Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne

Propaganda chińska, amerykańska i polska

Propaganda chińska, amerykańska i polska

To nie jest recenzja filmu “In the same breath”, ten film jest jedynie punktem wyjścia dla kilku moich komentarzy. Zacznijmy jednak od filmu. “In the Same Breath” to dokument, który miał swoją premierę na HBO zaledwie 2 tygodnie temu. Reżyserką jest Nanfu Wang, Chinka mieszkająca w USA. Jej osoba jest kluczowa dla zrozumienia przesłania filmu, wszak spogląda na świat z perspektywy zarówno Chin (w których to Chinach dalej mieszkają jej rodzice), jak i USA, gdzie … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Tit for tat czyli oko za oko

Tit for tat czyli oko za oko

Końca zawirowań spowodowanych COVID-19 nie widać, choć to już grubo ponad półtora roku zmagań za nami. Polska przygotowuje się na czwartą falę – choć przygotowuje się, to chyba określenie zbytnio na wyrost. Wygląda raczej, że po prostu czeka, aż się wydarzy, starając się w międzyczasie bawić póki można… Chiny tymczasem podchodzą do problemu zgoła inaczej, stosując politykę zera tolerancji. Co to znaczy? Otóż każdy jeden przypadek traktowany jest wyjątkowo serio, by nie powiedzieć – przesadnie … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Chiny

Co Huawei ma wspólnego z kanadyjskim przemytnikiem narkotyków?

Co Huawei ma wspólnego z kanadyjskim przemytnikiem narkotyków?

Na marginesie sprawy skazanego w Chinach na karę śmierci obywatela Kanady, niejakiego Roberta Schellenberga i poruszenia w zeszłym tygodniu w zachodnich mediach, krótki komentarz. Najpierw, dla tych, którzy o sprawie nie słyszeli, kilka faktów.   Robert Schellenberg (obywatel Kanady) został zatrzymany w Chinach w roku 2014 pod zarzutem próby przemytu 222kg metamfetaminy. W roku 2018 został skazany na karę 15 lat więzienia, od którego to wyroku odwołał się. Sąd wyższej instancji w roku 2019 nie tylko uznał jego winę, … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Azja, Chiny

Po angielsku – o generacji Y i Z

Po angielsku – o generacji Y i Z

Tym razem zamieszczam wpis po angielsku, który przygotowałem z myślą o LinkedIn i szerszej publiczności (w większości anglojęzycznej). Wpis uważam (cóż za niespodzianka 😉 ) za ciekawy, bo próbujący odpowiedzieć na pytanie, skąd problemy Chin z ludźmi do pracy w fabrykach. Hipoteza, jaka stawiam, jest taka, że jest to spowodowane dojściem do głosu (czytaj: większościowemu udziałowi w rynku pracy) pokolenia generacji Y (urodzonych miedzy 1980-1995) i generacji Z (urodzonych między 1996 a 2010/16) – generacji, … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Azja, Chiny, Różne