Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Wpisy archiwalne

Noworocznie :-)

(wpis archiwalny – odzyskany bez komentarzy) Tak oto udało się wejść w nowy, 2006, Rok. Czy warto było? Jeszcze za dobrze się z tym rocznikiem nie miałem okazji zaznajomić, ale muszę przyznać, że zapowiada się nieźle 🙂 W sporym, międzynarodowym towarzystwie przywitałem Nowy Rok. Że zacząłem go siedem godzin wcześniej od większości Rodaków? Cóż – takie życie 🙂 Tak czy inaczej, Wszystkim Wam życzę, aby ten Rok zaskakiwał Was co krok. Pozytywnie, oczywista sprawa. Niech każdy dzień przynosi jakąś dobrą wiadomość. Niech będzie Waszym – Naszym Rokiem. Tego Wam wszystkim życzę! … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Wpisy archiwalne odzyskane

Wigilijnie

(wpis archiwalny – odzyskany bez komentarzy) Wigilia. Tak. Wigilia w Chinach. Jeszcze lepiej 🙂 Było miło. Było sympatycznie. Opłatek Podróżnik dokonał żywota tego dnia przyczyniając się do pełniejszego obrazu tradycyjnej kolacji wigilijnej. Była ryba, co to jeszcze nie tak dawno pływała w którymś z chińskich akwenów nieświadoma istnienia białego człowieka. Były pierogi, których głównym sprawcą był Wasyl, a które dzielnie walczyły o miano potrawy tego wieczoru. Byli w końcu i uczestnicy tej kolacji, którzy z różnych zakątków Szanghaju postanowili spotkać się w jedym miejscu, coby tradycji stało się zadość. Można powiedzieć, że Wigilia była słowiańska – Polacy, dwoje Rosjan i Ukrainiec. Były więc panie dwie, bo od pań wypada zacząć: Ania (na wspólnym zdjęciu pierwsza kobieta z lewej), która nie chciała, ale była głównodowodzącą na polu zmagań wigilijnych w Szanghaju Walka (raptem dwie panie, … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Wpisy archiwalne odzyskane

Opowieść wigilijna

(wpis archiwalny – odzyskany bez komentarzy) Tak oto został nawiązany kontakt z drugą stroną. Są. Istnieją. Jest ich całkiem sporo. Są starsi od nas. Mają cywilizację liczącą więcej lat, niż nasza. Znają nasz kraj takim, jakim ja go nie znam. Potrafią wyrecytować ?Inwokację? z ?Pana Tadeusza?. Znają poezję Kochanowskiego. Potrafią zaśpiewać tradycyjne polskie pieśni ludowe. Kim są? Nasza historia zaczyna się pewnego zimnego i ogólnie pochmurnego dnia, 21 grudnia roku 2005. Znajdujemy się właśnie w budynku konsulatu polskiego w Szanghaju. Jest godzina 15:45. Mała wskazówka nieuchronnie zbliża się do cyfry 4, podczas gdy duża sunie w kierunku liczby 12. W tarczy zegara odbija się w światło lamp, bynajmniej nie jarzeniowych. Nie takie znowu duże pomieszczenie zaczyna się powoli zapełniać osobami? ? Witam pana, bardzo mi miło – osobnik ubrany w jeansy i czarny sweter/blezer/polar wyciąga … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Wpisy archiwalne odzyskane

Świątecznie. Koncertowo.

(wpis archiwalny – odzyskany bez komentarzy) Święta w Chinach są ? świąteczne, to bez dwóch zdań. Głównie w tej warstwie pokazowej. Witryny sklepów przyozdobione Mikołajami, gałązkami zielonego czegoś imitującego świerk, bombkami, lampkami i wszelakimi innymi cudami. Podobnie w restauracjach, aptekach, na ulicach. Wbrew pozorom nie wygląda to zupełnie inaczej niż w Polsce. Nie licząc, oczywiście, faktu bezspornego, że Święta Bożego Narodzenia u nas mają określony charakter. W Chinach zaś są kolejną okazją do odpoczynku (krótkiego), zakupów (dużych – im większych, tym lepiej), wspólnego posiedzenia (w im większym gronie, tym lepiej). W takich okolicznościach przyrody myślę powoli o tym, jak spędzić ten czas. Jestem już umówiony ze znajomymi na świętowanie w większym gronie wśród osób, które święta spędzą z dala od domów. Pierwotnie miał to być wieczór w polskim gronie, ale całkiem możliwa … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Wpisy archiwalne odzyskane

Wielki Szanghaj

(wpis archiwalny – odzyskany bez komentarzy) Tak oto postanowiłem wybrać się na zwiedzanie na własną rękę. Z jednej strony miejsca takie jak Szanghaj przyjemniej zwiedza się w większych grupach (nie trzeba mieć oczu dookoła głowy), z drugiej zaś rzucając się w miasto samemu, nie trzeba iść na żadne ustępstwa, żadne kompromisy w wybieranej trasie. Co też uczyniłem. Kroki swe skierowałem najpierw do jednego chyba z najbardziej charakterystycznych i znanych miejsc w tym mieście, a mianowicie na Bund. To tutaj widać zachodnią twarz Szanghaju. Jeszcze nie tak dawno znajdowało się tu rybackie miasto, które zaczęło zmieniać się dopiero w 1842, kiedy to Brytyjczycy po Pierwszej Wojnie Opiumowej otworzyli tu swoją pierwszą koncesję. Zmiany zapoczątkowane przez Brytyjczyków kontynuowali Francuzi. W 1963 powstała tu dzielnica wyłączona spod prawa chińskiego, a będąca zasiedlona – jak można … Czytaj wpis »

Wpis z kategorii: Wpisy archiwalne odzyskane