednictwem internetu (w maksymalnie uproszczony sposob!), mozna umowic sie wizyte u fryzjera, mozna zamowic niemal wszystko, co jest na amerykanskim Amazonie (sam zamowilem sobie tak buty do koszykowki, placac cene ‘amerykanska’, wiec zdecydowanie nizsza, niz gdyby przyszlo kupic te buty w Polsce czy w Chinach – wskazujac na tymze amerykanskim amazonie jakie dokladnie buty chce). Za jednego z ‘ojcow’ tego przyblizenia internetu Chinczykom uwazac sie bedzie zapewne Jack’a Ma, zalozyciela serwisu Alibaba, ktory nota takze wzial udzial w Letnim Davos w miescie Dalian.

JackMa

I to wlasnie tej postaci poswiece moj kolejny wpis, bo jest bez watpienia postacia ciekawa.

 

Zas juz na koniec slow kilka o udziale firmy w ktorej obecnie pracuje w wydarzeniu powiazanym z Letnim Davos, na ktore zostalismy zaproszeni jako jedna z 13 firm, ktore rozwijaja swoja dzialalnosc w polnocnych Chinach (w prowincji Liaoning), milo bylo sie pokazac w takim gronie reprezentujac polska firme (ktorych w Chinach wielu nie ma). Pierwszy od prawej to autor tegoz wpisu.

davos

http://dalian.runsky.com/2015-09/09/content_5354286.htm

 

 

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,