Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Azja, Chiny » Co ma Gogol do spadku eksportu Chin?

Co ma Gogol do spadku eksportu Chin?

Niektórzy z satysfakcją przyjmują listopadowy spadek chińskiego eksportu i moim jedynym komentarzem są – za Gogolem (Rewizor) – słowa: „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie!”

Prawda jest bowiem taka, że to spowolnienie to efekt mniejszych zamówień ze Stanów Zjednoczonych, z UE czy w końcu z Azji. Innymi słowy – trzeba zapiąć pasy, bo idzie recesja.

Wykres pokazujący spadek chińskiego eksportu, źródło: CAIXIN,

Listopadowy spadek eksportu wyniósł 8.7% rok do roku (w październiku był to spadek rzędu 0.3%). Co więcej – na co zwraca serwis Caixin – rzeczywiste dane mogą być gorsze, bo mamy tu do czynienia z pewnym opóźnieniem – otóż wcześniej wartość eksportu ‘ratowały’ wyższe ceny eksportowanych produktów (wyższe za skutek wyższych cen surowców – to podwyżki cen surowców były przerzucane na ceny dla kupujących), tak więc dopiero teraz widać spadki.

Spadki, jak wspomniałem, to efekt niższego popytu. W USA – wysoka inflacja, do tego ‘zapchane’ magazyny (więc nie ma potrzeby zamawiać nowych produktów, jeśli jest problem ze sprzedażą już zalegających w magazynach). Europa – inflacja, do tego wysokie koszty energii elektrycznej/gazu. Azja – to system naczyń połączonych – mniejsze zamówienia dla Chin, to mniejsze zamówienia dla nich.

Największy spadek – eksport to USA (-25.4%), potem UE (-10.6%), tylko ASEAN wciąż na plusie, choć widoczne spowolnienie, źródło: CAIXIN

Obrywa cały eksport chiński, choć są i wygrani obecnej sytuacji – producenci urządzeń grzewczych.

Elektryczne grzejniki wszelakiego typu, czy też elektryczne koce cieszyły się wyjątkowym powodzeniem w tym roku – jeśli wierzyć chińskiej organizacji producentów domowych urządzeń elektrycznych i jej raportowi z września.

Jak zatem widać, niektórzy importerzy zaczęli się zawczasu przygotowywać na zimę.

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Azja, Chiny · Tagi: , , , , , , , , ,