Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny, EXPO » EXPO 2010 – czas na dziecko?

EXPO 2010 – czas na dziecko?

Przygotowania do Światowej Wystawy EXPO idą pełną parą – wszak to już raptem kilkadziesiąt dni (1 maja uroczyste otwarcie). Tak po prawdzie, to powoli robi się to męczące – jeszcze się nie zaczęło, a mi już zaczyna bokiem wychodzić 😉

Bo powiedzcie sami – czy wysłuchiwanie w każdych wiadomosciach o przygotowaniach nie staje sie po pewnym czasie monotonne? Albo taksówkarze, którzy co i rusz tylko o tym wspominają wioząc ‘Białego’, który ich język rozumie, a przez to jest wdzięcznym kompanem do rozmowy. Jeżdżąc na większe zakupy do pobliskiego supermarketu obserwuję od kilku miesięcy plac budowy, który teraz jest już na etapie wykończeniowym. Co miało być postawione, już stoi. Jeszcze trwają gorączkowe prace na jednej z główych ulic prowadzących do terenów EXPO, ale są to raczej drobne prace. Wkrótce ulicę przemianuje się na ‘ShiBo DaDao’, czyli Aleja EXPO. Brzmieć będzie to dumnie, a i pewnie przełożenie będzie mieć na ceny mieszkań i lokali w lokalizacji pobliskiej.

Tak czy inaczej miałem nadzieję, że poza tym wszystkim i wszechobecnym HaiBao (maskotka EXPO, której poświęcę kolejny wpis) oszczędzone mi zostaną kolejne wiadomości z cyklu – Szanghaj i jego mieszkańcy szykujący się do EXPO.

Tymczasem po raz kolejny zostałem ‘zaskoczony’ 😉 Tym razem w trakcie kolacji, na którą wcinałem sobie przepyszne yuanzi (mam do nich słabość – a to raptem kulki z kleistego ryżu z mielonym miesem i odpowiednią dawką przypraw) i oglądałem wieczorne wiadomości. Oto w bloku obowiązkowego raportu z placu boju – doniesienie o kolejnej modzie. Mianowicie o EXPO-dzieciach. Nie, bynajmniej nie chodzi o wolontariuszy.

Otóż część Chińczyków wpadła na – ich zdaniem – genialny pomysł urodzenia dziecka w trakcie EXPO. Ale heca – pomyślałem sobie przełykając kolejną ryżową kulkę. O ile jestem w stanie zrozumieć wiarę Chińczyków w liczby i bardziej lub mniej szczęśliwe lata/miesiące/dni na poczęcie i narodziny dziecka, o tyle dla takich zachowań nie mam wytłumaczenia. No bo co też jest takiego w tym, że dziecko się urodzi w trakcie EXPO? Ok, być może będzie można nadać imię HaiBao 🙂 Ale coś poza tym?

—–

Światowa Wystawa EXPO 2010 w Szanghaju potrwa od 1 maja do 31 października. Szacowana liczba zwiedzajacych: ok 70 milionów, z tego 90-95% zwiedzających to Chińczycy.

—–
Jeszcze w tym tygodniu – wpis poświęcony maskotce EXPO: HaiBao i temu, do kogo HaiBao jest podobny, jak też wyjaśnienie, co symbolizuje widoczne w dzisiejszym wpisie logo wystawy.

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny, EXPO · Tagi: , , , , , , , , , , , ,

6 komentarze(y) do wpisu: "EXPO 2010 – czas na dziecko?"

 1. swiety says:

  całkiem fajny blog,
  dzieki za zupełnie inne spojrzenie na codzienność w porównaniu do tej tutejszej

 2. maydox says:

  Święty – witam na blogu i dziękuję za komentarz!

  Zaś co do spojrzenia – codzienność chińska jest zupełnie odmienna, stąd też i spojrzenie na nią inne 🙂

 3. bayushi says:

  O, no proszę, przypadkiem będę mieć expowe dziecko. Tylko pewnie się nie liczy, bo w Szanghaju się nie urodzi.
  A co do przesądów – zakładam że termin Expo został pieczołowicie wyliczony przez wróżbitów i jest najlepszym możliwym terminem, więc rozumie się samo przez się, że jakiekolwiek przedsięwzięcia w tym okresie też są skazane na sukces 😉

 4. maydox says:

  Bayushi – przypadkiem? Co na to Tomek? Tymczasem zas pochwal sie, kiedy to pedzic z gratulacjami 🙂

  Zas co do sukcesow – zobaczymy, jak to bedzie. Mnie juz troche przeraza informacja, ze Polske ma promowac niejaka ekipa ‘Bayer Full’…

 5. bayushi says:

  No nie planowaliśmy, ze w Expo więc przypadkiem i Tomek się chyba z tym zgadza 😉
  A czasu jeszcze troszkę jest, okolice 12 czerwca podobno.

  Co to jest Bayer Full?? I czy właściwie chcę to wiedzieć…

 6. maydox says:

  Bayushi – ok, notuje w kalendarzu, ze ok 12 czerwca mam slac gratulacje 🙂

  Zas co do drugiej czesci – podoba mi sie Twoje ostatnie zdanie/pytanie 🙂 Jesli jeszcze nie wiesz, co to jest, to sie zapewne wkrotce dowiesz – niech tylko sie zacznie EXPO, to TV w Polsce na pewno o tym powiedza 🙂