Zapiski z Chin » Azja, Chiny » Być jak USA
Być jak USA
Nie powiem, ciekawie jest patrzeć na to, jak prezydent Ukrainy dyplomatycznie zwraca się słowami, że propozycja Chin (12-sto punktowe stanowisko, moim zdaniem jak na plan-jak to nam się przedstawia-miałkie, ale będący mimo wszystko jakimś krokiem do przodu w wykonaniu Chin) jest warta rozważenia i chętnie by się z Chińczykami spotkał, no ale wtedy wychodzą Amerykanie (Blinken, Sulivan) i sekretarz generalny NATO (Stoltenberg) i mówią, że Chiny nie są wiarygodne.
To o tyle ciekawe, że do tej pory media serwowaÅ‚y nam narracje, że Chiny nie chcÄ… siÄ™ w żaden sposób zaangażować w rozwiÄ…zanie konfliktu. Gdy Chiny wychodzÄ… z jakÄ…Å› propozycjÄ… (znowu – inna sprawa, czy dobrÄ… czy nie – to powinno być poddane dyskusji), to nagle ucinajÄ… wszystko mówiÄ…c, że to nie może być poważna propozycja.
JednoczeÅ›nie też – nie wiem czy w sposób zamierzony, czy nie – ale pokazujÄ…c prezydentowi ZeÅ‚eÅ„skiemu, że to nie on rozdaje karty, tylko Ci, którzy dostarczajÄ… broÅ„. Prezydent ZeÅ‚eÅ„ski jest w sytuacji nie do pozazdroszczenia – różne naciski na niego pojawiajÄ… siÄ™ od dÅ‚uższego czasu, czego wyrazem byÅ‚a np próba zamienienia Oleksii Reznikov’a (obecny minister obrony) Kyrylo Budanov’em (szef wywiadu wojskowego, który jest uważany za czÅ‚owieka bliższego Amerykanom); czy pojawiajÄ…ce siÄ™ od czasu do czasu teksty o korupcji (która, powiedzmy sobie szczerze – jest na Ukrainie problemem nie od dziÅ›, ale odgrzewanym jedynie wtedy, kiedy jest na to zapotrzebowanie).
W tym wszystkim jesteśmy też i my. Nasi politycy dalej nie są w stanie nam powiedzieć, na jakie scenariusze liczymy i na jakie jesteśmy przygotowani. Nic to w sumie nowego.
Tymczasem.
Popatrzmy na dane, jakie podał niedawno niemiecki Kiel Insitute of The World Economy:
![](http://szymczyk.foxnet.pl/blog/wp-content/uploads/2023/02/kiel01.jpg)
Pomoc USA dla Ukrainy:
- Pomoc militarna: 44.3 mld euro
- Pomoc humanitarna: 3.72 mld euro
- Pomoc finansowa: 25.1 mld euro
Stany sa zatem niekwestionowanym liderem pomocy.
Tylko, o czym należy pamiętać, to nie jest pomoc bezinteresowna.
Tak, wiem – to brzmi strasznie cynicznie, ale wszystkim moralistom przypominam sÅ‚owa Kissingera: “America has no permanent friends or enemies, only interests” / “Ameryka nie ma staÅ‚ych przyjaciół czy wrogów a jedynie (staÅ‚e) interesy”.
Po pierwsze: dla USA to walka o utrzymanie swojej światowej pozycji
Po drugie: to biznes.
To wszystko wygląda ciekawie, jeśli się zobaczy, za ile sama Polska kupuje uzbrojenia z USA.
Za portalem Defence24.pl:
- kwiecieÅ„ 2022, 4.74 mld USD – 250 czoÅ‚gów Abrams M1A2
- styczeÅ„ 2023, 1.4 mld USD za 116 używanych czoÅ‚gów M1A1 Abrams(- 200mln, które nam przyznano w ramach ‘Å›rodków pomocowych’ – fajnie siÄ™ to nazywa, znowu siÄ™ robi wrażenie, że to niby jakaÅ› pomoc, a to po prostu zniżka – sÅ‚yszeliÅ›cie, żeby ktoÅ› Wam mówiÅ‚, że udzial Wam Å›rodków pomocowych, jak Wam daje zniżkÄ™?)
- luty 2023, 10mld USD – sprzedaż 484 wyrzutni HIMARS
- Polska chce także zakupić 96 Å›migÅ‚owców Ah-64E Apache Guardian (to ma być caÅ‚y pakiet, nie ‘goÅ‚e’ Å›migÅ‚owce) – ile to ma kosztować? Do koÅ„ca jeszcze nie wiadomo, ale jak podaje defence24: “W praktyce koszt programu można okreÅ›lić na kilkadziesiÄ…t miliardów zÅ‚otych“
Czyli sama Polska w ciągu roku w zamówieniach przyniosła amerykańskiemu biznesowi zbrojeniowemu umowy na ponad 16mld USD. To jest ponad 73mld PLN. Nie zapominajmy też o tych kilkadziesięciu miliardach za śmigłowce.
Ciekawa – bo rodzÄ…ca pytania o te wszystkie zakupy – jest również informacja – to za Bankier.pl – że, np w przypadku umowy z roku 2020 za 32 samoloty F-35A, cena jednostkowa samolotu byÅ‚a o 2mln USD wyższa, niż cena dla amerykaÅ„skiego wojska. Dlaczego? Ano dlatego, że nie kupujemy bezpoÅ›rednio od producenta (Lockheed Martin) a przez rzÄ…d amerykaÅ„ski. Tak dobrze widzicie – marże swojÄ… zarobi producent i rzÄ…d amerykaÅ„ski. Spoko, kto bogatemu zabroni.
Czy teraz argument o interesach brzmi sensowniej?
Nie dziwcie siÄ™ zatem Czytelnicy, że jestem trochÄ™ tym zaniepokojony tym, że wszyscy dookoÅ‚a dziaÅ‚ajÄ… pragamtycznie, tylko nie my. A jeÅ›li dziaÅ‚amy pragmatycznie, to nam siÄ™ o tym nie mówi – w zasadzie nie wiedzÄ…c dlaczego. JakoÅ› w USA na przykÅ‚ad wszystkie te zakupy/przekazywanie sprzÄ™tu i na jakich zasadach to siÄ™ odbywa, jest jawne.
Bądźmy jak USA. Dbajmy o własne interesy. I niech rząd będzie bardziej transparentny.
A już na marginesie marginesów – gdybyÅ›my byli wytrawnymi graczami, to po publikacji tego chiÅ„skiego planu i komentarzu ZeÅ‚eÅ„skiego to my powinniÅ›my kanaÅ‚ami dyplomatycznymi skontaktować siÄ™ z ChiÅ„czykami i zaproponować nasze poÅ›rednictwo w ew rozmowach ukraiÅ„sko-chiÅ„skich.
Tak, wiem, fantasta ze mnie 😉
Linki:
https://www.ifw-kiel.de/topics/war-against-ukraine/ukraine-support-tracker/
https://www.politico.com/news/2023/02/24/united-states-china-ukraine-00084384
https://defence24.pl/polityka-obronna/od-mysliwcow-do-abramsow-polskie-zakupy-uzbrojenia-w-usa
https://defence24.pl/sily-zbrojne/skad-pieniadze-na-apache-dla-polski-mon-odpowiada
Wpis z kategorii: Azja, Chiny · Tagi: blog o Chinach, Polak w Chinach, pragmatyzm, Wojciech Szymczyk, wojna Rosja Ukraina, Wojtek Szymczyk, zapiski z Chin, Zapiski z Panstwa Srodka
Jak zawsze powiem:)- no cóż…
Chyba już to działanie/albo dreptanie polskiego rządu widać gołym okiem.
Wszyscy czujÄ… i wiedzÄ… , że “robi siÄ™ z nas jeleni”- ale jakby co to zawsze można powiedzieć – “onuca” itd…itp…
A jak dziaÅ‚a cenzura – ano na takim portalu http://www.wpolityce.pl – ponoć obiektywnym i takie tam- pod pewnymi tekstami brak jest komentarzy- uważny czytelnik tego portalu wie, że to nie jest wynik braku zainteresować czytajÄ…cych a Å›wiadome dziaÅ‚anie redakcji- przecież ludzie napiszÄ… co sÄ…dzÄ… o wystÄ…pieniach ministra.
W tym wszystkim to powinno się uczyć młodzież na czym polega gra polityczna i manipulacja opinią publiczną.
Stas – wpolityce obiektywnym portalem? 😉 Jak portal, który dostaje pieniÄ…dze od rzÄ…du może być obiektywny? Ja i owszem – od czasu do czasu ich czytam, ale traktujÄ™ ich jako jednÄ… szalÄ™ wagi – na drugiej trzeba np postawić natemat 😉
Tak czy inaczej z tymi komentarzami to słuszna uwaga 🙂
A co do uczenia młodzieży, czy to się jeszcze odbywa, czy już tylko jest próba przeciągania albo na jedną, albo na drugą stronę?
[…] Pytanie jest jednak zasadne – czy takie jednoznaczne uzależnianie siÄ™ od kogokolwiek rzeczywiÅ›cie nam sÅ‚uży? Uczmy siÄ™ tego podejÅ›cia od Amerykanów – pisaÅ‚em o tym we wpisie “Być jak USA“. […]