Zapiski z Chin » Chiny, Szanghaj » Zero-COVID czyli lockdown Szanghaju trwa
Zero-COVID czyli lockdown Szanghaju trwa
Odnotowuję z kronikarskiego obowiązku, bo jakiekolwiek emocje staram się wyłączyć.
Dla przypomnienia – obecna fala infekcji w Szanghaju zaczęła siÄ™ 1 marca, natomiast twardy lockdown na Pudongu (wschodniej części miasta) zaczÄ…Å‚ siÄ™ 28 marca, cztery dni później, 1 kwietnia – dla Puxi (zachodnia część miasta). Ludzie sÄ… obecnie zmÄ™czeni i sfrustrowani przeciÄ…gajÄ…cym siÄ™ lockdownem, ciÄ…gÅ‚ymi zmianami reguÅ‚, problemami z dostawami żywnoÅ›ci (mimo poprawy sytuacji), marnÄ… jakoÅ›ciÄ… dostarczanego jedzenia (tutaj także widać poprawÄ™), politykÄ… wysyÅ‚ania do centrów izolacji, brakiem lub też mocno ograniczonym dostÄ™pem do sÅ‚użby zdrowia.

Liczba ofiar Å›miertelnych to niemal 400 (stan na 30.04) przy ok 550 tysiÄ™cy wykrytych od poczÄ…tku marca przypadków. Åšrednia wieku ofiar to niemal 85 lat, osoby te miaÅ‚y inne dolegliwoÅ›ci zdrowotne. Zasadne jest pytanie – ile osób zmarÅ‚o z uwagi na brak dostÄ™pu do opieki medycznej spowodowanej obecnym lockdownem? Gdzie jest granica miÄ™dzy zamykaniem miasta i ograniczaniem liczby krytycznych i Å›miertelnych przypadków wywoÅ‚anych COVIDem, a ofiarami na skutek tych restrykcji?
WÅ‚adze Szanghaju ogÅ‚osiÅ‚y jakiÅ› czas temu listÄ™ dopuszczonych dostawców żywnoÅ›ci w mieÅ›cie, ale w wielu przypadkach okazywaÅ‚o siÄ™, że dostawcy nie sÄ… w stanie zapewnić dostaw na pokrycie potrzeb mieszkaÅ„ców. I tu przechodzimy do kolejnego problemu – wÅ‚adze poszczególnych jednostek admnistracyjnych mogÄ… ale nie muszÄ… korzystać z tych dostawców – mogÄ… korzystać także z innych dostawców. I mam przeczucie, że ludzie pracujÄ…cy w administracji nie majÄ… pojÄ™cia ani o doborze dostawców, ani o kontroli jakoÅ›ci. To stwarza kolosalne pole do nadużyć, co zdajÄ… siÄ™ potwierdzać doniesienia z chiÅ„skiego internetu, gdzie ludzie dzielili siÄ™ zdjÄ™ciami żywnoÅ›ci marnej jakoÅ›ci, zdjÄ™ciami produktów, które normalnie nie znalazÅ‚yby siÄ™ w obrocie, firmy, które w przeszÅ‚oÅ›ci byÅ‚y karane za różne wykroczenia.

Wątpliwej jakości żywność: mięso, które pojawiło się w jednej z dzielnic oraz ryż, który znalazł się w paczkach dla ludzi z zamkniętych osiedli.

Tutaj przykÅ‚ad lewych maseczek – dostarczanych przez firmÄ™, która zostaÅ‚a wczeÅ›niej ukarana (konfiskata maseczek oraz kara finansowa) za produkcjÄ™ maseczek niespeÅ‚niajÄ…cych norm.
To jest potężne wyzwanie dla wÅ‚adz miasta, bo takie sytuacje nie majÄ… prawa mieć miejsca i wszyscy Ci ‘handlarze broni czy instruktorzy narciarstwa’ – tyle że ChiÅ„scy – powinni być surowo karani. I niby jakieÅ› ‘czyszczenie’ siÄ™ odbywa, ale na peÅ‚ne efekty poczekamy jeszcze zapewne – tym niemniej przyznać trzeba, że coÅ› siÄ™ dzieje, czego (żeby jednak mieć jakiÅ› punkt odniesienia) nie sÅ‚ychać w temacie ‘naszego’ handlarza broniÄ…/respiratorami czy instruktora narciarstwa/dostawcy maseczek.
Szanghaj walczy dalej – ostatnio mamy do czynienia z kolejnÄ… wygranÄ… – tym razem wyglÄ…da na to, że wygraÅ‚o lobby producentów ogrodzeÅ„ i oto w Szanghaju zaczęło siÄ™ w zeszÅ‚ym tygodniu budowanie gustownych zielonych pÅ‚otów. Ryzyko zwiÄ…zane z brakiem możliwoÅ›ci ewakuacji w przypadku wybuchu pożaru, bo w niektórych miejscach lokalni specjaliÅ›ci nie pomyÅ›leli o potencjalnych ryzykach? Kto by siÄ™ przejmowaÅ‚.

Lobby producentów ogrodzeń robi interes życia
Być może zaraz w zwiÄ…zku z tym do gÅ‚osu dojdzie lobby producentów gaÅ›nic i doprowadzi do tego, że każda rodzina bÄ™dzie musiaÅ‚a mieć w mieszkaniu gaÅ›nicÄ™? Ileż możliwoÅ›ci – producenci klimatyzacji, oczyszczaczy powietrza, filtrów – a to raptem kilka pierwszych z brzegów pomysłów. InnÄ… branżą, która już podobno zaobserwowaÅ‚a wzrost zamówieÅ„, to producenci lodówek – bo ludzie inwestujÄ… w wiÄ™ksze, żeby można byÅ‚o magazynować wiÄ™cej żywnoÅ›ci.
Dla tych, którzy zauważyli, że pojawili się zarażeni w Pekinie i którzy już obstawiają, że zaraz będzie powtórka z Szanghaju. Otóż powtórki nie będzie. Dlaczego? Ano dlatego, że Pekin nie czeka, tylko momentalnie, w momencie kiedy pojawiają się pierwsze przypadki, ruszył z masowymi testami.
To samo miaÅ‚o miejsce w Ningbo kilka tygodni temu. W momencie gdy pojawiÅ‚y siÄ™ pierwsze przypadki, wÅ‚adze momentalnie ruszyÅ‚y z masowymi testami i szybko wprowadziÅ‚y tzw 3 strefy – pierwsza, to jest strefa caÅ‚kowitego zamknÄ™cia – zazwyczaj to jakiÅ› blok – mieszkaÅ„cy nie mieli prawa wychodzić ze swoich mieszkaÅ„. Druga – to zazwyczaj osiedle, albo kwartaÅ‚ kilku ulic. Trzecia w koÅ„cu strefa to kilka kwartałów. Do trzeciej strefy (a co za tym idzie strefach wewnÄ…trz) nie mieli dostÄ™pu ludzie z zewnÄ…trz – drogi byÅ‚y fizycznie blokowane i jedynie upoważnione samochody mogÅ‚y dostać siÄ™ do Å›rodka (np w celu utrzymywania dostaw). Ludzie z izolowanych miejsc dostawali wsparcie od lokalnych wÅ‚adz (o jakoÅ›ci tegoż siÄ™ nie wypowiem, bo w takiej strefie sam nie byÅ‚em, ale byÅ‚ jeden z moich pracowników i mówiÅ‚, że rewelacji nie byÅ‚o, ale nikt na brak jedzenia nie narzekaÅ‚). Można też powiedzieć, że to siÄ™ daÅ‚o zrobić w tej sytuacji, bo w skali caÅ‚ego miasta takich stref zbyt dużo nie byÅ‚o -wiÄ™c daÅ‚o siÄ™ tym wszystkim zarzÄ…dzać.
WiÄ™c teraz rodzi siÄ™ pytanie – jeÅ›li daÅ‚o siÄ™ w innych miejscach, to dlaczego nie udaÅ‚o siÄ™ w Szanghaju? Tu już wchodzimy w gdybanie i w politykÄ™. Otóż patrzÄ…c na to, co siÄ™ dziaÅ‚o/dzieje w Szanghaju mam wrażenie, że wÅ‚adze lokalne zrobiÅ‚y dwa błędy – po pierwsze nie ‘doceniÅ‚y’ szybkoÅ›ci z jakÄ… rozprzestrzenia siÄ™ Omikron, po drugie nie wzięły na serio pod uwagÄ™, że wÅ‚adze w Pekinie nie bÄ™dÄ… dyskutować o jakichikolwiek odchyleniach od polityki zera tolerancji i że dadzÄ… Szanghajowi wolnÄ… rekÄ™ w tym, jak bÄ™dzie zarzÄ…dzaÅ‚ kryzysem (to w koÅ„cu bogate miasto – to nie jest mimo wszystko Wuhan, czy jakieÅ› inne mniejsze miasto – to jest byÅ‚o nie byÅ‚o centrum finansowe Chin i jest tak nazywane nieprzypadkowo). StÄ…d też uważam, że wizyta wicepremier Chin Sun Chunlan, która miaÅ‚a miejsce kilka dni po wprowadzeniu lockdownu Pudong’u, miaÅ‚a na celu bezpoÅ›rednie przekazanie wÅ‚adzom Szanghaju – macie stosować siÄ™ do naszej oficjalnej lini, albo…. Nie ma żadnych eksperymentów i puszczania czegokolwiek na żywioÅ‚. WÅ‚odarze miasta mieli wiÄ™c do wyboru: albo zrezygnować (ale to by oznaczaÅ‚o, że tracÄ… jakiekolwiek polityczne wpÅ‚ywy – a tego żaden urzÄ™dnik w Chinach sam z siebie nie zrobi), albo ukorzyć siÄ™ i robić to, co każe im Pekin. MieszkaÅ„cy Szanghaju w tym momencie stali siÄ™ po prostu masÄ… do zarzÄ…dzania. Niczym wiÄ™cej. StÄ…d taki chaos, jaki zapanowaÅ‚ po wprowadzeniu twardego lockdownu od 28.03 – przypadków byÅ‚o za dużo, bo nie zareagowano zdecydowanie na samym poczÄ…tku. Szanghaj siÄ™ z tego w koÅ„cu wykaraska, wÅ‚odarze miasta też ‘przyżyjÄ…’, choć w Szanghaju poważania już mieć nie bÄ™dÄ… – bo ludzie bÄ™dÄ… im pamiÄ™tać. Tylko, że oni poważanie ludzi majÄ… i tak w … poważaniu, w koÅ„cu to nie mieszkaÅ„cy Szanghaju ich wybierajÄ…, tylko Pekin. A Pekin zrobi z nimi, co bÄ™dzie chciaÅ‚ – tak czy inaczej ma kozłów ofiarnych, których jak bÄ™dzie trzeba, to poÅ›wiÄ™ci.
—–
Chcesz być na bieżąco z wpisami na moim blogu – zasubsrybuj!

Wpis z kategorii: Chiny, Szanghaj · Tagi: blog o Chinach, Chiny, COVID-19, lockdown w Szanghaju, omikron, omikron BA.2, Szanghaj, Wojciech Szymczyk, zapiski z Chin, Zapiski z Panstwa Srodka
No cóż – okazuje siÄ™, że wielkie sytuacje kryzysowe wymykajÄ… siÄ™ spod kontroli – i jak zwykle zawodzi tzw. “czynnik ludzki”.
A swoją drogą to miałam wyobrażenie , że Chińczycy są tak perfekcyjnie zorganizowani, że w tym rygorystycznym zarządzaniu jest dobra metoda.
No cóż widać, że w sytuacji strachu decyzje nie zawsze są dobre- no i odporność psychiczna zmienia się bardzo.
Miejmy nadzieję, że ludzie to jeszcze trochę wytrzymają.
No a w Polsce, w Europie to się okaże czy całkowite zniesienie obostrzeń sanitarnych nie da negatywnych skutków. U nas zresztą przy napływie takich mas ludzkich bez standardowych u nas szczepień odbije się na nas negatywnie.
A nasi “od maseczek”:) – no chyba już siÄ™ w ogóle do tego nie wróci. No bo przed nami i tak wiÄ™ksze problemy galopujÄ…cej inflacji i spoÅ‚ecznych tego konsekwencji- jak dÅ‚ugo ludzie to bÄ™dÄ… w stanie spokojnie wytrzymać. A że kryzys spoÅ‚eczny jest nieunikniony to wszyscy chyba doskonale wiedzÄ….
Stas – to wygladaloby o wiele inaczej, gdyby Szanghaj podszedl do tej fali zgodnie z chinska polityka ‘zera tolerancji’. Niestety nie zrobil tego i efekty tego sa obecnie widoczne.
Z dobrych wiadomosci to widac spadek nowych przypadkow – miejmy nadzieje, ze sie utrzyma.
A co do problemow wszelakich – takie zawsze pojawiaja sie w takich kryzysowych sytuacjach, tylko ze w Chinach jest szansa na to, ze czesc cwaniakow wszelakich poniesie konsekwencje. Nie rekinow, bo rekinow sie nie rusza – ale to przeciez wszedzie jest tak samo.