Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny » Wolny tydzień

Wolny tydzień

Tyle w tym roku trwało świętowanie w Chinach. Zaczęło się oficjalnie 1 października (choć liczne firmy robiły wolne już dwa, trzy dni wcześniej) i trwało do 8 października (choć niektórzy świętować będę aż do 11 pażdziernika).

Jaka to okazja tego świętowania?

Okazje były dwie – w tym wpisie słów kilka o pierwszej z nich 🙂

Tak więc pierwszą z okazji była:60. rocznica utworzenia ChRL (upamiętnienie faktu powołania ChRL 1 października 1949 roku przez Mao Zedonga na Placu TianAnMen).


(zdjęcia prezentowane w tej notatce pochodzą z materiałów telewizji CCTV)

Z tej też okazji przygotowano, jak co roku, uroczystość obchodów rocznicowych. Setki tysięcy ludzi zaangażowanych w pokazy, setki milionów Chińczyków przed telewizorami.

Co można było zobaczyć w trakcie tego dnia? Zaczęło się od parady wojskowej na placu TianAnMen, poprzedzonej wizytacją wojska przez HuJintao – prezydenta Chin.

Następnie przez Plan TianAnMen przeszedł pochód – począwszy od prezentacji armii chińskiej, poprzez pochód historyczny prezentujący 60 lat istnienia ChRL, a skończywszy na kolorowych platformach prezentujących poszczególne chińskie prowincje.

Wieczorem zaś miejsce na Placu miał uroczysty program – gdzie śpiew przeplatał się z tańcami zaś wszystko to odbywało się w świetle fajerwerków (aż boję się pomyśleć, jaki budżet przenzaczono na te ognie sztuczne).

Jak wspomniałem – to tylko pierwsza z okazji świętowania. Drugą – o której w kolejnym wpisie – były ochody Święta Księżycowego – jednego z, obok Chińskiego Nowego Roku, najważniejszych świąt w Chinach.

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: , , , , , , , , ,

2 komentarze(y) do wpisu: "Wolny tydzień"

  1. Boguśka says:

    Fajny ,taki odpoczynek,……ale czy aby nie za długi? Jak potem z powrotem do pracy?

  2. maydox says:

    Boguśka – problemu nie ma. Świętowanie, to świetowanie, a praca to praca 🙂

    Z tym świetowaniem to akurat w tym roku tak się złożyło, że niemal w tym samym czasie były dwie okazje do świętowania – zazwyczaj wolne są dwa-trzy dni.