Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny » W Chinach o Polsce, czyli … Poland, Finland, Portugal

W Chinach o Polsce, czyli … Poland, Finland, Portugal

Nie łatwo dowiedzieć się czegoś o naszym kraju w Chinach. Od czasu do czasu czytam w polskiej prasie artykuły poświecone polskim firmom, które to podobno podbijają rynek chiński. I śmiać mi się chce.

Ech. Dziennikarze złoci ? ja wiem, że pisze się łatwo, a weryfikuje trudniej. Ja wiem, że mało kto w Polsce wie w ogóle jak Chiny wyglądają. Ale proszę Was ? nie piszcie takich tekstów, bo to nieprawda i tyle.

Polska w świadomości większości Chińczyków nie istnieje. Ci niewykształceni Chińczycy nie mają zielonego pojęcia o takim kraju. Ci wykształceni ? tu o wiele lepiej z wiedzą.

Wiedzą, gdzie Polska leży, jak się nazywa stolica, znają Chopina i Marię Skłodowską-Curie. I ? to spory odsetek ? twierdzą, że w Polsce dalej mamy komunizm. Hmm. Ja tam nie wiem ? dawno mnie w Polsce nie było, więc nie wiem, co się w polityce dzieje 😉

No ok. A teraz wypadałoby zapytać, dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wiedzę o naszym kraju mają Chińczycy taką, a nie inną? Nie są zainteresowani? Być może. Ale to nie w tym rzecz. Rzecz cała bowiem w tym, że niby skąd mają cokolwiek wiedzieć o naszym kraju? Promocja w polskim wydaniu nie istnieje. Tu nie potrzeba milinów dolarów ? choć, to jasne ? te też by się przydały. Ale brak ? to problem zasadniczy ? jakiegokolwiek planu. Zarysu chociażby. I prostej autopromocji.

Dlaczego w ogóle ten wpis. Ano dlatego, że przyznam się szczerze, że dziwnie się trochę czuję, gdy idę na pocztę odebrać list polecony, a na awizo stoi jak byk: kraj nadania – Portugalia. Hmm. No myślę sobie ? Portugal ? Poland. Może to te dwie litery z przodu? Na mojej poczcie o Polsce słyszeli. Ale na awizo ktoś szybko pisząc napisał Portugalia, a nie Polska. Czy doczekam się dnia, że jakiś Portugalczyk odbierze list, gdzie przez pomyłkę stać będzie Polska?

Przykład kolejny. Otóż wybraliśmy się wczoraj z Heleną do kina. Wydarzenie nie byle jakie, bo film niby znajomy – ?Vinci?. Znajomy mnie oświecił, że to polska produkcja. Myślę więc sobie: ?Kurcze, film polski w Chinach. To trzeba zobaczyć?.

Więc dotarliśmy do kina, stoję przed ekranem z listą wszystkich filmów w tym tygodniu i szukam produkcji z Polski.

Hmm.

USA, Chiny, USA, USA, Chiny, USA, Finlandia, Chiny.

Polski nie ma. Cóż. Może przeoczyłem.

Więc raz jeszcze ? tym razem od dołu: Chiny, Finlandia, USA, Chiny, USA, USA, Chiny, USA.

Nie ma. ?Ki diabeł? ? myślę sobie – ?Lećmy po tytułach?.

Jeden, drugi, trzeci, … jest! Vinci. Skąd ten film? Wzrok kieruję na prawo, wprost do kolumny z krajem produkcji. Finlandia. Ok. Wszystko jasne.

A o Polsce dalej nikt nie słyszał.

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: , , , , , ,

6 komentarze(y) do wpisu: "W Chinach o Polsce, czyli … Poland, Finland, Portugal"

 1. stas says:

  Dziś są Twoje urodziny,

  Mimo złej pamięci, wiem,

  Wybacz, że nie śpiewam “sto lat’, ale cóż,

  z moją chrypką lepiej nie.

  Dziś są Twoje urodziny,

  Taki ważny, styczniowy dzień,

  Dziś są Twoje urodziny,

  Ktoś zadzwoni, przyjdzie ktoś,

  Ale zanim wielki hałas zrobi świat,

  Tak zwyczajnie w ciszy marzeń bądź,

  Niech Twe życie Cię nie zdradzi,

  No bo ludzie, różnie to w zyciu jest.

  Dziś są Twoje urodziny…

  A życzenia ? Powiem Ci:

  Tego, aby całe życie Twe,
  Zawsze tak pachniało jak te bzy,

  Te życzenia, wiesz,

  To jak “sto lat’ jest.

  Dziś są urodziny

  Twe!

 2. sajm says:

  Co się dziwisz ziom. A “Vinci” jest do bani więc może lepiej, że z Finlandii 🙂 Pozdro sajm

 3. maydox says:

  Stas – dziękuję za życzenia! Aż przyjemnie sie je czytało! 🙂

  Sajm – hah. Dziwię się tylko tak ‘głośno’. Bo w zasadzie, to mało rzeczy mnie już dziwi 😉

  A co do ‘Vinci’ – nie oglądałem, więc nie wiem jaki ten film. Mimo wszystko – jak już się pojawia coś polskiego, to fajnie byłoby, gdyby było jako polskie. Wiesz – tak na zasadzie: nie ważne jak, ważne żeby mówili. To oczywiście żart, ale prawdą jest, że o Polsce w Chinach się w ogóle nie mówi.

 4. stas says:

  A jeśli chodzi o problem nieznajomości naszego kraju przez Chińczyków to u nas by odpowiedzialnością obciążono nauczycieli.No bo to jest ulubiony temat pismaków, jak odstajemy od rzekomo wysokiego poziomu zachodnich systemów. A w sumie jesteśmy dla nich, czyli Chińczykow tak mali i egzotyzni, że mnie to nie dziwi.

 5. stas says:

  To głosujemy na ten blog!Powodzenia!

 6. maydox says:

  Stas – do pierwszego komentarza: 🙂 Choć z drugiej strony, jak widzę, jak niektórzy dziennikarze piszą, to sobie myslę, co robili na lekcjach języka polskiego. Bo o logice nie będę pisał – na to, to trzeba iść na studia 😉

  Zas co do glosowania – dzieki. To w sumie tylko tak eksperymentalnie umiescilem 🙂