Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Azja, Chiny » Kopiec Trzech Gwiazd (SanXingDui)

Kopiec Trzech Gwiazd (SanXingDui)

Wykopaliska w Sanxingdui (prowincja Sichuan, miasto GuangHan), które to miejsce znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, trwają prawie 100 lat. Pierwszych odkryć dokonano w roku 1927, kiedy to jeden z miejscowych chłopów odkrył w ziemi, podczas pogłębiania rowu nawadniającego, przedmioty z nefrytu.

 

Ale czekać trzeba było aż do roku 1986, kiedy to odkryto 2 doły ofiarne z licznymi przedmiotami ze złota, brązu czy jadeitu pochodzące z czasów dynastii Shang (1600-1046 pne).

 

Okrycie to było i jest o tyle niezwykłe, że styl tych przedmiotów odbiega od tego, co do tej pory rozumiano jako sztukę chińską (za kolebkę Chin uważano Żółtą Rzekę). Co więcej – wygląda na to, że wciąż jest tam sporo rzeczy do okrycia, o czym świadczy chociażby fakt, że np w marcu tego roku odkryto nowe przedmioty w kolejnych dołach ofiarnych, w tym unikatową złotą maskę.

 

Zdjęcie pochodzi z: LINK

 

Kultura ta w znaczącym stopniu rozwinęła umiejętność odlewania przedmiotów z brązu, o czym świadczy kunszt wydobytych przedmioty – czy to ludzki posąg o wysokości 260cm, czy to drzewo z brązu z ptakami, kwiatami i ozdobami o wysokości 396cm, czy też różne maski o nienaturalnych kształtach – szczególnie wyłupiastych oczach.

 

 

 

Dlaczego ta cywilizacja zniknęła? Za możliwe powody podaje się albo klęski żywiołowe (trzesienia ziemi, lub powodzie). Niestety nie zachowały się żadne pisemne zapisy, stąd też pełno domysłów.

Jednak ciekawe są pewne podobieństwa z innymi cywilizacjami – czy to właśnie poprzez owe maski, czy też inne artefakty, jakie wydobyto, np złotą laskę (berło?) o długości 142 cm, średnicy 2.3cm i wadze 500gramów (takie berła charakterystyczne są dla Egiptu).

 

 

To rodzi pytania, czy to my staramy się doszukiwać podobieństw tam, gdzie ich nie ma (lub też są wynikiem jakiegoś zbiegu okoliczności), czy rzeczywiście są. Jeśli są – tu już wkraczamy na tereny bliższe Panu Erichowi von Daenikenowi – jak to możliwe, że tak odległe cywilizacje mają wspólne elementy?

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Azja, Chiny · Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 komentarze(y) do wpisu: "Kopiec Trzech Gwiazd (SanXingDui)"

 1. Leszek says:

  Cześć Wojciechu
  To już tradycja że poranną pocztę zaczynam od “Zapisków Państwa środka”
  Dzięki

 2. Wojtek says:

  Leszek – dziękuję, staram się nie przynudzać a i pewnie wśród innych, codziennych wiadomości, to jest też jakaś odskocznia od bieżących spraw 🙂

 3. stas says:

  FOKUS TV ma taki serial paradokumentalny – Starożytni kosmici- doskonale pokazuje podobieństwo różnych kultur , właściwie odległych- ale świadczących o wspólnym pochodzeniu – są namacalne dokumenty – więc jest to coś więcej niż tylko fantastyka. A takie zabytki dostarczają coraz więcej wiedzy- ale czy poznamy – tylko kiedy- prawdę o naszym pochodzeniu ?
  Ale zawsze warto zobaczyć coś co do tej pory było tylko ciekawostką – wyśmiewanymi wiadomościami pan Eryka von D.
  No i zazdrość ile Chińczycy mają zabytków wyjątkowych.
  To czekamy na następne wiadomości 🙂

 4. Wojtek says:

  Stas- nie miałem okazji zobaczyć, co też ta TV pokazuje. Tak po prawdzie, to w ogóle nie oglądam żadnej telewizji 😉 Ale jakąś książkę Ericha chyba sobie odświeżę, bo ciekaw jestem, jak by mi się to teraz czytało 🙂