Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny » Szymczyk u Ślazyka. TikTok i Mike Pompeo. Część 1

Szymczyk u Ślazyka. TikTok i Mike Pompeo. Część 1

W ferworze pracy (tak, ten rok zaczął się od przytupu) udało mi się ponownie spotkać wirtualnie z Leszkiem Ślazykiem i z naszej kolejnej rozmowy powstały dwa nowe odcinki dyskusji o Chinach, USA, ale i postaciach pokroju profesora Mahbubaniego czy (uwaga, uwaga) Mike’a Pompeo (dla tych, którzy nie kojarzą: szefa CIA, a następnie Sekretarza Stanu w administracji Trumpa).

Kliknij w obrazek, żeby przenieść się na Youtube do naszej rozmowy

No i właśnie, niech słowa z ostatniej, ciepłej jeszcze książki Mike’a Pompeo (Never Give an Inch: Fighting for the America I Love”) posłużą jako zachęta do obejrzenia zapisu naszej rozmowy, a ja w tymczasem wspomnę, że o tej książce zamieszczę w przyszłym tygodniu osobny wpis – moją jak najbardziej subiektywną recenzję.

“Jestem zadowolony z faktu, że mogliśmy liczyć na Polskę jako najsilniejszego partnera europejskiego naszej kampani maksymalnej presji na Iran; nawet jeśli Polacy muszą zrobić więcej by zatrzymać chiński najaz na ich kraj.”

“I’m pleased that we could count on Poland as the strongest European supporter of our maximum-pressure campaign against Iran, even if the Poles must do more to stop the Chinese economic incursion into their country.”

Jak widać nasz strategiczny sojusznik, człowiek numer 4 ówczesnej administracji USA, z którym nasze władze wiązały jakieś niezrozumiałe nadzieje, ma dosyć jednoznaczą opinię o naszym kraju i o tym, co powinniśmy zrobić.

I – to mało naukowy wskaźnik, ale mimo wszystko dający do myślenia – o tym należy wspomnieć: Polska pojawia się w jego książce raptem cztery razy. Niestety żaden z naszych polityków nie jest nawet wymieniony z imienia i nazwiska.

Być może o niczym to nieświadczy. Być może świadczy o wszystkim.

Niech każdy zdecyduje sam.

Tymczasem zapraszam do oglądania, czy też słuchania!

Jeśli nie wiesz za bardzo o co chodzi z tym całym TikTokiem – polecam mój wcześniejszy wpis ( kliknij w poniższy obrazek)

Jeśli nie wiesz, co to jest DJI i dlaczego o nim w ogóle mówimy – poniżej znajdziesz link do mojego artykułu (kliknij w poniższy obrazek)


Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: , , , , , , , , , ,

3 komentarze(y) do wpisu: "Szymczyk u Ślazyka. TikTok i Mike Pompeo. Część 1"

  1. stas says:

    Jak patrzy się na świat z perspektywy “prostego człowieka”:) – to męczy refleksja – jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi zawsze o pieniądze:)- tyle, że u nas nie wiadomo o czyje/dla kogo te pieniądze; stąd też działania naszych rządzących i komentarze “autorytetów” są porażające.
    To tak też refleksja jak jest perspektywa Europy/Polski w tej polityce Wielkiego Brata.

  2. Wojtek says:

    Stas – perspektywa Polski dosyc jasno zarysowana: peryferia. Pytanie, czy damy sie dam zepchnac bez zadnej ‘walki’, czy jednak powalczymy. Problem jedynie taki, ze walczyc powinni politycy, a u nas jak popatrzec na poziom (ogladam/odsluchuje np regularnie rozmowy z politykami na kanalach youtube RMF FM czy Radia Zet) tychze politykow, to mozna stracic nadzieje. Ale dlatego trzeba o tym glosno mowic i wymagac od nich, bo alternatywa jest kompletne olanie tematu i skupienie sie tylko na sobie

  3. […] Szymczyk u Ślazyka. TikTok i Mike Pompeo. Część 1 […]