Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Azja, Chiny » Czołg na ratunek NBP!

Czołg na ratunek NBP!

BREAKING NEWS!!!!

Na drodze do Warszawy zauważono amerykański czołg Abrams! Czyżby jego celem była stolica?

Wszystko wskazuje na to, że jego zadaniem jest obrona niezależności NBP i prezesa tejże instytucji (którego ostatnio widziano na molo w Sopocie, ale pewnie już wrócił do Warszawy).


Brzmi idiotycznie?

Oczywiście.

Tak samo, jak wiadomość, która pojawiła się na twitterze, o rzekomej ochronie czołgami banku/ów w prowincji Henan.

To jest w sumie zastanawiające i wielce pouczające, jak do jakiejś z d.py wyciągniętej wiadomości, dorabia się całą historię, mieszając ze sobą różne sprawy.

Więc od początku.

Czołgi widziano w mieście Rizhao, w prowincji Shandong. W tym mieście, leżącym nie tak daleko od stolicy tejże prowincji, mieście Qingdao (znanego być może wielbicielom piwa, bo stamtąd pochodzi jedno z bardziej rozpoznawalnych piw chińskich o jakże odkrywczej nazwie “Qingdao”, bedącego także siedzibą chińskiej Floty Morza Północnego), Chiny mają jedną ze swoich baz wojskowych.

Czołgi co prawda nie jeżdżą tam przez centrum miasta co drugi dzień, ale raz na jakiś czas zdarzają się takie przejazdy.

To tyle o czołgach w Rizhao w prowincji Shandong.

Idźmy dalej.

Otóż niektórzy połączyli czołgi w Rizhao z aferą z lokalnymi bankami (która zaczęła się od problemu z ‘fałszywymi’ czerwonymi kodami zdrowia ludzi wybierających się do tychże banków) w prowincji Henan.

Tak, to inna prowincja.

Dystans między Rizhao (Shandong) a Zhengzhou (Henan) to jakieś 600km. Nikt czołgiem 600 km nie będzie jechał…

Tak oto, ktoś, kto nie zadał sobie trudu sprawdzenia czegokolwiek, dopisał całą opowieść. To mniej więcej tak, jak właśnie do zdjęcia szkoleniowego Abramsa dorobić historię o obronie NBP – jak na początku mojego wpisu.

Choć kto wie, być może niedługo NBP i jego prezesa będzie trzeba chronić przez wściekłymi ludźmi… Ale to na inny wpis.

— —

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Azja, Chiny · Tagi: , , , , , , , , , ,

4 komentarze(y) do wpisu: "Czołg na ratunek NBP!"

 1. stas says:

  :):) – no komentarz wyczerpuje ocenę jakości wielu komentarzy. A że Chiny są częściej pokazywane jako be to i taki news pewnie wielu nie zdziwi i w to święcie uwierzy.
  No a nastroje ludzi u nas zawsze były dyktowane warunkami ekonomicznymi- w historii najnowszej zawsze gwałtowne podwyżki cen żywności i kosztów utrzymania wyrażały się “masowym niezadowoleniem”.

 2. Wojtek says:

  Stas – zobaczymy, jak bedzie jesienia/zima z tym masowym niezadowoleniem. Na razie to jestesmy jako spoleczenstwo na etapie pisania kreda na chodnikach i zakladania partii w stylu ‘Mam dosc 2023’ (ktora ludzi do siebie nie przyciagnie, ale spowoduje, ze kolejne osoby zrezygnuja z udzialu z wyborach – bo w takim cyrku coraz mniej osob chce brac udzial).

 3. stas says:

  No sytuacja rysuje się nieciekawie- napięcie będzie narastać niestety. Na razie robi się sondaże, z których wynika, że wszystkie posunięcia są akceptowane- a tak niekoniecznie już jest. Rodzi się wątpliwość i pytanie: wybory – no jak zmęczeni ludzie nie pójdą – to ich zastąpią obdarowani w ekspresowym tempie peselem?

 4. Wojtek says:

  Sondaże pokazują to, co chcą ludzie je zlecający, więc podchodzę do nich jako do ciekawostki 😉

  Zmęczonych tym wszystkim nie zastąpią Ukraińcy, bo sam PESEL do udziału w wyborach nie wystarcza – do tego potrzeba obywatelstwa polskiego (jak się zacznie akcja rozdawania polskiego obywatelstwa, to wtedy będzie można się zastanawiać o co chodzi – znaczy się wtedy to już będzie jasne).

  Do wyborów natomiast – wracając do meritum – moim zdaniem będą chodzić: politycy, ich rodziny plus cała administracja plus wszyscy ktorzy dzieki polityce/znajomosciom z politykami dostali jakies posady/frukty.