Wpisy Komentarze

Zapiski z Chin » Chiny, EXPO, Szanghaj » EXPO 2010-o maskotce, pewnym utworze i polskim pawilonie

EXPO 2010-o maskotce, pewnym utworze i polskim pawilonie

Jeszcze słowo o Haibao, czyli maskotce EXPO 2010. Jak wspominałem w jednym z wcześniejszych wpisów, pojawiło się swego czasu podejrzenie – szczególnie wśród Amerykanów – że Haibao przypomina Gumby’ego. Sprawa została wyjaśniona, autor loga oświadczył, że skądże znowu, że gdzie tam.

Tak po prawdzie, to co miał powiedzieć? 😉

Teraz oto jednak na światło dzienne wyszła kolejna historia związana z tym niebieskim stworkiem. Oto okazuje się, że niejaka firma Xinxiang Haibao Electrical Appliance Co.,Ltd. (http://www.xxhaibao.com/) używa maskotki Haibao – tak samo wygładającej i tak samo się nazywającej jak maskotka EXPO. Co więcej – zaczęła jej używać na długo przed tym (2000), zanim Szanghajowi organizacja EXPO została przyznana (2002) i zanim pojawił się Haibao jako oficjalna maskotka EXPO (2008).

Czyżby ten sam projektant pracował wcześniej w tej firmie? A może to tylko zbieg okoliczności? Tak czy inaczej – firma Haibao Electrical Appliance zrobiła interes życia. Takiej promocji nie da się tak po prostu kupić 🙂

Jak też widać organizatorzy EXPO nie mają jakoś szczęścia do Haibao – najpierw głosy o podobieństwie do Gumby’ego, potem zaś – do maskotki chińskiej firmy.

Warto także odnotować, że raptem kilka tygodni temu (na całe szczęście jeszcze przed otwarciem EXPO) został wycofany oficjalny utwór promujący wystawę: ‘2010, Waiting for you’ (2010???), który – co nie uszło uwadze chińskich internautów – był łudząco podobny do utworu japońskiej artystki Mayo Okamoto z roku 1997… Sonomamano Kimideite (??????).

Dla chcących posłuchać i wskazać 10 identycznych elementów:

(kliknij w widoczne poniżej zdjęcia – w nowym okienku otworzy się film)

Wersja chińska:

Wersja oryginalna – japońska:

—–

Zaś na koniec – coś oryginalnego, po naszemu, wprost z EXPO 🙂

Napisal

Od 2005 w Chinach, gdzie mieszkam, pracuję, obserwuję i piszę :-)

Wpis z kategorii: Chiny, EXPO, Szanghaj · Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

5 komentarze(y) do wpisu: "EXPO 2010-o maskotce, pewnym utworze i polskim pawilonie"

 1. YLK says:

  Bardzo ciekawe informacje, a klipy z wystepami ludowymi w naszym pawilonie swietne. Ten sam uzytkownik zamiescil rowniez klip z w ktorym zauwaza, ze akordeonista wyglada tak samo cool jak Beckham…:)
  A “Kwiat Jasminu” zaspiewany przez ladne polskie dziewczyny w strojach ludowych moze byc hitem!

 2. maydox says:

  YLK – dzięki Jarku za komentarz! Mam nadzieję, że się nasze tańce ludowe spodobają – w końcu tak wywijać to i Beckham nie da rady 🙂

 3. stas says:

  Czyli jednak na ludowo wygladamy najlepiej…….
  A zapowiadany super hit w kropeczki????

 4. maydox says:

  Stas-na razie o hicie cicho. Ale nie omieszkam napisac, jak juz do tego wystepu dojdzie…

 5. sajm says:

  good 🙂