Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny, Szanghaj » W pogoni za zerem

W pogoni za zerem

Ostatnie dni przynoszą Szanghajowi po kilkadziesiąt nowych przypadków. Wiem, na nikim w Polsce takie liczby nie robią wrażenia, tym niemniej w Chinach to powód, dla którego wysyła się setki ludzi na kwarantannę lub zamyka na osiedlach/w mieszkaniach. Polityka zero COVID dalej trwa i gdy wydawało się, że uporano się z problemem w mieście (co władze miasta zdążyły już jakiś czas temu ogłosić), pojawiły się nowe przypadki.

Efekt taki, że w ostatnich 10 dniach miałem 7 testów (z tego ostatnie 3 dni to test każdego dnia).

Współczuję tym, którzy muszą te testy przeprowadzać, bo temperatury w Szanghaju dobiły do 40 stopni (przy średniej wilgotności 60-70%) i dla mnie założenie maseczki to gruba przesada, a oni siedzieć muszą w ‘kitlach’ i przyłbicach.

Stanowisko testowe – na zewnątrz plus 40 stopni, wilgotność niemal 70%…
Czworonożni mieszkańcy Szanghaju radzą sobie, jak mogą 😉
Ciekawa koncepcja – namiot schowany pod dachem – bo inaczej za gorąco 😉
A tu bardziej wypasione namioty – każdy z własną klimatyzacją 🙂
10 lipca – alert związany z wysoką temperaturą w mieście


Nowe przypadki powodują oczywiście i inne problemy – wyprawa poza Szanghaj to znowu loteria, bo nigdy nie wiadomo, jak przepisy w danym miejscu docelowym zdążą się zmienić, nim do tego miejsca dotrzemy (lub jak się zmienią, jeśli w międzyczasie dzielnica z której przyjechaliśmy z Szanghaju zmieni swój status).

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny, Szanghaj · Tagi: , , , , , , , , , ,

3 komentarze(y) do wpisu: "W pogoni za zerem"

 1. stas says:

  W tym szaleństwie jest pewnie metoda -może to oni mają rację.
  U nas z powodów ,o których się już nie mówi, bo i tak ludzie w którymś momencie wybuchną – limit to chyba 5 tysięcy hospitalizowanych dla wprowadzenia obostrzeń. Uspokaja, że to będzie jak z grypą i trzeba się przyzwyczaić:)
  A o czwartej dawce jesiennej mówi się dla tych zaszczepionych już razy 3!!!
  I rodzi się pytanie – co z “falą”, która nie ma w ogóle żadnych szczepień?

 2. Wojtek says:

  Stas – zobaczymy pewnie dopiero za kilka lat. Co do podejscia do tematu w Polsce (ale to nie tylko u nas – to bedzie widac w Europie) to takze zobaczymy – i to pewnie szybciej, niz za kilka lat – obstawiam tegoroczna jesien i zime (i nie tylko z uwagi na mutujacego COVIDa, ale ogolnie ze wzgledu na sytuacje gospodarcza).

  Co do braku szczepien Ukraincow, ktorym jako Panstwo pomagamy i jedynie sugestie w ich kierunku, zeby sie szczepili – to niestety przyklad nieogarniania pewnych tematow przez rzadzacych (poprzez traktowanie tychze tematow, jakby byly kompletnie od siebie oderwane).

  Ale to jest temat szerszy – to widac jak np Zachod wypycha Chiny do obowiazkowych szczepien (przypominam – w Chinach one w dalszym ciagu sa DOBROWOLNE), bo zalezy na tym, zeby produkcja szla pelna para – a z drugiej w takim wlasnie temacie jak szczepienia uchodzcow to juz nikt nic nie mowi – bo to przeciez nie ma zadnego wplywu na to, czy Zachod dostanie czy nie swoje produkty.

 3. stas says:

  No i u nas także 🙂 znowu upały +40