Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny, Szanghaj » Szczęśliwego Nowego Roku Małpy!

Szczęśliwego Nowego Roku Małpy!

Wszystkiego dobrego wszystkim zagladajacym na moja strone z okazji Chinskiego Nowego Roku! Rok 2016 to Rok Malpy, stad tez zycze wszystkim sprytu i przebieglosci malpy polaczonej z fantazja tejze postaci.

 

tooopen_sy_150030449251

Dla tych zas, ktorzy pamietaja moje wczesniejsze wpisy poswiecone Chinskiemu Nowemu Rokowi, potwierdzenie:

 

  • tak, w dalszym ciagu znakiem rozpoznawczym sa fajerwerki (acz nie wszedzie – o czym wiecej za chwile)
  • tak, w dalszym ciagu obchody Chinskiego Nowego Roku to miliony ludzi przemieszczajacych sie po calych Chinach (tym, ktorzy tego nie przezyli nie sposob wyjasnic co to naprawde znaczy zobaczyc te miliony ludzi przemieszczajacych sie w jednym niemal czasie)
  • tak, w dalszym ciagu znakiem rozpoznawczym (szczegolnie dla starszej generacji) jest noworoczna gala na zywo w publicznej telewizji, ktora tradycyjnie rozpoczyna sie o godzinie 20 i ktora towarzyszy nadejsciu Nowego Roku.

 

Teraz zas slow kilka o tych fajerwerkach. Nastawialem sie, ze tradycyjnie juz z moim tesciem i dla odmiany takze i z nasza Hania pojdziemy odpalac fajerwerki (ktore jak wierza Chinczycy odganiaja zle duchy), a tu okazuje sie, ze wladze Szanghaju wrocily do zakazu odpalania fajerwerkow (w obrebie zewnetrznej obwodnicy).

Ba, nie tylko odpalania, ale i sprzedazy tychze (do tego stopnia, ze w centrum Szanghaju ciezko bylo je znalezc). Oficjalnie mialo to ograniczyc zanieczyszczenie powietrza. Przyznam sie szczerze, ze nie do konca wierze w takie wyjasnienie, bo jakos nie chce mi sie wierzyc, ze fajerwerki powoduje jakis znaczacy wplyw na srodowisko (a zapewne nie taki, jak np czesc zakladow przemyslowych). Ale tradycyjnie tez doceniam i zauwazam fakt, ze jest to swego rodzaju edukacja ludzi (zacznijcie od malych rzeczy – typu wlasnie fajerwerki, a pozniej bedzie latwiej wprowadzac wieksze zmiany).

 

Screenshot_2016-02-11-13-15-14

Komunikat, jaki otrzymalem wraz z innymi mieszkancami Szanghaju informujacy o zakazie odpalania fajerwerkow w obrebie zewnetrznej obwodnicy Szanghaju. 

Efekt byl taki, ze wybila polnoc i… cisza. I znowu – tym, ktorzy nie spedzili prawdziwego Chinskiego Nowego Roku najlepiej na prowincji, ciezko bedzie zauwazyc skale zmiany. Poczucie ze jest sie na froncie, ciagle wybuchy, strzaly, swisty, trzaski, huki versus … cisza (nie dzwoniaca w uszach, ale mimo wszystko taka troche niezreczna – bo wszak do tej pory wszystkim nowy rok kojarzyl sie wlasnie z fajerwerkami).

Szanghajczycy od razu zreszta wymyslili ‘dowcip’ powiazujac go oczywiscie z tematem numer jeden (jesli nawet nie numer jeden, to bez dwoch zdan z pierwszej piatki), czyli cenami nieruchomosci w Szanghaju. Dowcip brzmi tak: jesli chcesz wiedziec, w jak drogiej okolicy mieszkasz, to w Chinski Nowy Rok nasluchuj fajerwerkow. Jesli nie uslyszysz kompletnie nic, to znaczy ze mieszkasz w okolicy, gdzie ceny mieszkan zaczynaja sie od kwoty 60 tysiecy rmb za m2. Jesli cos sporadycznie uslyszales, to znak, ze mieszkasz w loklalizacji gdzie ceny wahaja sie miedzy 40 a 60 tysiecy rmb. Jesli zas kilka fajerwerkow uslyszales (zazwyczaj na obrzezach Szanghaju, poza Waihuan’em, czyli zewnetrzna obwodnica), to znaczy ze mieszkasz w miejscu, gdzie mieszkania sa ponizej 30-40 tysiecy rmb za m2…

Nie wiem, czy agencje w posrednictwie handlem nieruchomosciami beda to wykorzystywac marketingowo, tym niemniej widac tu dwie rzeczy – ludzie podeszli do zakazu powaznie bo Szanghaj byl nad wyraz cichy i dwa – ceny mieszkan w Szanghaju systematycznie rosna…

Wracajac jednak do Nowego Roku – raz jeszcze Wszystkim najlepszego!

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny, Szanghaj · Tagi: , , , , , , , , , ,