Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne

Ad Maiorem Dei Gloriam – o Jezuitach w Chinach

Ad Maiorem Dei Gloriam – o Jezuitach w Chinach

Interesując się Chinami nie sposób przejść obojętnie obok tematu misjonarzy europejskich w Państwie Środka. Temat więcej niż złożony, ale co za tym idzie – ciekawy. Dzisiaj więc trochę o misjach w Chinach, a dokładniej – o Jezuitach w Chinach. Bez zbędnego nudzenia Was drodzy czytelnicy szeregiem dat, nazwisk i wydarzeń, aczkolwiek zupełnie się od tego nie da uciec (i nie warto – zawsze to lepiej sobie wszystko grupować według czytelnych kategorii). Moim wpisem chcę Wam … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

O wojnach opiumowych, Lin Zexu i Hongkongu

O wojnach opiumowych, Lin Zexu i Hongkongu

Jako, że kilka zdjęc z Hongkongu już się na mojej stronie pojawiło /ostatni wpis/, dzisiaj pora na krótką lekcję historii. Czyli jak to z tym Hong Kongiem było, skąd wzięli się tam Anglicy, dlaczego w 1997 roku Hong Kong powrócił do Chin i kim był niejaki Lin Zexu. —– Gdy pierwsze wyprawy z zachodu dotarły do Chin, było czymś oczywistym, że na tych wyprawach się nie skończy. W 1830 roku Anglicy sprowadzali do swojego kraju 30 … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Krótki odpoczynek w Hongkongu

Krótki odpoczynek w Hongkongu

Od ostatniego wpisu znowu minął kawał czasu, w międzyczasie podróże do Niemiec, Hong Kongu i Singapuru (tych po Chinach nie liczę, choć odległościowo to też niezły kilometraż). Można więc powiedzieć, że dzieje się całkiem sporo. Nawet wolny, tzw. ‘złoty tydzień’ minął mi na pracy, z zaledwie odrobiną wolnego czasu. Miejmy nadzieję, że energii wystarczy do kolejnego wolnego 🙂 Ostatnich kilka tygodni to też odcięcie niemal zupełne od wiadomości z Polski – zazwyczaj nie było na … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny