Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny, Różne » Komu podniebna taksówka?

Komu podniebna taksówka?

Kiedy powietrzna taksówka będzie jedną z opcji na stosunkowo niedługą podróż z punktu A do punktu B w lini prostej a nie jak obecnie krętymi drogami?

Być może już niedługo!

Oto kilka dni temu jedna z chińskich firm (Fengfei Aviation) przetestowała swój latający pojazd.

Próba przelotu pomiędzy miastem Shenzhen w Delcie Zatoki Rzeki Perłowej (prowincja Guangdong na południu Chin) do miasta Zhuhai zakończyło się powodzeniem! Pojazd wzniósł się na pułap 100m i w ciągu 20 minut pokonał całą (ok 50km w jedną stronę) trasę.

Żeby mieć punkt odniesienia – podróż pomiędzy portem w Shenzhen a portem z mieście Zhuhai tradycyjną taksówką zajełaby nam ok 2.5-3h i kosztowałaby nas ok 360 rmb.

2h 50min, 147km – taki to urok jazdy samochodem w terenie miejskim.
Cena za taksówkę od 359rmb.

Dla porównania, lot podniebną taksówka ma kosztować ok 200-300 rmb za osobę (takie są szacunki). Na pokład zabierze 5 osób, więc jak nie trudno policzyć, jest droższy niż taksówka, ale pozwala nam zaoszczędzić lekko licząc 2h.

Oczywiście ta oszczędność czasu jest umowna, zależy bowiem skąd/dokąd rzeczywiście mielibyśmy jechać. Ale jest to oszczędność i ja już obecnie mógłbym się zastanawiać, czy nie skorzystać, z racji na to, że mam dostawców zarówno w Shenzhen jak i w Zhuhai.

Wyobrażam sobie przylot do Shenzhen, spotkanie w Shenzhen, podróż podniebną taksówką na spotkanie w Zhuhai, powrót do Shenzhen i lot powrotny tego samego dnia do Szanghaju 😉

Trochę jeszcze jednak przyjdzie mi poczekać – o komercyjnych lotach mówi się w perspektywie roku 2026, ale testy na razie wyglądają zachęcająco.


Co jeszcze warto wiedzieć o pojeździe?

Nazywa się Shengshilong (盛世龙), co można przetłumaczyć jako “Smok Złotego Wieku” i należy do grupy pojazdów eVTOL (electric vertical take-off, czyli elektryczny pojazd pionowego startu i lądowania). “Smok” porusza się na niewielkiej wysokości i jak wspomniałem ma możliwość pionowego startu i lądowania (jak helikopter) a dzięki sztywnym skrzydłom może poruszać się w powietrzu jak tradycyjny samolot. Jest cichy, elektryczny, jego masa całkowita to 2000kg, maksymalny ładunek 400kg, maksymalny zasięg 250km a na pokład może zabrać maksymalnie 5 osób.


Nie wiem jak Wy, ale ja czekam na rozwój wypadków – to, co oglądaliśmy kiedyś czy to w filmie “Piąty Element”, czy też w filmie “Blade Runner” może już wkrótce się ziścić.


Niezmiennie zapraszam na mojego twitter’a:

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny, Różne · Tagi: , , , , , , , ,

2 komentarze(y) do wpisu: "Komu podniebna taksówka?"

  1. stas says:

    No niby fajne- ale, ale…
    Czy my jesteśmy w stanie ogarnąć psychicznie i finansowo techniczne szaleństwa?

  2. Wojtek says:

    Stas – młodzi ogarną, tak jak my ogarnialiśmy komputery 🙂 Finansowo? Dobre pytanie, na Europę w chwili obecnej pieniędzy bym nie stawiał (chyba, że przyjdzie otrzeźwienie). USA, Chiny – poradzą sobie.