Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny, Szanghaj » Chińska ‘mumia’ albo chiński Minecraft

Chińska ‘mumia’ albo chiński Minecraft

Nie moi drodzy, to nie model z popularnej gry komputerowej (Minecraft). Oto przed Wami zrobiony z jadeitu strój pogrzebowy – w takim oto stroju chowano ciała chińskich władców królestwa Nanyue.

Nanyue (南越) to jedno z pradawnych królestw (204 BC – 111), obejmujących tereny obecnej prowincji Guangdong, Guangxi, Hainan, HongKong, Macao, Fujian i część obecnego Wietnamu.

To na zdjęciu zostało wykopane w roku 1983 w grobowcu na niewielkim szczycie Xianggang w mieście Guangzhou (Kanton).

Jak się okazało lokalni robotnicy dokopali się do grobowca jednego z władców królestwa Nanyue – Zhao Mo. Wraz z nim – jak kazała tradycja – w grobowcu znalazły się jego cztery konkubiny, jak i najbliżsi służący.

Powyższy strój składa się z 10 różnych elementów garderoby i przy długości 173cm składa się z niemal 2300 kawałków jadeitu, które zszyte były jedwabną nicią – nić oczywiście uległa rozkładowi, stąd też całość musiała po wydobyciu zostać mozolnie poskładana na nowo.

Dlaczego jadeit? Jednym z wierzeń pradawnych Chińczyków było to, że jadeit chroni ciało przed rozkładem a jednocześnie chroni duszę zmarłego – tak więc w wypadku tych, których stać na to było jadeitu nie żałowano.

Właściwe muzeum znajduje się w Guangzhou, obecnie jednak eksponaty można podziwiać w Szanghaju, w Muzeum Morskim (中国航海博物馆)

— —

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny, Szanghaj · Tagi: , , , , , , , , , , , ,

6 komentarze(y) do wpisu: "Chińska ‘mumia’ albo chiński Minecraft"

 1. stas says:

  Trudno sobie wyobrazić jak ten strój założono. Ale ilość tych chińskich zabytków budzi zazdrość 🙂 To chętnie to pooglądamy 🙂

 2. Wojtek says:

  Ano zapewne ‘położono’ strój, potem delikwenta się obróciło i ‘złapało’ z drugiej strony. Jako, że się nie ruszał, to dało się nad tym zapanować (bo potem trzeba było całość zszyć)

 3. Boguśka says:

  Rewelacja, jakie pracochłonne, no i końcowy efekt piękne.

 4. Wojtek says:

  Boguśka – zgadza się, sporo pracy w to włożono! No i nadaje się tylko do leżenia, bo już chodzenie w tym byłoby (?) niemożliwe 🙂

 5. stas says:

  :):) – no tak garnitur “dopasowany” do rangi dostojnika – bezsprzecznie wyjątkowe talenty rzemieślnika, który to wykonał; ale to też w tym bogactwie zabytków chińskich widać perfekcjonizm talentów rzemieślników artystów.

 6. Wojtek says:

  Stas – to nie tylko w przypadku chińskich zabytków – też mamy nasze własne rzeczy, które zaskakują wykonaniem!
  Zaś co do tego stroju, zdecydowanie to było jedynie dla władców, nikogo innego nie stać było na jadeit.