Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Azja, Chiny » Chiny-Indie-Europa

Chiny-Indie-Europa

Jeśli ktoś ma ochotę posłuchać mojej kolejnej (po długiej przerwie) rozmowy z Leszkiem na jego kanale na Youtube – serdecznie zapraszam.

Rozmawiamy – a jakże – o Chinach, ale i o moich przemyśleniach związanych z wizytą w Indiach z początka listopada.

Jest też oczywiście i o Europie – o tym, gdzie w tej całej układance jesteśmy my. Czy i na ile to co się dzieje w temacie (zarzuconego) de-couplingu a (bardziej) de-riskingu wpływać będzie na naszą europejską konkurencyjność?

I czy – w starciu z tymi dwoma molochami, które razem mają bez mała 2.8mld ludzi – mamy w ogóle szanse?

Nawiązać tu muszę także i do tytułów i tez książek profesora Mahbubaniego (wiek Azji) , który niedawno po raz pierwszy pojawił się w Polsce – spotkanie niestety pokazało, że skupiamy się zbytnio na naszym własnym podwórku. Choć zrozumiałe (bliższa koszula ciału), to jednak od polskich think tanków oczekiwałbym szerszego spojrzenia na świat -także na Chiny.

Tylko, że do tego trzeba by z Chińczykami rozmawiać, w Chinach często bywać (jeśli nie mieszkać – no ale nie przesadzajmy i nie wymagajmy zbyt wiele) a tu jakoś żadnej odwilży na razie nie widać. Ale taka narracja, choć moim zdaniem bardzo zdradziecka, bo my do tych narzucanych nam narracji podchodzimy zbyt sztywno i nie zauważamy, że inni mówią jedno a robią drugie (żeby wspomnieć np odwilż w stosunkach Chiny – Australia i wizytę premiera Australii niedawno w Chinach).

Link do nagrania: TUTAJ


Jeśli ktoś nie miał okazji poczytać o mojej ostatniej podróży do Indii, to zapraszam TUTAJ (można też kliknąć w poniższy obrazek)


Jeśli zaś ktoś chciałby sobie przypomnieć moje wcześniejsze nagrania na youtube – odsyłam do TEJ strony.


Na koniec zaś – namawiam do subskrypcji mojego bloga, jak i do śledzenia mojego konta na Twitterze (znanym ostatnio też jako X):

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Azja, Chiny · Tagi: , , , , , , , ,

2 komentarze(y) do wpisu: "Chiny-Indie-Europa"

 1. stas says:

  Dobrze się Was słucha- no wiadomości z pierwszej ręki- rzetelne. A w tej naszej
  medialnej rzeczywistości to faktycznie trudno się w ogóle skupić na sensie- jeśli takowy jest.Co do optymizmu, że może ktoś się w tej nowej opcji nad czymś zastanowi i racjonalnie podejdzie do tematu, o którym rozmawiacie z p. Leszkiem, to niestety osobiście bardzo wątpię.
  Jakoś tą “rzeczywistość nowego” widzę jako przepychanie się i czcze dyskusje coraz mniej kompetentnych osób dumnie się nazywających “politykami”.

 2. Wojtek says:

  Stas – dzieki. Zmeczony bylem tego dnia, wiec srednio bylem zadowolony, ale jak sie podobalo, to sie ciesze 🙂
  O politykach nie rozmawiajmy, jest jak jest. Jest kilka ‘rodzynkow’ w tej kadencji, wiec bedzie zabawnie. Prawdziwa polityka dzieje sie gdzie indziej (niestety).