Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne

Chiny. Koniec z tanią siłą roboczą?

W Chinach opublikowano dane gospodarcze za poprzedni rok. Wzrost PKB za rok 2007: 11.4%. Wygląda imponująco? Ano wygląda. Czy jest tak różowo, jak by się to niektórym mogło wydawać? Chyba nie do końca. Co o tym świadczy? (kilka wybranych przykładów) 1. Od 1 stycznia tego roku obowiązuje nowe prawo pracy. O wiele bardziej nastawione na obronę praw pracowników. 2. Władze chińskie (a dokładniej Ministerstwo Pracy) proponują pewne zmiany w sposobie wynagradzania pracowników. Jak? Ano sugerują pracodawcom, że może warto by było pomyśleć o podwyżce pensji pracowników 🙂 3. Od marca tego roku zwiększeniu ulegnie tzw kwota wolna od podatku dochodowego – z obecnych 1600 yuanów, do 2000. Ma to na celu poprawę sytuacji ludzi o najniższych dochodach. —– —– —– —– Jak takie podatki wyglądają w praktyce? Pracownik, który dostanie miesięczne wynagrodzenie w kwocie poniżej 2000 yuanów nie będzie płacił podatku. Od … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Blog Roku 2007 – prośba o Twój głos!

Drogi Czytelniku! Onet.pl ogłosił konkurs na Blog Roku 2007. W konkursie tym startuje także i mój blog ? w kategorii ?Ja i moje życie?. Jeśli uznasz, że warto oddać na niego Twój głos ? będę wdzięczny! Jeśli uznasz, że warto przekazać tę informację Twoim znajomym ? będę również wdzięczny! Jak należy głosować? Na numer 71222 należy wysłać sms podając w treści numer mojego bloga: A02110 ( A – zero – dwa – jeden – jeden ? zero) Uwaga: ‘A’ powinno być wielkie ‘A’. W numerze bloga NIE ma także żadnej spacji. Z każdego telefonu można oddać jeden głos. Po zagłosowaniu otrzymasz sms potwierdzający fakt oddania głosu! (jesli nie otrzymałeś takiego smsa, to możliwe, że niepoprawnie wpisałeś numer bloga). Na tej STRONIE można zobaczyć, ile głosów oddano na ten blog (www.szymczyk.foxnet.pl). Pamiętać jedynie należy, że głosy na stronie aktualizowane są dwa razy … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Szanghaj w styczniu

Styczeń w Szanghaju zdecydowanie nie należy do najciekawszych miesięcy. Wszystko przez wredną wilgoć. I nawet nie wiem, jak by to napisać, żebyście Czytelnicy choć odrobinę poczuli tą atmosferę. Bo prawda jest taka, że mogę się ubrać wyjątkowo ciepło, a to wredne ustrojstwo i tak sie dostanie pod te wszystkie ubrania. Efekt ? stopy zimne, rece zimne. I to tak denerwujaco zimne. Bo czy nie jest o wiele lepiej, gdy jak w Polsce, trzyma mróz, jest zimno, ale jak sie ubierzesz odpowiednio, to mozesz nawet pogodnie na to wszystko spoglądać? Wiem, wiem ? zimno jest i tyle. Ale to inny rodzaj zimna 🙂 W tej sytuacji można zrozumieć, dlaczego Chińczycy tak się lubują w bieliźnie. Nie no ? nie to, żeby byli jakimiś fetyszystami. Chodzi tutaj o np koszulki z dlugimi rekawami, ktore … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

W Chinach o Polsce, czyli … Poland, Finland, Portugal

Nie łatwo dowiedzieć się czegoś o naszym kraju w Chinach. Od czasu do czasu czytam w polskiej prasie artykuły poświecone polskim firmom, które to podobno podbijają rynek chiński. I śmiać mi się chce. Ech. Dziennikarze złoci ? ja wiem, że pisze się łatwo, a weryfikuje trudniej. Ja wiem, że mało kto w Polsce wie w ogóle jak Chiny wyglądają. Ale proszę Was ? nie piszcie takich tekstów, bo to nieprawda i tyle. Polska w świadomości większości Chińczyków nie istnieje. Ci niewykształceni Chińczycy nie mają zielonego pojęcia o takim kraju. Ci wykształceni ? tu o wiele lepiej z wiedzą. Wiedzą, gdzie Polska leży, jak się nazywa stolica, znają Chopina i Marię Skłodowską-Curie. I ? to spory odsetek ? twierdzą, że w Polsce dalej mamy komunizm. Hmm. Ja tam nie wiem ? dawno mnie w … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Następny proszę! Który to? 2008!

Przyszedł. Tak trochę niespodziewanie, choć było do przewidzenia, że prędzej, czy później się pojawi. Ale jak zwykle są tacy, dla których to spore zaskoczenie. Czy więc przyszedł niepostrzeżenie? Skądże znowu. Przyszedł co prawda po zmroku, kiedy większość ludzi zazwyczaj już śni o kolejnym dniu, ale nie było to jakoś szczególne wyjście z nienacka. Sporo ludzi zresztą czekało na niego. Z nadziejami, z obawami. Nigdy bowiem nie wiadomo, jaki będzie. Niektórzy mówią, że będzie lepszy. Inni ? że gorszy. Jaki więc będzie ? tak naprawdę? To już pytanie, na który każdy z nas będzie musiał sobie sam odpowiedzieć. I nie ma się po co spieszyć ? czego, jak czego, ale czasu na odpowiedź jest całkiem sporo… — — – To jak? Idziemy? – głos Heleny zawisł w słuchawce. ‘Hmm‘ ? pomyślałem sobie ? ‘Trochę to … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny