Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Azja, Chiny » Czy chińska TV cenzuruje mecze MŚ Katar 2022?

Czy chińska TV cenzuruje mecze MŚ Katar 2022?

Być może przeczytacie/zobaczycie gdzieś, że chińska telewizja nie pokazuje kibiców oglądających mecze mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze z obawy przed tym, że Chińczycy zobaczą, że owi kibice są bez maseczek.


Tu pierwszy z brzegu przykład rzetelnego dziennikarstwa 😉

To bzdura.

Chińczycy wiedzą, że poza Chinami ludzie chodzą bez maseczek – zresztą w samych Chinach maseczki są jedynie w miejscach publicznych.

W tle widać zamaseczkowanych kibiców. A nie, czekaj…
No tu to już z pewnością maseczka
Grupa argentyńskich kibiców w gustownych maseczkach niewidkach.
O proszę, znowu kibice z maseczkami
A tu nasi rodacy w – a jakże – maseczkach w barwach narodowych
No proszę, tutaj nawet Nikodem Dyzma w kadrze. On co prawda bez maseczki, ale przynajmniej usta dyskretnie zasłania.


Z takiej oto konsoli korzystają operatorzy chińskiej TV – jak widać nie mogli się zdecydować, jaką maską wybrać dla naszego bramkarza. Wybór był naprawdę trudny!

Chiny to nie Korea Północna, gdzie mecze mistrzostw pokazuje się z kilkudniowym opóźnieniem, bo cenzorzy muszą mieć czas na zakrycie reklam (wiadomo, CocaColi w Koreii pokazać nie mogą, bo to firma amerykańska), czy np tatuaży zawodników (tak, pokazywnie tatuaży w koreańskiej telewizji jest zabronione).

W Chinach mecze można oglądać normalnie w publicznej telewizji, o czym zaświadczam, bo sam kilka obejrzałem. Nasz mecz z Arabią Saudyjską nawet z moimi dziewczynami obejrzeliśmy, bo pora jeszcze była znośna.


Ten przykład piłkarski pokazuje, jak media starają się tworzyć nieprawdziwy obraz rzeczywistości. Szkoda, że zapominają o powiedzeniu – nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Róbcie takie nachalne ustawki częściej, to z pewnością zbudujecie zaufanie do informacji, jakie przekazujecie.


Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Azja, Chiny · Tagi: , , , , , , , , ,

8 komentarze(y) do wpisu: "Czy chińska TV cenzuruje mecze MŚ Katar 2022?"

 1. stas says:

  No cóż – trudno przewidzieć na jaki dowcip załapał się autor sensacji z Chin:)
  A internet aż roi się od różnego rodzaju memów i śmiesznych filmików- fakt czasem w tym pełnym absurdu świecie trudno odróżnić co jest prawdą a co tylko dowcipem.
  Ale to wszystko wpisuje się w propagandową wizję chińskiej rzeczywistości; czasem dobrze by było, żeby sobie uświadomić, że my także jesteśmy przedstawiani niekoniecznie zgodnie z rzeczywistością i powszechnym odczuciem.
  Ot takie jest współczesne dziennikarstwo – może raczej pismactwo, choć chyba zawsze podporządkowane było pieniądzom i głosiło to co było zgodne z oczekiwaniami wydawcy.

 2. Wojtek says:

  Stas – nic dodać, nic ująć 🙂

 3. stas says:

  czasem jednak pojawiają się teksty w miarę wyważone:
  https://wgospodarce.pl/informacje/120253-co-oznacza-zero-covid-dlaczego-chinczycy-protestuja
  1 grudnia 2022, Co oznacza „zero covid”? Dlaczego Chińczycy protestują?
  A to istotne , bo u nas także notuje się zwiększenie zachorowań- no pora roku – i pewnie jakby co to restrykcje by były i tak łagodniejsze niż te chińskich władz :):) To lepiej zawsze pokazać , że jednak u nas nie jest źle:)

  1. anna says:

   W dużych chińskich miastach, a następnie w średnich i małych miastach, kwarantanna oraz codzienne i systematyczne testy PCR zostają zniesione.
   Ludzie odnajdują wolność.
   Oczywiście zachodnie mas media nie spieszą się z informowaniem o tym.
   Nadal komentują sytuację o zamieszkach w Chinach.

 4. Wojtek says:

  Stas – o proszę, a więc jednak da się. Fakt jedynie faktem, że takie wpisy nie mają tylu odsłon niż te dramatyzujące i naginające fakty do obrazu, jaki piszący chcą wykreować.

 5. Wojtek says:

  Anna – obraz znoszenia obostrzen nie jest taki jednoznaczny – owszem, restrykcje sa znoszone, ale kazdy robi to na wlasny sposob – co powoduje sporo zamieszania – napisze w nowym wpisie!

 6. Wojtek says:

  Anna – nowy wpis już jest, zapraszam do lektury 🙂