Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny » Jeden z 845697 (stan na koniec 2020)

Jeden z 845697 (stan na koniec 2020)

W Polsce trwa spis powszechny. Jak sie okazuje, dotyczy każdego polskiego obywatela, także takiego jak ja, który od 15 lat mieszka poza krajem. Spis, z tego przynajmniej co widziałem w komentarzach czy przykładowych pytaniach, dosyć dokładny, żeby tego nie nazwać dosadniej.

Chiny także przeprowadziły spis powszechny (miedzy 1 listopada a 10 grudnia 2020roku) i wbrew temu, co się słyszy czasami o Chinach w Polsce, to liczba danych o które dopytywał się chiński urząd statystyczny była zdecydowanie mniejsza od tej wymaganej przez nasz polski urząd…

Dzisiaj zaś już tylko krótko o wynikach tego chińskiego spisu.

Populacja Chin w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o trochę ponad 5% (to jakieś 72 miliony ludzi) i obecnie wynosi 1.41 milarda ludzi. Jest to najmniejszy przyrost populacji od lat 60 ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto mierzyć te wartości.

 

51.24% populacji to mężczyźni. Stosunek liczby mężczyzn do kobiet: 105.07, przy narodzinach: 111.3 (tutaj spadek o 6.8 w porównaniu do 2010 roku – to pokazuje, że aborcje żeńskich płodów zaczynają spadać). Liczba Chińczyków Han to niemal 1.286 miliarda ludzi (91.11% populacji Chin). To znaczy, że mniejszości (których jest w Chinach 55) jest niemal 125.5 miliona ludzi.

Dzieci i młodzież do 14 roku życia to niemal 18% populacji Chin. Grupa 15-59 lat to trochę ponad 63%, powyżej 60 lat to niemal 19%.

Problem, o którym niedawno wspominałem, a mianowicie starzejąca się populacja Chin, widać w danych ze spisu: wzrost populacji powyżej 65 lat z niemal 9% w 2010 roku do 13.5% w 2020.

Z liczby osób mieszkających w różnych regionach Chin widać, że w dalszym ciągu ludzi ciągnie do gospodarczo rozwiniętych regionów (region wschodni – wzrost o 2.15%, pozostałe regiony albo niewielkie wzrosty, albo spadki, więc siłą rzeczy wybija się na pierwsze miejsce wschodni region z tymi ponad 2% wzrostu).

Zauważalny jest wzrost Chińczyków z wyższym wykształceniem – jest ich w Chinach ponad 218 milionów! (to wzrost niemal dwukrotny w porównaniu z 2010: wtedy było niemal 9 tysięcy osób z wyższym wykształceniem na każde 100 tysięcy, obecnie to niemal 15.5 tysiąca osób na każde 100 tysięcy).

I na koniec skąd tytuł dzisiejszego wpisu. Otóż okazuje się, że obcokrajowców wg wpisu w 2020 było w Chinach 845697, w tej liczbie jest także i moja osoba 😉 Tak więc obcokrajowcy stanowią (zaledwie) 0.058% populacji Chin.

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: , , , , , , , , , , ,

2 komentarze(y) do wpisu: "Jeden z 845697 (stan na koniec 2020)"

 1. stas says:

  No i tak – statystyki spisy – ciekawy jest wzrost ludzi z wyksztalceniem wyższym; jeśli ta ilość u nich przekłada się jak u nas na spadek poziomu – u nas poziom wykształcenia spadł radykalnie wraz ze wzrostem tzw. teraz magistrów, których produkują ogromne ilości – ogromne ilości dziwnych szkół tzw. wyższych.
  To taka prawda- u nas ilość wcale nie przeszła w jakość- mam nadzieję, że tam jest sensowniej:)
  No a dane podawane do spisu- już chyba nikogo nie dziwi, że jesteśmy “zmonitorowani” do granic maksymalnych.
  No i tak – spisać się trzeba- grożą sankcjami- to się spiszemy:)

 2. Wojtek says:

  Stas – tu jeszcze nie ten etap ze zjazdem poziomu, choc to pewnie tez (w jakims stopniu) Chiny czeka. Ludzie zdaja sobie sprawe z wagi wyksztalcenia, byc moze nawet bardziej niz ludzie na zachodzie. W cenie sa np mieszkania blisko dobrych szkol (bez wzgledu na stan mieszkania) i ludzie placa miliony (zlotych, zeby nie bylo), zeby mieszkania takie odpowiednio wczesnie kupic.
  Co do monitoringu – tu pytan bylo naprawde kilka, wiadomo, ze wiecej danych i tak jest zbieranych innymi kanalami. W Polsce zas mam wrazenie znowu ktos chce wykpic sie i niskim kosztem wyciagnac jak najwiecej danych od ludzi (mimo, ze sam by te dane wyciagnal, jakby sie postaral)…