Zapiski z Chin » Chiny » Weekend nad jeziorem YangCheng
Weekend nad jeziorem YangCheng
Od kilku już miesiÄ™cy Chiny wracajÄ… do normalnoÅ›ci. Nawet lokalne alarmy (jak w Wuhan, Pekinie czy ostatnio Urumqi/Wulumuqi) tego nie zmieniajÄ… – niemal caÅ‚e Chiny funkcjonujÄ… normalnie. To szczególnie widoczne jest w miastach – ludzie już niemal caÅ‚y czas bez maseczek, dystans jest umowny, z myciem/dezynfekowaniem podejrzewam też nie ma takiego reżimu jak jeszcze kilka miesiÄ™cy temu. Ale też liczba przypadków jest na tyle niska, że nie ma co panikować. To, co zostaÅ‚o wypracowane przy pierwszej fali, dziaÅ‚a i bÄ™dzie uruchomione ponownie, jak bÄ™dzie potrzeba.
Co to jest?
– dystans spoÅ‚eczny / izolacja – jeÅ›li bÄ™dzie trzeba, bÄ™dzie siÄ™ wprowadzaÅ‚o miejscowe ograniczenia i nakazy izolacji/ograniczania poruszania siÄ™
– maseczki – jak okaże siÄ™, że trzeba je znowu nosić w przestrzeni publicznej (teraz jeszcze potrzebne sÄ… w urzÄ™dach, Å›rodkach komunikacji, niektórych biurach, sklepach – choć podejÅ›cie do nich jest różne w różnych miastach)
– kody QR – ten system wyglÄ…da, że dziaÅ‚a, choć dziaÅ‚a pewnie bardziej na poziomie lokalnym (o czym wiÄ™cej za chwilÄ™)
– masowe testy – które wiele miast przeprowadzaÅ‚o dmuchajÄ…c na zimne
To działa. Co zaś mogłoby działać lepiej? Jest kilka rzeczy:
– kody QR – każde w zasadzie miasto ma swój wÅ‚asny kod – ja obecnie mam osobny dla Szanghaju, osobny dla Ningbo, osobny dla Pekinu i osobny dla Guangzhou (w ubiegÅ‚ym tygodniu miaÅ‚em spotkania na poÅ‚udniu, wiÄ™c musiaÅ‚em aplikować o odpowiedni kod). Czy sÄ… ze sobÄ… poÅ‚Ä…czone? Tego nie wiem, ale pewnie nie, w przeciwnym razie nie byÅ‚oby potrzeby ich aż tylu mieć
– hotele – jasne (i takie same) zasady przynajmniej w ramach tego samego miasta. Teraz tego brak i dzowniÄ…c do trzech różnych hoteli w tym samym mieÅ›cie, można uzyskać trzy różne informacje nt formalnoÅ›ci jakie bÄ™dÄ… wymagane do zameldowania (nie zmieniajÄ… siÄ™ dwa – pomiar temperatury i sprawdzenie logowaÅ„ telefonu, czy nie byÅ‚o siÄ™ w ciÄ…gu ostatnich 14 dni w regionie o Å›rednim/wysokim ryzyku)
– takie samo traktowanie obcokrajowców, jak ChiÅ„czyków (teraz zaÅ› np część hoteli obawia siÄ™ o przyjmowanie obcokrajców, wiÄ™c woli odmówić, niż stwarzać sobie jakieÅ› trudnoÅ›ci)
Skąd wiem, że te powyższe rzeczy nie funkcjonują do końca tak jak powinny?
Z doÅ›wiadczenia. Oto w kilka tygodni temu chcieliÅ›my siÄ™ wybrać do Suzhou na zasÅ‚użony odpoczynek. Miejsce wybrane, dla Å›wiÄ™tego spokoju zadzwoniÅ‚em do hotelu. Nie, nie wyjeżdzaÅ‚em w ciagu ostatniego pół roku z Chin – zaczÄ…Å‚em odpowiadać na pytania, jakie siÄ™ pojawiÅ‚y. Tak, mam zielony kod z Szanghaju, Ningbo. Do tego jeszcze z Pekinu. Nie, nie byÅ‚em w żadnych obszarach Å›redniego/wysokiego ryzyka w ciÄ…gu ostatnich 14 dni. Tak, jestem obcokrajowcem, ale co to ma do rzeczy?
Jak siÄ™ okazaÅ‚o, fakt, że obcokrajowiec chce siÄ™ wybrać na wypoczynek przeważyÅ‚. Dwa hotele poinformowaÅ‚y mnie, że jednak nie mogÄ™ w ich przybytkach nocować. Nie byÅ‚y to jakieÅ› duże sieci – wiÄ™c może dlatego bali siÄ™ problemu z obcokrajowcem (każdy pobyt obcokrajowca zgÅ‚asza siÄ™ na policjÄ™), w jednym z hoteli zresztÄ… wprost powiedziano mi, że mogÄ™ siÄ™ wybrać na wÅ‚asnÄ… odpowiedzialność, ale muszÄ™ siÄ™ spodziewać wizyty policji i kogoÅ› z miejscowego urzÄ™du kontroli epidemiologicznej (czy jak to tam siÄ™ zwie), wiÄ™c odradzajÄ….
Tak gwoli Å›cisÅ‚oÅ›ci – dotyczyÅ‚o to miasta Suzhou. Okazuje sie, że Suzhou ma wyjÄ…tkowo wysokie wymagania (pisaÅ‚em o moim pracowniku, który mieszka w Suzhou, a który po powroci z Pekinu zostaÅ‚ wysÅ‚any na obowiÄ…zkowÄ… 14-sto dniowÄ… kwarantannÄ™). Inna sprawa, że informacje jakie otrzymywaÅ‚em nt kodów też siÄ™ różniÅ‚y – jeden hotel mówiÅ‚ o lokalnym kodzie dla Suzhou. Drugi o ogólnochiÅ„skim (co to, to nie wiem, bo nic takiego nie funkcjonuje – no ale podobno jako obcokrajowiec powinienem mieć taki kod).
W koÅ„cu wiÄ™c weekend spÄ™dziliÅ›my nie w Suzhou, a nad jeziorem YangCheng (sÅ‚ynÄ…cym w Chinach z krabów – polecam mój dawny wpis), gdzie wymagania byÅ‚y normalne i nikt nie robiÅ‚ problemów tylko dlatego, że przyjeżdza obcokrajowiec 🙂 Ludzi maÅ‚o, pogoda rewelacyjna (odrobinÄ™ za gorÄ…co, ale daÅ‚o siÄ™ przeżyć), wiÄ™c udaÅ‚o siÄ™ odpocząć na Å‚onie natury.
Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: blog o Azji, blog o Chinach, COVID-19, koronawirus, Polacy w Azji, Polacy w Chinach, Polacy w Szanghaju, Wojciech Szymczyk, Wojtek Szymczyk, zapiski z Chin, Zapiski z Panstwa Srodka
No zajadać gotowane na oczach konsumenta krabiki – no nie wiem – chyba jestem po stronie humanitarnego traktowania krabów 🙂 I co na to tamtejsi ekolodzy.
U nas nawet pewna pani mówi o zwierzÄ™tach pozaludzkich – i aż nie wiadomo – Å›miać siÄ™ czy bać jaki z tego wniosek?
Ale widok jest malowniczy- a jak wygląda miejscowość?
Takie kraby nie sa zÅ‚e (znaczy siÄ™ samo miÄ™so), gorzej z dostaniem sie do tego miÄ™sa – mnie takie ‘zabawy’ nie bawiÄ…, ale ludzie to lubiÄ…, wiÄ™c ich sprawa.
‘ZwierzÄ™ta pozaludzkie’ – dobre, naprawdÄ™ dobre. Mam wrażenie, że niektórzy osuwajÄ… sie w Å›mieszność z szybkoÅ›ciÄ… Å›wiatÅ‚a.
W mieÅ›cie (Kunshan) nie byliÅ›my, nie byÅ‚o takiej potrzeby a i plan byÅ‚ taki, żeby siÄ™ ‘wyÅ‚Ä…czyć’, co też siÄ™ udaÅ‚o.