Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny » Jak działania Chin wpływają na to, co w Polsce

Jak działania Chin wpływają na to, co w Polsce

“To był maj
pachniała Saska Kępa
szalonym zielonym bzem”

 

– Police – 05.05
– Gorlice – 12.05
– Radom – 12.05
– Garczegorze – 15.05
– Giebnia – 20.05
– Warszawa – 23.05
– Olsztyn – 24.05
– Zgierz – 25.05
– Trzebinia – 27.05

Ten maj nie pachnie szalonym zielonym bzem, a te daty to nie daty koncertów Maryli Rodowicz.
Ten maj cuchnie palonymi odpadami, a te daty to daty pożarów wysypisk, jakie ostatnio nawiedzają Polskę.

Gdy rok temu z okładem Chiny stanowczo potwierdziły, że nie mają dłużej zamiaru być ogólnoświatowym śmietnikiem, w wielu rozwiniętych krajach wybuchła niemal panika. USA, Niemcy, Wielka Brytania – by wymienić tylko kilku dużych graczy – na gwałt zaczęły poszukiwać chętnych na przyjęcie tego, czym tam w ich krajach wysypiska bogate. Szkoda, że nikt w Polsce wtedy nie zastanowił się przez chwilę, co to może oznaczać dla Polski 

Pewna osoba z HongKongu, którą miałem okazję poznać w zeszłm roku, a która robiła niemałe pieniądze w Chinach na recyclingu odpadów z tworzyw sztucznych załamała ręcę – wszak kończył się lukratywny biznes, bo chińskie władze w końcu powiedziały dość. Ba, słyszałem o Chińczyku, który swój zakład przetwórstwa odpadów otwierał rok temu w Polsce (bo jak twierdził, to tam będą trafiać śmieci, jak Chiny się zamkną – i jak widać nie pomylił się. Nasi decydenci zaś smacznie spali albo i nie mieli zielonego pojęcia, co się dzieje ani co może z tej decyzji Chin wyniknąć).

Tak oto, po ponad 20 latach zgadzania się na przyjmowanie śmieci z całego świata, Chiny w końcu powiedziały dość. To tylko jeden z elementów ich zakrojonej na szeroką skalę polityki odchodzenia od ‘brudnych’ przemysłów i początków rzeczywistej ochrony środowiska.

Kto pomyślałby tylko, że krajem, dokąd śmieci będą docierać w zastępstwie Chin, będzie Polska?

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny · Tagi: , , , , , , , , , , , ,

4 komentarze(y) do wpisu: "Jak działania Chin wpływają na to, co w Polsce"

 1. stas says:

  No cóż- u nas od dawna tajemnicą poliszynela jest, że do nas trafiały niewygodne śmieci- i jest to sprawa nie od roku- a narasta od lat- no oczywiscie nasze władze udawały że nie ma problemu- a interes się kręcił i kręci. Ostatnio zaczęto mówić o mafi śmieciowej- a czy to tylko jedna:(
  No i smutne się robi- ot tak jak zawsze “Polak przed szkodą i po szkodzie głupi”.
  Pytanie tylko pozostaje jedno- co na to może powiedzieć “prosty człowiek”?

 2. Wojtek says:

  Dopóki Chiny przyjmowały większość tych śmieci problem zapewne nie był aż tak wyraźny. Jasne, że kto miał ‘kręcić lody’ to je kręcił i tak. Teraz zaś, gdy Chiny powiedziały dość, problem się zrobił widoczny, bo i do wygrania (czytaj: ściągnięcia śmieci z Zachodu) jakby więcej… No to mamy te ‘samozapłony’…

 3. stas says:

  No zgadzam się- nasi ekolodzy- a właściwie “zieloni” “działali” w puszczy- to bardziej spektakularne i medialnie, i finansowo- ciekawych rzeczy można się dowiedzieć o finansach takich fundacji patrząc na sprawozdania- i wtedy wiadomo- jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
  No i na śmieciach ktoś zarabia, pewnie sądząc , że w tej naszej zawirowanej rzeczywistosci wszystko da się upchnąc- i pewnie jak widać to od lat dziestu- da się. I smutne !

 4. Wojtek says:

  Wyglada na to, ze zawsze chodzi o pieniadze – roznica taka, ze jak wiadomo ze chodzi o pieniadze, to chodzi o normalne pieniadze. Natomiast jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o duze pieniadze. Roznica w skali jedynie.
  Mam nadzieje, ze jak uda mi sie na wakacje do Polski wybrac, to juz bedzie po tych ‘ogniskach’…