Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Azja, Chiny » Najbrzydsze budowle w Chinach, edycja 2022

Najbrzydsze budowle w Chinach, edycja 2022

Dla odmiany, po tych wszystkich poważnych tematach, dzisiaj coś luźniejszego.

Oto w Chinach odbywa się co roku, organizowana przez stronę internetową zajmującą się architekturą, sonda, której celem jest wyłonienie 10 najbrzydszych budowli w Chinach mijającego roku.

Without further ado, jak to mówią Anglosasi, czyli bez zbędnej zwłoki – zapraszam do obejrzenia budowli, które w tym roku znalazły się w tym zaszczytnym gronie:


Miejsce 10

Nowa Stacja Kolejowa w Zhuzhou, prowincja Hunan

Budowla o powierzchni 45 tysięcy metrów kwadratowych, maksymalna wysokość to niemal 32 i pół metra. Budynek wzorowany na … mauzoleum poświęconemu legendarnemu cesarzowi chińskiemu Yan (YanDi / 炎帝) znanemu także jako Shennong (Boski Farmer) – który jest uważany za jedno z bóstw nie tylko w tradycyjnych wierzeniach ludów Chin ale i Wietnamu (w Wietnamie znany jako Thần Nông).
Rozumiem przywiązanie do tradycji, ale wzorowanie budynku dworca na grobowiec to średnio udany pomysł…


Miejsce 9

Muzeum poświecone Wielkiemu Kanałowi (prowincja Henan)


33 tysięcy metrów kwadratowych. Wygląda jak słabo zamontowane półrynny a szkoda, bo jest miejscem poświęconym Wielkiemu Kanałowi, jednym z ważnych obiektów, które Chiny zawdzięczają krótko panującej dynasti Sui (581-618) – to właśnie za tej dynastii udało się połączyć nitki Wielkiego Kanału, który rozciągał się od Pekinu aż do Hangzhou (ponad 1700km) i łączył Żółtą Rzekę z Jangcy.

No cóż…

Wielki Kanał, nie aż tak znany, jak Wielki Mur, a szkoda!

Miejsce 8

Budynek ‘ShiliXiang’ (rodzaj alkoholu z miasta Botou w Hebei) w Cangzhou (prowinca Hebei).

23 tysiące metrów kwadratowych na 16 piętrach. Kształt budynku odwołuje się do rytualnej wazy z czterema baranami z czasów dynastii Shang (do zobaczenia w muzeum w Pekinie).

Taki misz masz, gdzie próbuje się barany pogodzić z alkoholem. Niby można, ale po co?

To wygląda tak sobie…

To zaś majstersztyk!


Miejsce 7

Xi’An Joy City (Miasto Radości), prowincja Shaanxi

Ponad 146 tysięcy metrów kwadratowych na olbrzymie centrum handlowe. Elewacja ze szkła, podświetlana. Ten łącznik w środku w sumie nie wiadomo po co, no ale jest.


Miejsce 6

Shenzhen Marsfield Building, prowincja Guangdong


Ponad 115 tysięcy metrów kwadratowych – biura i hotel w jednym. Kształ miał przypominać orła z otwartymi skrzydłami. Nie znam się, ale ktoś niezłego orła wywinął…

Z góry to jeszcze jakoś wygląda…
Z tej perspektywy to już nie bardzo przypomina orła

Miejsce 5

Budynek ‘XinZhongLian’ w mieście Liuzhou, prowincja Guangxi

Biurowiec high-end. Przez miejscowych podobno nazywany Białym Domem z Liuzhou. Nie wiedzieć w sumie dlaczego 🙂

Gdyby ktoś miał problem ze znalezieniem w nocy

Miejsce 4

Guangzhou Centrum Naukowe Opon Lotniczych, prowincja Guangdong

Podobno największa opona na świecie. Nie wiem, czy widać ją w kosmosu jak Wielki Mur (UWAGA – to żart, Wielkiego Muru z kosmosu nie widać!), ale na google map będzie robiło wrażenie.

Przynajmniej pracujący tam nie będą mieli problemu z trafieniem do biura 😉


Miejsce 3

Pałac Kulturalny Robotników w Zhangjiajie, prowincja Hunan

Poza samym pałacem jeszcze cztery centra – Pomocy Pracownikom w Trudnościach, Młodzieżowe Centrum Aktywności, Centrum Aktywności dla Kobiet i Dzieci i w końcu Centrum Aktywności dla osób starszych.


Miejsce 2

Uniwersytet Sun Yat-sen’a, kampus w Shenzhen, prowincja Guangdong


Sami oceńcie. Przewidziane na 20 tysięcy osób.


Miejsce 1

Ma’anshan CORPUS Muzeum Ludzkiego Ciała, prowincja Anhui

Kto by zgadł, że chodzi o muzeum ludzkiego ciała? Internauci żartują, że to olbrzymia toaleta, no ale czy to człowiek wie, co innym po głowie chodzi?

Zresztą – to nie pierwsze takie miejsce na świecie – pierwowzór znajduje sie w Niderlandach! Jeśli więc nie planujecie wizyty w tym przybytku (znaczy się muzeum) w Chinach, to wybierzcie się do Niderlandów. Bliżej. Przy okazji – podróż zaczyna się od kolana. Kończy na mózgu.

A Wy, jak byście głosowali? 🙂


Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Azja, Chiny · Tagi: , , , , , , , , ,

9 komentarze(y) do wpisu: "Najbrzydsze budowle w Chinach, edycja 2022"

 1. Maciek says:

  Numer jeden jest bezkonkurencyjny, rozczulająca jest ta dbałość o komfort pomarańczowego stwora, który ma na czym nos oprzeć 😉 Barany z wódką nie takie złe (w porównaniu oczywiście…), gorzej by było gdyby faktycznie dorobili te barany w narożnikach. Dla mnie pierwsza trójka to oczywiście pomarańczowy ludź, opony i to urocze skrzyżowanie Kapitolu z Łukiem Triumfalnym 😉
  Ale ja o czym innym, skoro pojawił się temat Wielkiego Kanału: Yangzhou. Kiedy się tam wybierałem naczytałem się o świetności, bogactwie i potędze miasta, które wyrosło właśnie na Wielkim Kanale. Na miejscu – zdumienie, bo nie znalazłem śladów tej wielkości. OK, jest brama miejska, stara uliczka handlowa (jakie można znaleźć zresztą w innych miastach) i urokliwe jezioro z mostami i pagodami. Nigdzie nie znalazłem informacji, gdzie i w jaki sposób przepadły te materialne świadectwa dawnej świetności. Mam na myśli budynki urzędów, domy bogatych mieszczan, etc. Czy może Pan wie coś na ten temat? A może poszukuję rzeczy, które nigdy nie istniały? Tylo w takim razie trudno byłoby to pogodzić z historyczną pozycją miasta. Pozdrawiam 🙂

 2. Wojtek says:

  Maciek – zgadzam się, numer 1 robi wrażenie 😉 Tym większe, że to kopia budynku z Niderlandów, więc była okazja przemyśleć i postawić coś ładniejszego 🙂

  Co do Yangzhou – jak wiele chińskich miast miało swoje chwile chwały i … upadku. Yangzhou podupadało na znaczeniu od połowy XIX wieku – także i z tego powodu, że Wielki Kanał w którymś momencie zaczął ustępować pozycji kolejom

 3. stas says:

  🙂 Też głosuję na numer 1!
  To tak w myśl zasady- a kto bogatemu zabroni:) Choć i u nas buduje się przedziwne potworki i lansuje jako najlepsze i najnowocześniejsze pomysły.
  No cóż można odbiorcy wmówić, że to szczyt osiągnięć estetyki w architekturze, tak jak się wmawia widzom, że oto oglądają dzieło sztuki i taki idol( kiedyś to był aktor- czasem nawet dobry)to jest ktoś i je to i ubiera się tak i ma nową partnerkę/partnera i że bez takiego to wielkiego:) piłkarza to w ogóle byśmy byli niczym:):) Dziwny jest ten świat:)

 4. Wojtek says:

  Stas: 🙂 Żyjemy w świecie klików i oglądalności, co więcej można dodać? A że ‘dziwny jest ten świat’? Cóż, szkoda tylko, że coraz więcej osób jak usłyszy ‘nie men’ to pomyśli że w takim razie kobiety 😉 (proponuję takie hasło do krzyżówek: Niemen – women)

 5. Boguśka says:

  Pomysłowość ludzka nie zna granic :):):)

 6. Wojtek says:

  Boguśka – prawda? Pomysłowość to jedno, skala to drugie 🙂

 7. anna says:

  To jest co mnie najbardziej razi w Chinach:

  paskudztwa architektury, które zabijają urok tradycyjnych budowli.

  Kiedyś coś na ten temat napisałam:

  https://www.salon24.pl/u/ankang55/611752,dziwolagi

 8. Wojtek says:

  Anna – powoli się to zmienia, choć w dalszym ciągu można takie ‘kwiatki’ znaleźć 🙂

  1. anna says:

   Niestety! 🙁