Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny » Niebiański Pałac już w kosmosie

Niebiański Pałac już w kosmosie

W czwartek 29 września, o godzinie 21.16 (czasu chińskiego) z centrum Jiuquan na pustyni Gobi (prowincja Gansu) wystartowała rakieta Długi Marsz z pierwszym modułem chińskiej stacji kosmicznej: Tiangong-1 (Niebiański Pałac). Cała stacja ma powstać do roku 2020.


Zdjęcie pochodzą ze strony: http://news.163.com/special/tiangong1hao/

Niebiański Pałac waży 8.5 tony, ma ponad 10 metrów długości i 3.5 m średnicy w najszerszym miejscu. Będzie ‘domem’ dla maksymalnie 3 astronautów.

—– —– —–

Odrobina historii.

Jakkolwiek za początki chińskiego programu lotów kosmicznych można uznać lata 50 ubieglego stulecia, to dopiero rok 1999 był rokiem przełomowym. Wtedy to też, w listopadzie 1999 roku, Chiny wysyłają w kosmos swoją pierwszą, bezzałogową, rakietę. Cztery lata później, w październiku 2003 roku, w kosmos zostaje wysłany pierwszy chiński kosmonauta (Yang Liwei).

Potrzeba pięciu kolejnych lat, aby we wrześniu 2008 roku odbył się pierwszy spacer w kosmosie. I w końcu kilka dni temu ‘Niebiański Pałac’ pomyślnie zostaje wysłany w przestrzeń kosmiczną, oczekując do listopada na pierwsze dokowanie do stacji statku Shenzhou-8 (poźniej zaś przewidziane dwa kolejne dokowania statków Shenzhou-9 i Shenzhou-10, ten ostatni z astronautami na pokładzie).

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: , , , , , , , ,

4 komentarze(y) do wpisu: "Niebiański Pałac już w kosmosie"

 1. stas says:

  No tak… Nasze media komentowały w stylu- Chiny chcą także opanować kosmos- z naciskiem na także. Czyli zauważenie dosyć dziwne , budzące różne podteksty i konteksty.

 2. zhongguo says:

  Wspaniały prezent na dzisiejsze Narodowe Święto!

  A jak komentują “nasze media”- jest to najmniej istotne!

 3. Wojtek says:

  Stas-nie mialem okazji zobaczyc,jak tez nasze media komentowaly to wydarzenie. I jak czytam-nic nie stracilem. Ciekaw jestem czy PAP cos doniosl z pierwszej reki,czy tez moze na podstawie artykulow z prasy np. malezyjskiej 🙂

  Zhongguo-zgadza sie, Chinczycy sobie zrobili prezent, w sam raz na dzisiejsze swieto do komentowania przy obiedzie (bo jak wiadomo,nie ma to jak rozmowy przy zastawionym stole) 🙂

 4. Wojtek W says:

  W polskich mediach nie odnotowałem ani jednej informacji,widocznie mnie coś ominęło,dowiedziałem się z Twojej strony 🙂 czyli dobre źródło informacji heheh, co do chińczyków to tylko pogratulować że nie tylko inwestują na ziemi ale widzą też przyszłość nad naszymi głowami i inwestują w nowe technologie.